'Imkers zijn heel erg eigenwijs' ileum Modeshow Najaar 2009 21 BIJEN Zeeuwse bijenhoudersvereniging leidt met succes nieuwe imkers op Cursus imkeren 'Monument hoort aan Commandoweg, maar anders' Fancy fair bij 't Groentje dinsdag 15 september 2009 W I - X mmsmsm. msmm Imkers vergrijzen. Daar naast gooien heel wat erva ren bijenhouders de hand doek in de ring, omdat ze als gevolg van bijenziektes hun volken zien afsterven. De Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Bijenhouders vereniging doet er alles aan om die neerwaarste trend te keren. De afgelopen twee jaar werden dertig nieuwe imkers opgeleid. Binnenkort start er een nieuwe groep. door Dewi Gigengack Als Koos Fluijt, al 65 jaar imker, een honingraat uit de bijenkast wil ha len om hem te laten zien, wordt hij direct een keer of vier gestoken. De Zierikzeeënaar is er niet erg van onder de indruk. „Bijen verdedigen nu hun winter voorraad honing", legt zijn 'colle ga' Kees Veldkamp uit. Veldkamp is voorzitter van de Nederlandse Bijenhoudersvereniging Zeeland. „In de zomer halen de imkers de honing weg. Bijen worden daarna met de week pissiger." Fluijt is met zijn 84 jaar het oudste lid van de bijenvereniging. „Toen ik zestien was, heb ik een cursus bijenteelt gevolgd. Op m'n twintig ste had ik mijn eerste volk. Dat heb ik samen met een imker uit een knotwilg gehaald, ergens tus sen Bru en Oosterland. Die imker heeft mij ook de praktijk bijge bracht." Bijenhouden is een dure hobby. Een beginnend imker moet een bijenkast, handschoenen, een im- kerpak, een beitel en een beroker Lavendel trekt bijen aan, weet Koos Fluijt die al 65 jaar imker is. aanschaffen. „Maar het mocht in de tijd dat ik begon niks kosten, vertelt Fluijt. „Om de honingraten leeg te slingeren gebruikte ik de tandwielen en trapper van een oude fiets." „Imkers zijn improvi- seerders", voegt Veldkamp toe. „En ze zijn erg eigenwijs, ledereen heeft zo z'n eigen systeem voor dingen." De vereniging houdt regelmatig cursussen bijenteelt. Er is nét een groep van twintig cursisten uit heel Zeeland klaar met zo'n cur sus. Vandaag doen zij examen. Veldkamp: „Met subsidie van de provincie en de ZLTO-afdeling fruittelers kunnen we startende imkers goedkoop aan een nieuwe kast helpen. Daarvoor ben je an ders dik boven de vijfhonderd eu ro kwijt. Dat is erg veel voor een beginnende hobby." In Zeeland zijn zo'n 350 imkers ac tief Maar elk jaar stoppen er onge veer dertig mee, zegt Veldkamp. De gemiddelde leeftijd is redelijk hoog. De bijenvereniging kan dus foto Ronald den Dekker wel wat jonge aanwas gebruiken. „Weet je hoe het komt dat imkers zo oud worden?", vraagt Koos Fluijt. „Eén lepel honing houdt de dokter buiten de woning." Bovendien is een bijensteek goed tegen ziekten als reuma en multi ple sclerose, zeggen de imkers. Veldkamp: „Vijftien procent van de patiënten met dat soort ziektes zou met bijentherapie, waarbij je gedurende een bepaalde periode bijensteken krijgt, volledig gene zen. Maar dat is nooit wetenschap pelijk bewezen." Koos Fluijt heeft nu ongeveer 25 bijenvolken. „Maar er zijn tijden geweest dat ik dertig of veertig volken tegelijk had." Dat maakt de hobby erg tijdrovend. Van maart tot september moet een imker zijn bijen elke week wel een keer controleren. „We moeten kijken of ze geen doppen hebben gemaakt: grote cellen waar nieuwe koninginnen uitkomen. Die ne men de helft van het volk mee en gaan zwermen. Een goede imker laat zijn volken niet zwermen." Gevolg is wel dat een imker nooit in de zomer op vakantie kan. Houdt Fluijt dat al 65 jaar vol? „De afgelopen jaren leid ik jonge im kers op. Die zorgen in de zomer voor mijn bijen, zodat ik toch een paar weken met de caravan weg kan." De Nederlandse Bijenhoudersvere niging, groep Zeeland, begint eind dit jaar weer met een nieuwe be ginnerscursus Bijen houden. De cursus bestaat uit acht theorie lessen en ongeveer twintig prak tijklessen door een ervaren imker. De cursus wordt afgesloten met een examen. Om te beginnen krijgen de imkers in spe een bijenvolk en een (twee dehands) kast. Daarnaast kunnen cursisten een nieuwe kast huren te gen een gereduceerde prijs. De eerste kennismaking is in no vember. De theorielessen worden van januari tot maart gegeven, en de praktijklessen van april tot sep tember. De cursus kost 125 euro, inclusief volk en kast. Meer informatie en aanmelden bij Kees Veldkamp, tele foonnummer 0118-650337. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Niet alleen de Lokale Partij Vlissingen vindt dat het mo nument aan de Commandoweg in Vlissingen meer respect verdient, ook de Stichting Steun Bevrijders Walcheren is al een tijd met de ge meente in gesprek over het monu ment. Maar verplaatsing van het beeld, zoals de LPV voorstelt, is volgens de stichting uit den boze. Het commandomonument wordt tijdens de zomer ingebouwd door caravans van kermisexploitanten en door vrachtwagens en contai ners voor andere evenementen. „Al een jaar geleden hebben wij daar met de burgemeester over ge sproken en zijn we er ook met hem gaan kijken", zegt voorzitter Léon DeWitte van de stichting. „We willen als tijdelijke maatregel dat het hekwerk in de zomer rui- 1/ maaE VRIJDAG 18 SEPTEMBER 10.00- 13.30- 16.00- 19.00 uur ibkoff - McGregor - frank walder - rabe - basler USSINGEN TEL.NO. 01 1 8 - 440450 mer om het beeld heen wordt ge zet. Want nu kunnen alsnog de waslijnen aan het beeld worden hh vastgemaakt. Maar het allerliefste willen we dat het veld waarop het beeld staat, wordt opgehoogd. Dan zie je vanaf de plek van het beeld, de exacte locatie waar destijds in 1944 de bevrijders aan land kwa men. Naast de Oranjemolen is echt geen optie. Daar zijn ze niet geland." SINT LAURENS - In en om de QV-bi- bliotheek en speelzaal aan de Oost straat in Sint Laurens wordt zater dag van 9 tot 13 uur een Fancy fair gehouden. Met de verkoop van kinderkleding, speelgoed, knutsel werkjes en gebak wordt de kas ge spekt. Ook zijn er een loterij en spelletjes. Speelzaal 't Groentje en de bibliotheek zetten deze dag hun deuren open voor bezoekers. www.vanbovenkeukens.nl KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke, Tel. 0118-551681 Vrijdagavond koopavond, (zaterdagmiddag gesloten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23