261 cultuur Van boek naar doek prikkelt li lm ?sEsea 'Iedere beoordeling is bij voorbaat subjectief Nominaties agenda Boekenprijs F&L COMPETITIE De derde opening Met heel de klas naar de film de ndernemer Personeel Marketing Financiën dinsdag 15 september 2009 door Ali Pankow VLISSINGEN - De derde opening bij Film by the Sea gisteravond: het Film 8c Literatuurprogramma geldt als het belangrijkste onder deel van het festival, volgens direc teur Leo Hannewijk. Elf boek verfilmingen zijn genomi neerd voor de F 8c L Award. Met de Nederlandse première van de film Precious van regisseur Lee Daniëls werd de competitie geo pend. De film is gebaseerd op het m 11 th int 11-20 September 2009 Vlissingen 11 th international film festival boek Push van de schrijfster Sap phire. In de jaren negentig is het boek hier al uitgebracht onder de titel Drift. Gisteren werd de nieu we vertaling gepresenteerd. Frank Wauters van uitgeverij House of knowledge bood het eerste exem plaar voorafgaand aan de filmverto ning aan juryvoorzitter Rinus Fer- dinandusse aan. De voorzitter speelde direct ludiek in op wat hij 'de eeuwige Vlissing- se discussie noemde'. Die betreft het al of niet meewegen van het boek bij het beoordelen van de film. „Als we nou onder de indruk zijn van de film vanavond, gaan we met alle juryleden samen van nacht het boek nog lezen. Dan moeten we bij toerbeurt een hoofdstuk aan elkaar voorlezen." Ferdinandusse raakte met dit grap je wel aan de kern van de discus sie. Enerzijds maakt het enorm nieuwsgierig hoe een boek naar het witte doek is vertaald, maar is dat bepalend voor de film? Drift zal bij veel lezers heftige emoties opwekken. Vooral de strijd die de hoofdpersoon, de 16-jarige Pre cious moet leveren om zich de schrijftaal eigen te maken als ui tingsvorm imponeert daarin. Eerst alleen de klinkers en stapje voor stapje de medeklinkers. Op het doek werken andere middelen, zo blijkt Lee Daniëls te weten. O Volg Film by the Sea op de voet op www.pzc.nl/fbts, met web- log, dagtip van Leo Hannewijk, foto's, video's, tweets en meer. VLISSINGEN - De ene keer lopen er BN'ers in black tie rond in de foyer bij Cine City, even later is het plotse ling een en al gekrioel en gekwetter van schoolkinde ren. Film by the Sea is er duidelijk voor iedereen. Elf middelbare scholengemeenschappen en 41 bassisscho- len in Zeeland bezoeken deze week met in totaal 4750 leerlingen een van de voor hen geselecteerde films. Voor de kleuters: Fietsmug en Dansmug. De midden bouw krijgt Mijn naam is Eugène te zien en de boven bouw gaat naar Niet naaktniet gekleed. De middelbare scholieren zien Fucking Amal, The ReaderSlumdog Millio naire of Kruistocht in Spijkerbroek. foto Lex de Meester Zes juryleden beoordelen deze week onder leiding van juryvoorzitter Ri nus Ferdinandusse welke van de elf genomineerde boekverfilmingen de Film Literatuur Award wint.,Van- daag: schrijfster Tania Heimans. door Ali Pankow „Ik denk dat iedere beoordeling bij voorbaat subjectief is omdat je bij het zien van een film geleid wordt door je emoties. En emoties zijn nu eenmaal persoonlijk", zegt Hei mans. Volgens haar is een regis seur zich van dat proces bewust en moet hij dus mensen op verschil lende niveaus zien te raken. „In hoeverre een film daarin slaagt, is voor mij een belangrijk criterium. En bij boekverfilmingen is het daarbij de vraag hoe goed het ge- Tania Heimans schreven verhaal naar het witte doek is vertaald. Zo kan een mooie literaire zin in een film plots gekunsteld overkomen." Elementen die Heimans laat mee wegen in haar beoordeling zijn: ac teerprestaties, uitwerking van ver haallijn en plot, stilistische elemen ten, dialogen en originaliteit. Zij vindt het een eer zitting te heb ben in de jury. Zij is zelf overigens niet zo'n festivalganger. „Ik houd niet zo van menigten, zoek ze dus niet snel op. Film kijk ik liever thuis. Voor dit filmfestival maak ik echter graag een uitzondering, al zit ik waarschijnlijk wel ergens in een hoekje van de filmzaal. Heimans heeft enkele korte verha len en twee romans - de huurmoe- der (2009) en Hemelsleutels (2008) op haar naam staan. Dat laatste is voor drie prijzen genomineerd, waaronder de Academica Debutan tenprijs. Daarnaast geeft zij schrijf cursussen en leest ze graag. Als voorbeeld van een geslaagde boekverfilming noemt zij de film Towelhead van Alan Ball, geba seerd op de roman van Alicia Erian. „Het verhaal over een Liba nees meisje dat opgroeit in een buitenwijk van Texas wist mijn morele overtuigingen danig aan het wankelen te krijgen. En als lief hebber van de boeken van John Ir ving vind ik de verfilming van A Prayer For Owen Meany niet ge slaagd. Simon Birch, zoals de film heet, is onder regie van Mark Ste ven Johnson verworden tot een suikerzoet melodrama." Zij heeft voor de verfilmingen van Irvings romans The world accor ding to Garp en The Cider House Rules overigens meer waardering. VLISSINGEN - Als bij een drietrapsra ket heeft de jury voor de Zeeuwse Boekenprijs uit de eerder geselec teerde tien boeken (trap 1) giste ren bij Film by the Sea de shortlist van vijf titels (trap 2) bekendge maakt. De onthulling van de win naar (trap 3) is vrijdag 30 oktober. De vijf genomineerde boeken die jurylid Ton Brandenbarg bekend maakte, zijn: Op een dag zullen zij ons vinden van Ton Roos en Marg- je Eshuis (over de emigratie van 700 Zeeuwen naar Brazilië); Wind, een essaybundel van Piet Meeuse, 1953 van Rik Launspach, boekver sie in relatie met het script voor de film De Storm; Hier mag niets af zijn, gedichtenbundel van Y. Né en Een tere stilte en een sterk geluid Francisca van Vloten en Joost Bak ker over 'Domburgse Dames' en 'Veerse Joffers', ofwel schilderes sen aan het begin van de vorige eeuw in beide kustplaatsen. Naast de Zeeuwse Boekenprijs (1000 euro en een beeldje, het gou den Zeeuwse Meisje) wordt ook de zogeheten Jan Bruijnsprijs toe gekend voor het beste boek dat écht over Zeeland gaat. Voor de re guliere Zeeuwse Boekenprijs ko men ook boeken in aanmerking van schrijvers die in Zeeland gebo ren zijn of hier zijn opgegroeid. De jury nomineert twee boeken voor de Jan Bruijnsprijs: Land schapsatlas van Walcheren van Kees Bos en Jan Willem Bosch en De slag om de Oosterschelde van Paul de Schipper. Maar naast dit al les kunnen lezers een eigen keus maken voor de PZC-publieksprijs uit alle 43 boeken die waren inge zonden. J Voor een video zie www.pzc.nl. Stemmen voor de publieksprijs kan op www.pzc.nl/boekenprijs. Meer agendanieuws op de website van deze krant OP PAD Wissenkerke Rondleiding Wijngaard De Druivengaerde Dorpsdijk 2A (t.0. De Vlasschure). Van 13.00-17.00 uur. Noord-Beveland Fietstocht langs historische punten op Noord-Beveland. Opgeven kan bij het VW-kantoor in Kam perland, 13.30 uur. Westerschouwen Gidsen van Staatsbosbeheer tonen hun gasten de schoonheid en rust van Bos- wachterij Westerschouwen. Start 13.30 uur vanaf excursieschuur Staatsbosbeheer aan Kraaijensteinweg. Biervliet Historische rondleiding met bezoek aan de maquette van Biervliet, de hervormde kerk, de korenmolen, vestingwerken, zee sluis, roomskatholieke kerk en het monu ment van Willem Beukelszn. Oude Stad 16, 14.00 uur. Kamperland Zeeuws Planetarium met wisselende 3D voorstellingen om 16.00 uur. Haven 5. Inl. 01.13- 376302 of www.zeeuwsplanetarium.nl. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Ghosts of Girlfriends Past: 20.00 u; Public Enemies: 20.00 uur; Harry Potter 6 (ov): 20.00 uur; Encoun ters at the End of the World: 20.30 uur. GOES Merral, A Perfect Getaway: 21.45 uur; Bandsiam: 19.00 en 21.30 uur; G.I. Joe: 19.15 uur; Ghosts of Girlfriends Past: 18.45 uur; Harry Potter 6: 20.30 uur; Pu blic Enemies: 19.00 uur; The Hangover: 22.00 uur. MIDDELBURG Schuttershof, La Vie Moderne: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Harry Potter 6 (ov): 20.00 TERNEUZEN View, Ghosts of Girlfriends Past: 19.00 u; A Perfect Getaway: 21.00 u; Public Ene mies: 20.15 u; Harry Potter (ov): 20.00 u. VLISSINGEN CineCity, Film by the Sea: zie www.film- bythesea.nl Lees er alles over op www.deOndernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28