gezondheid 143 voor betere gezondheid Traplopen als sport maandag 14 september 2009 Het is veel gezonder de trap te nemen, maar veel mensen kiezen nog steeds voor het gemak van de lift of de roltrap. foto Marieke Duijsters/GPD Voor je gezondheid is het beter de trap te nemen dan de lift, dat weet iedereen. Toch blijven we de treden met zijn allen massaal negeren. Hoe dat komt? Vaak is het een hele klus de trap in een gebouw te vinden. door Ingrid Beckers Traplopen Het gros van de mensen is liever lui dan moe. Het bewijs voor die stelling is makkelijk te leveren op het eerste het beste grote treinsta tion. „Kijk daar maar eens goed om je heen", zegt Stef Kremers, universitair hoofd docent op de vakgroep 'Gezondheidsbevor dering aan de faculteit Health, Medicine Life Sciences van de Universiteit Maastricht. „Passagiers verdringen zich voor de roltrap, terwijl de trappen ernaast nagenoeg leeg zijn. Wie eenmaal op de eerste trede van de roltrap staat, verzet geen stap meer totdat hij boven is." Hoe dat toch komt? „Van nature spant de mens zichzelf zo min mogelijk in om ener gie te sparen voor de jacht op voedsel", ver klaart Kremers. Het gedrag van die oermens zit als het ware nog steeds in onze genen, ook al bestaat onze jacht op voedsel tegen woordig uit een autoritje naar de super markt. Als we 's ochtends het kantoor bin nenlopen, maken we ons evengoed liever niet moe en nemen de lift. Doodzonde, want een paar keer per dag traplopen, is pri ma voor onze gezondheid. Traplopen, zo blijkt uit onderzoek, is niet alleen goed voor de cardiovasculaire conditie (hart en lon gen), als je het vaak genoeg doet, gaat ook de cholesterolwaarde in het bloed omlaag. Om heel Nederland van die boodschap te doordringen, organiseert het Diabetes Fonds, samen met het Nederlands Instituut voor Sport en Beweging De Nationale Trap- loopweek. Vanaf vandaag tot en met komen de vrijdag (18 september) zijn in verschillen de grote bedrijven traploopwedstrijden Er zijn mensen die van traplopen een heuse sport maken. Fysiotherapeut Guido Meys (38) moest als kind al el ke trap op rennen. Nu bedwingt hij elk jaar de langste trap ter wereld tij dens de Niesen Treppen Lauf in Zwis- tersland. Deze beruchte trap loopt langs een oude spoorlijn in de Alpen. Via 11.700 treden overbruggen de lo pers 1.700 hoogtemeters. Meys: „Voor traplopers is de Niesen Lauf het summum. Doel is natuurlijk om zo snel mogelijk naar boven te komen en het is een uitstekende training voor een marathon in de bergen." Traplopen is geen officiële sport, maar vooral een geliefde bezigheid onder berglopers, hardlopers die marathons rennen in de bergen. „De trap be paalt je paslengte en dwingt je continu in hetzelfde ritme door te gaan. Dat doet iets met je mentale weerbaar heid. Daarnaast leer je goed in de ver zuring lopen. Je krijgt er ijzersterke bo venbenen en kuiten van." De Niesen Treppen Lauf is met gemid deld tweehonderd deelnemers per jaar echt iets voor een select gezel schap. Net als het NK Traplopen, dat dit jaar op zaterdag 1 november in de Alphato- ren in Enschede wordt gehouden. voor werknemers. Trappenhuizen worden voorzien van posters met de boodschap Start Climbing The Dutch Mountains: be gin met het beklimmen van de Nederlandse bergen. „Mensen zullen erover praten en op de werkvloer heeft deze campagne even een positief effect", meent Kremers. „Maar om echt een gedragsverandering teweeg te brengen, is natuurlijk veel meer nodig." Met interventieprogramma's voor bedrijven probeert de gezondheidswetenschapper mensen op de werkvloer te bewegen tot ge zondere keuzes en een actieve leefstijl. De trap nemen is daar onderdeel van. „Eén trap meer of minder nemen, maakt voor je gezondheid weinig verschil", stelt Kremers. „Waar het om gaat, is dat mensen hun ge dragspatroon veranderen en op den duur uit gewoonte gezondere keuzes maken. Met de fiets naar het werk, naar een collega wan delen in plaats van een e-mail sturen en de trap nemen in plaats van de lift. Vanuit dat oogpunt heeft het ook zeker zin mensen de trap op te jagen. Zeker omdat de ene gezon de actie andere gezonde acties tot gevolg kan hebben. Met andere woorden: wie een maal de trap neemt en zich daar lekker bij voelt, neemt ook sneller de fiets naar het werk en zal dan een banaantje op de bagage drager binden." Dat wil zeggen, als ze die trap kunnen vin den. Want dat is in veel bedrijven en open bare gebouwen nog een hele klus. „Trappen huizen zijn vaak zo goed weggestopt dat het haast lijkt alsof je de trap alleen in noodge vallen moet gebruiken", zegt Kremers. „Om het traplopen echt te stimuleren, moeten trappenhuizen een prominentere plaats krij gen in nieuwe gebouwen, waardoor het niet meer vanzelfsprekend is de lift te nemen. Idealiter is het trappenhuis ook mooi ge schilderd, hangt er kunst en klinkt er mu ziek." Dat een fijne trap daadwerkelijk beweegge- drag uitlokt, blijkt uit onderzoek aan de Uni versiteit van Maastricht. De muren van het trappenhuis kregen een warme, blauwgroe ne tint, de dikke houten toegangsdeur ging permanent open en op de treden staan mo- 4 tiverende boodschappen in de trant van 'Kom op, je kunt het!'. Vier weken na deze bescheiden restyling steeg het trapgebruik in het betreffende gebouw van 50 naar 85 procent. Dat zijn overigens wel uitzonderlijk hoge percentages. Kremers: „Ik ben ook in gebou wen geweest waar 90 procent van de werk nemers altijd de lift neemt, ook al moet men slechts één verdieping hoger zijn." Juist die hardnekkige liftpassagiers krijg je met alleen een gezellig trappenhuis zeker niet om. Kremers: „Er moet een normveran dering plaatsvinden. Managers en directeu ren kunnen het goede voorbeeld geven, waardoor trappenlopen ook kenmerkend wordt voor succesvolle mensen. Dat is een kwestie van jaren, maar niet onmogelijk. Kijk naar roken op het werk. Twintig jaar ge leden vond iedereen het nog heel normaal achter het bureau te roken, tegenwoordig is dat ondenkbaar." reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77