buitenland 19 mars Verwarde meute' Changed de Afghaanse chaos Vader groene revolutie Borlaug (95) overleden Jemenitisch meisje van 12 overlijdt tijdens bevalling Duitser doodgeschopt Peres na flauwvallen op station S-Bahn even in ziekenhuis Veel gewonden bij botsing stoomtreinen Arrestaties na rellen linkse jongeren EU heft sancties tegen Mugabe niet op Vijf arbeiders dood na val in wolkenkrabber 'Duitse aanval kostte 30 burgers het leven' maandag 14 september 2009 MUNCHEN TEL AVIV te', een splintergroepering opge hitst door rechtse tv-presentato- ren als Glenn Beck, die vijf dagen per week op Fox News tirades houdt tegen de 'socialistische over name'. De meest geridiculiseerde tegenstanders, de zogenoemde 'birthers', zijn prominent aanwe zig zaterdag in Washington: ze be weren dat Obama niet in Amerika is geboren, maar in Kenia, dat hij geen aanspraak mag maken op het presidentschap. Ook zijn er verte genwoordigers van conservatieve groeperingen die menen dat Oba ma een soort tiran is in de traditie van dictators als Stalin en Mao. „Hij kan onze vrijheid niet afpak ken", zegt een van opwinding tril lende Oscar, een grijzende man die zijn achternaam niet wil noe men. „Er zal een opstand komen. Vrijheid of sterf" Links Amerika spreekt dan over de 'lunatic right', idioot rechts, maar andere waarne mers menen dat demonstraties als deze wel degelijk voortkomen uit een breder onbehagen. Minder dan eenderde van de kie zers gelooft volgens peilingen nog dat Obama de schulden binnen de perken zal houden. Enorme twij fels zijn er over de financiering van de plannen voor de gezond heidszorg. De president belooft dat iedereen verzekerd zal worden, maar dat de hervormingen geen dollar extra kosten. Alles wordt be taald via meer efficiency. „Is er werkelijk ook maar iemand die dat gelooft?", vragen ook 'redelijke' cri ticasters als de publicist George Will zich af. Margareth Queen, een makelaar uit Ohio die zes uur in de auto heeft gezeten om de demonstratie bij te wonen: „Obama liegt en liegt en liegt. Als hij zo doorgaat, kunnen we straks het Witte Huis in de dwangverkoop zetten. Hij moet gewoon eerlijk zijn en zeg gen wat het allemaal gaat kosten." Curtis Colligan, een timmerman uit een bergplaatsje in Colorado, vindt dat Obama 'onvoorstelbaar ver naar links' is uitgeweken. „In Amerika is het leven een indivi duele sport", zegt Colligan. „Het enige wat ik wil is dat de overheid me met rust laat." Twee Duitse tieners hebben zater dag op een station van de S-Bahn in München een 50-jarige man doodgeschopt. Hij nam het op voor vier kinderen van 13 tot 15 jaar die door het duo werden mishandeld en beroofd. De verdachten zijn 17 en 18 jaar oud. De oudste zat al eens vier weken vast voor afper sing en mishandeling, de ander we gens diefstal en een drugsdelict. DRESDEN In het oosten van Duitsland zijn za terdag twee afgeladen smalspoor- treinen met historische stoomloco motieven op elkaar gebotst. Tweeënvijftig mensen raakten ge wond, van wie er gisteren nog vier in het ziekenhuis lagen. Het onge luk vond plaats bij viering van het 125-jarig bestaan van Löfènitzgrundbahn, bij Meifêen in Saksen. De oorzaak is onduidelijk. HAMBURG Door rellen in Hamburg zijn zeker zestig mensen gewond geraakt. De politie arresteerde zo'n 130 men sen. In de nacht van zaterdag op zondag braken rellen uit na een straatfeest van radicale linkse jon geren. Honderden relschoppers gooiden ruiten in en vernielden au to's. In de nacht van vrijdag op za terdag was er al tumult na een be toging van extreem rechts. SANA De Israëlische president Peres is gisterochtend uit het ziekenhuis ontslagen, een dag nadat hij tijdens een toespraak was flauwgevallen. De 86-jarige president verloor even het bewustzijn. Aanvankelijk wil de hij geen opname in een zieken huis. De woordvoerder van Peres weet de instorting aan het drukke schema van de president. Uit tests is niets bijzonders gebleken. HARARE De sancties van de EU tegen de Zimbabwaanse president Robert Mugabe en diens getrouwen wor den niet opgeheven. De Europese hulp aan Zimbabwe wordt pas her vat als meer wordt gedaan om het regeerakkoord in het land ten uit voer te leggen en 0111 de mensen rechten te herstellen. Eurocommis saris Karei de Gucht heeft dit giste ren gezegd. HONGKONG Vijf arbeiders zijn gisteren in Hong kong omgekomen tijdens werk aan het International Commerce Cen tre, dat met 484 meter de hoogste wolkenkrabber van de stad moet worden. Zij vielen in een lift schacht zeventien verdiepingen omlaag. Volgens lokale media wa ren de arbeiders aan het werk op een platform. Door onbekende oor zaak zakte het platform in. Hier wordt hij vergeleken met Adolf Hitler, op andere posters is hij de waanzinnige Joker, foto Michael Reynolds/EPA Een 12-jarig meisje in Jemen, dat vo rig jaar door haar vader aan een man van 24 was uitgehuwelijkt, is in het weekeinde overleden. Zij was toen drie dagen aan het beval len geweest en bezweek aan bloe dingen. Haar kind kwam dood ter wereld. Dat heeft de mensenrech tenorganisatie Siyaj gezegd. Kindhuwelijken zijn wijdverbreid in Jemen. Ruim een kwart van de vrouwen trouwt er voor het vijf tiende levensjaar. Arme ouders in Jemen huwelijken vaak hun doch ters uit om een bruidsschat te ont vangen. Ook bestaat er het gebruik om jonge meisjes of jongens aan neven of nichten te beloven, om ze te beschermen tegen verkeerde re laties. Kindbruiden kwam twee jaar gele den in Jemen in het nieuws toen een meisje van 8 naar de rechter stapte om ontbinding van haar hu welijk met een man van 30 te ei sen. Haar eis werd toegewezen en het parlement stelde de minimum leeftijd voor een huwelijk op 17. Maar conservatieven slaagden erin het wetsvoorstel te dwarsbomen. vooral voorkomen dat de onrust zich verspreidt richting Oezbe kistan en Tadzjikistan. „We zien veel gevechten aan de noordelijke grens van Afghanistan dat grenst aan Oezbekistan en Tadzjikistan en de lijnen van daar naar Moskou zijn kort." Ook de noordelijke Kaukasus heeft last van terroristen die in Af ghanistan zijn getraind. Rusland beschouwt de Kaukasus als zijn achtertuin en vreest dat de terreur naar zijn grondgebied overslaat. Daarnaast wil Rusland de export van heroïne aanpakken. Sinds de Amerikaanse inval in Afghanistan is de hoeveelheid Afghaanse heroï ne op de Russische markt explo sief gestegen. Rusland kondigde in mei al aan de grenzen in Cen- traal-Azië te versterken. Michail Trojtski van de Moskouse Staatsuniversiteit verwacht echter niet dat Rusland zich actief zal mengen in het conflict. Volgens hem heeft Rusland 'in de jaren tachtig meer dan genoeg gehad van Afghanistan'. Hij denkt dat de samenwerking zich zal beperken tot strategische planning. Dat zou gunstig kunnen uitpakken voor de Russen, denkt hij. Trojtski wijst er op dat Rusland op een aantal de fensieterreinen problemen heeft met de VS en dat de samenwer king in Afghanistan de onderhan delingen op gang kan brengen. Hij denkt aan het raketschild dat de Amerikanen willen bouwen. KABUL - Bij het omstreden Na- vo-bombardement in de Noord-Af- ghaanse provincie Kunduz zijn der tig burgerslachtoffers gevallen. Daarnaast kwamen 69 leden van de Taliban om. Dat blijkt uit onder zoek, uitgevoerd in opdracht van de Afghaanse president Karzai. De luchtaanval op twee door de Ta liban geroofde tankwagens begin deze maand, gebeurde op Duits ver zoek. Het Duitse ministerie van De fensie had tot gisteren verklaard dat er geen gevallen van burgerdo den bekend waren. „Uiteindelijk zijn de Taliban verant woordelijk", stelt een Afghaanse onderzoeker. In vergelijkbare geval len zouden volgens hem niet al leen de Duitse, maar alle troepen zo hebben gehandeld. DALLAS - De vader van de 'groene revolutie' is overleden. Norman Borlaug (95) stierf zaterdag in Texas. De man kreeg in 1970 de Nobelprijs voor zijn strijd tegen wereldwijde honger en het redden van honderden miljoenen levens. Borlaugoverleed in zijn huis in Dallas aan de gevolgen van kanker. Dat maakte een woordvoerder van de Texas A&M University, waar hij professor was, bekend. De Nobelprijswinnaar bracht inno vaties op landbouwgebied naar de Derde Wereld, waardoor ook daar meer voedsel kon worden ver bouwd. Volgens vele deskundigen heeft deze groene revolutie wereld wijde hongersnood voorkomen, waardoor misschien wel een mil jard levens werden gered. De voed- selproductie is tussen i960 en 1990 meer dan verdubbeld. „Van al le mensen die zoveel hebben bete kend is hij waarschijnlijk het minst bekend", zei dr. Ed Runge, gepensioneerd hoofd van de afde ling waar Borlaug werkte. Borlaug begon aan het werk dat tot de Nobelprijs leidde toen de Tweede Wereldoorlog net was af- gelopen. De professor ontwikkel de gewassen die bestand waren te gen ziektes en meer opbrachten dan de tot dan toe gebruikte ge wassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9