Verdediging Stoïcijnse Van Dijk wil blijven staan 26 ADO Den Haag legt zwakte van defensie AZ pijnlijk bloot Sterk PSV sluipt terug naar de top EREDIVISIE De eredivisie heeft nu drie koplopers: PSV, Feyenoord en FC Twente. Zondag is het Feyenoord-PSV in de Kuip. Twente bezorgt Utrecht eerste nederlaag: 3-2 maandag 14 september 2009 Spits Danko Lazovic stoomt op voor PSV. EINDHOVEN - Haast ongemerkt, zonder dat de oooh's en aaah's van de tribunes rollen, heeft PSV zich weer aan de kop van de eredi visie genesteld. Het opgefriste elf tal van trainer Fred Rutten is al vanaf de eerste oefenwedstrijd in juni ongeslagen en geeft zijn tegen standers met de week minder hoop op een goed resultaat. Sinds het spektakelstuk tegen Ajax incasseerde PSV in vijf wedstrij den nog slechts één doelpunt. De manier waarop Roda IC zaterdag opzij werd gezet (3-0) riep weer herinneringen op aan de jaren dat de club grossierde in landstitels. Het is degelijk, het is krachtig, soms saai, maar wel uiterst effec tief. Vier kansen creëerde PSV te gen Roda JC, slechts één daarvan verdween buiten de palen. Rutten is er de afgelopen maam den in geslaagd een veel hoger ren dement te halen uit (veel van) zijn spelers. Zaterdag bijvoorbeeld hoorde Danko Lazovic tot de bete ren. En Otman Bakkal werd door zijn coach zelfs persoonlijk ge roemd, omdat de middenvelder kort voor het einde (na een uitste kende aanval over Reis, Manolev en Lazovic) de 3-0 binnentikte. mms®#® ENSCHEDE - FC Utrecht is in de ere divisie niet langer de ploeg met de minste verliespunten. Het ..elftal van trainer Ton du Chatinier ver loor zaterdag voor het eerst dit sei zoen. FC Twente, dat nog wel zon der verliesbeurten is, was in En schede met 3-2 te sterk. De winnende treffer viel pas in blessuretijd. Bryan Ruiz maakte het winnende doelpunt. Kort daar voor had Kenneth Perez een uitge lezen mogelijkheid laten liggen om Twente op voorsprong te brengen. De middenvelder zag zijn strafschop in de laatste officiële speelminuut gestopt door Michel Vorm, zodat Utrecht alsnog de on geslagen status leek te behouden. De van Vitesse overgekomen Ric ky van Wolfswinkel scoorde twee keer voor FC Utrecht, de o-i en de 2-2. Blaise N'Kufo maakte gelijk na mens FC Twen te en na rust zette Nicky Kuiper zijn ploeg op een 2-1-voorsprong. Perez leek in de slotfase de schlemiel te worden, maar bediende vervolgens Ruiz, die hard raak schoot: 3-2. door Ruud Ramler DEN HAAG - Het luchtalarm is afge gaan in de kleedkamer van AZ. Ge activeerd door ADO Den Haag, dat de zwakke punten bij de landskam pioen zaterdagavond blootlegde. Met name de defensieve organisa tie verdient scherpe aandacht An ders moet AZ vrezen dat het de buut in de Champions League woensdag bij Olympiakos Piraeus een regelrechte afgang wordt. In de eigen competitie bleef het nu bij een 2-1-nederlaag. De tweede verliespartij betekende wel dat de koploper een vrije val maakte op de ranglijst. Maar het beeld dat Ro nald Koeman zaterdagavond van zijn verdediging kreeg is veel ver ontrustender. „Als je zó makkelijk de doelpunten weggeeft is dat ze ker aanleiding voor zorgen", deed de trainer van AZ geen moeite zijn gevoelens te-verbergen. Niet voor het eerst ergerde Koe man zich in Den Haag bovenmatig aan zijn defensie. Met ten opzichte van vorig seizoen nog steeds dezelf de zes voetballers die elkaar de vier beschikbare plekken betwisten. En die toen collectief een massieve muur voor doelman Sergio Rome ro optrokken. Slopen scheen onbe gonnen werk. Ónder meer een clubrecord van dertien thuiswed strijden zonder tegentreffer was door Hans Leber TILBURG - Feyenoord won gisteren tegen Willem II een wedstrijd waarin de ploeg niet goed speelde: 2-3. In de voetbalwereld heet het dan dat een ploeg 'het geluk van een winnaar' heeft. In diezelfde voetbalwereld geldt ook dat goede keepers hun fouten maken in wed strijden die worden gewonnen. Zo ook de ervaren doelman Rob van Dijk, Feyenoords oudste contract speler aller tijden. De veertigjarige goalie werd vorig jaar zomer overgenomen van SC Heerenveen en zou bij Feyenoord reserve zijn, ook dit jaar. Maar Henk Timmer vertrok en Van Dijk staat vanaf halverwege de eerste daarvan het gevolg. Maar dat had, los van het fortuin waar zelfs trai ner Louis van Gaal destijds bij her haling over sprak, naar nu blijkt ook andere oorzaken dan het ni veau van de verdedigers. Die - ze ker in Alkmaar - vaak tegenstan ders troffen met gebrek aan lef om aan te vallen uit angst voor de zo succesvolle omschakeling van AZ. En in een seizoen zonder Europees voetbal kon de internationale maat staf niet worden gehanteerd. Buitenshuis, waar AZ het meren deel van de in totaal 22 tegengoals om de oren kreeg, was de defensie veel minder vaak gesloten als in het DSB-stadion kon worden ge suggereerd. Heerenveen en Den Haag sloegen toen op eigen bodem drie keer toe. Dit seizoen gaf Hera cles meteen al aan dat resultaten uit het verleden geen garantie voor de toekomst zijn (3-2). Koeman kreeg die wijsheid zaterdag, op nieuw door Den Haag, nogmaals aangereikt. „Slim verdedigen is een kunst", zei de trainer. Koeman zag hoe We sley Verhoek al snel scoorde, door uit de rug van Simon Poulsen te sprinten. Lex Immers zorgde na rust voor 2-0. Alleen Jeremain Lens deed, fraai achter het stand been langs, iets terug voor AZ, dat zonder topscorer Mounir el Ham- daoui speelde. wedstrijd op doel omdat het Brazi liaanse talent Darley geblesseerd raakte. Na een lange carrière bij Feyenoord (als reserve), RKC, PSV (als reserve), De Graafschap, weer RKC en SC Heerenveen, draagt de man uit Voorhout aan het eind van zijn loopbaan hoofdverant woordelijkheid bij wat nog altijd een topclub wordt genoemd. Bij het eerste doelpunt in de twee de minuut werd Van Dijk nog ver rast door een afstandsschot van Saïd Boutahar waar hij geen goed zicht op had, bij Willem II's twee de doelpunt ging het echt mis. „Bij die eerste zag ik de bal niet, het was te druk in de zestien. Bij de tweede dacht ik dat Boutahar ging schieten en die krult hem van door Jop van Kempen AMSTERDAM - Toby Alderweireld was betrokken bij twee doelpun ten en Jan Vertonghen maakte er één. Door zelf bovendien de nul te houden had Ajax' Belgische centra le verdedigingsduo een grote rol in het oprollen van NAC: 6-0. Ze hebben allebei een bovenmo- daal spelinzicht en uitstekende pass. Ook in fysiek opzicht verto nen Vertonghen en Alderweireld gelijkenissen. Ze zijn stevig en kop- sterk. Het grote verschil is dat Ver tonghen linksbenig is en Alderwei reld rechtsbenig. Daarmee vullen de twee Belgen el kaar uitstekend aan in de verdedi ging van Ajax. „We hebben dit sei zoen vier keer samen in de achter hoede gespeeld en we hebben vier keer de nul gehouden," zegt Alder weireld. „Bratislava thuis, Sparta thuis, Heracles uit en nu dus NAC thuis. Dat is een mooi rijtje." Ook Vertonghen ziet een verdere samenwerking wel zitten. „Ik hoop dat dit de geboorte is van het nieuwe centrum," zei hij. „Ik ben linksback geweest en ook mid denvelder, ik kijk emaar uit om tien wedstrijden op een vaste plaats te spelen. En de wisselwer king met Toby is goed." Vertonghen en Alderweireld wer den tegen het slecht spelende NAC niet zwaar getest. Daarom is het interessant om te zien hoe de twee zich in de toekomst zullen houden tegen snelle en wendbare aanvallers. De Belgen zullen bij de sprinttests niet op het podium ein digen, maar ze kunnen altijd de hulp inroepen van de rappe rechts back Gregory van der Wiel. Gistermiddag had ook de snelle Ur- by Emanuelson kunnen assisteren. De linksback van weleer lijkt on der Jol een comeback te maken op de plek die hij eigenlijk niet meer wilde bekleden. Met Rob Wielaert op de tribune en Oleguer en Ti- mothée Atouba op de bank be stond de laatste linie van de Am sterdammers uit vier zelfopgeleide af die plek altijd in de rechterhoek. Maar Kargbo nam 'm. En die schoot gewoon hard rechtdoor." De doelman kreeg het harde schot (van een meter of 25, recht op hem af) niet onder controle. In de eerste rebound miste Willem II nog, de tweede werd door Bart Biemans binnengeschoten. Van Dijk was eerlijk in zijn analyse ach teraf: „Ik had 'm vast moeten hou den, maar de bal zwabberde." Het was dat Jon Dahl Tomasson de r-i (negende minuut) en met een prachtige omhaal de 1-2 had gescoord, zodat Feyenoord door Van Dijks fout niet capituleerde. Dat uiteindelijk in de 69e minuut Jonathan de Guzman weer eens liet zien over welk een formidabe- Jan Vertonghen springt bovenop zijn spelers. Niet alleen droegen de 22-jarige Vertonghen en de 20-jari- ge Alderweireld in verdedigende zin bij aan de zege, ook aanvallend hadden ze hun waarde. De aanval die leidde tot de openingstreffer van Dario Cvitanich, vertrok bij voorbeeld vanaf de rechtervoet van Alderweireld, die Kennedy le traptechniek hij beschikt en Feyenoord door zijn vrije trap won, was een opluchting voor Van Dijk. „Dat is voor een keeper altijd lekker als je zelf een fout hebt gemaakt." De optredens van Van Dijk zijn be schaafd, maar dat vindt hij zelf normaal. „Ik heb ook wel eens ge scholden, maar meestal heeft: het geen zin. Schelden en onnodig schreeuwen hoeft niet." Hij geniet van Feyenoords medekoploper- schap („de sfeer is heel goed") en ook van zijn hoofdrol zo aan het einde van zijn carrière. „Nou en of Maar ik ben nog maar veertig jaar, geen 85. Dus niet overdrijven, ik hoop nog meer leuke dingen mee te maken in mijn leven." Ronald Koeman ziet lijdzaam toe hoe AZ met 2-1 verliest in Den Haag. foto Ade Johnson/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60