binnenland j 5 tijden voor laffe politici Rekening crisis komt op ieders bordje terecht 200m2 'Probleem aow niet ontkennen' VAN IWAARDEN SCHILDERSBEDRIJF SPUITCABINE voor alle spuitwerken (o.a. timmerwerk en industrie) Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 tig paarden op het Lange Voorhout en Binnenhof in Den Haag. Om de paarden voor te bereiden op een grote mensenmassa en mogelijke in cidenten werd onder meer langs bakken met brandende olie en gro te bewegende ballen gereden. De beveiliging is aangescherpt door de aanslag op Koninginnedag in Apeldoorn waarbij de koninklijke fa milie vermoedelijk het doelwit was. Achter het publiek wordt een extra maandag 14 september 2009 veiligheidsring ingericht, bestaande uit gepantserde politievoertuigen en betonnen bloembakken. foto Marcel Antonisse/ANP AMSTERDAM - Het is 'asociaal' om te doen alsof er geen probleem is rond de vergrijzing en de toekom stige oudedagsvoorziening in Ne derland. Dat zei minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken gisteren tijdens een debat in Amsterdam. Nu staan er tegenover elke aow'er nog vier werkenden, met de snel teruglopende beroepsbevolking zijn dat er in de toekomst nog maat twee. Dat probleem wegwim pelen is 'de kop in het zand ste ken' en 'asociaal' aldus Donner. Hij richtte zich daarmee, zonder ze te noemen, voornamelijk rich ting de SP, FNV en critici binnen de PvdA die tegen de verhoging van de pensioenleeftijd zijn. De re geringspartijen CDA, PvdA en Christenunie besloten daartoe toen ze het eind maart eens wer den over een crisisakkoord. Maar binnen de PvdA bestaat veel weer stand. „Er staat een handtekening. ]e mag ervan uitgaan dat die wordt nage komen", antwoordde Donner op de suggestie dat de PvdA-fractie wellicht terug zou willen' krabbe len. Werkgevers en werknemers heb ben tot oktober de tijd om een al ternatief te bedenken dat net als de verhoging 4 miljard euro moet opleveren. Volgens Donner staat er veel meer dan 4 miljard op het spel: er moet een structurele oplos sing komen voor een structureel en fundamenteel probleem. door Dick Hofland Pittige tekst, maar het kabinet voegt vooralsnog niet de daad bij het woord. Daarmee doet het zijn naam van 'vooruitschuifkabinet' weer eens eer aan. Deze keer heeft de coalitie van CDA, PvdA en Christenunie geko zen voor een 'brede maatschappe lijke discussie' en laat ze ambtena ren de kolen uit het vuur halen. Zij moeten aangeven hoe er op elk departement kan worden bezui nigd. Daarmee kan dan het begro tingstekort worden ingelopen. De ambtenaren mogen er tot juni over doen en dan zal het kabinet bekijken welke maatregelen het daadwerkelijk wil invoeren. Dat lijkt verdacht veel op de slager die zijn eigen vlees keurt. Ambtenaren hebben weliswaar de meeste ken nis over hun departement, maar het is onwaarschijnlijk dat ze hun eigen werk als overbodig zullen be stempelen. Ook de opmerking van het kabi net dat hierbij niets taboe is, moet met een flinke korrel zout worden genomen. Precies hetzelfde zeiden de coalitiepartners in maart over de onderhandelingen voor het cri sispakket. Nog voordat er één bij eenkomst was geweest verklaarde premier Balkenende dat beperking van de hypotheekrenteaftrek onbe spreekbaar was. Er is alle reden te betwijfelen dat Balkenende - en het CDA - nu bereid is over zijn ei gen schaduw heen te springen. Net zoals de PvdA niet zomaar een verhoging van de AOW-leef- tijd zal accepteren. En de Christen- Unie zal de voor haar essentiële 'aanrechtsubsidie' te vuur en te zwaard blijven verdedigen. Deze Miljoenennota is daarom vooral een waarschuwing aan poli tici: weet waar je aan begint. Elke partij die staat te popelen om na de Kamerverkiezingen in 2011 de Trêveszaal te betreden, de verga derzaal van de ministersploeg, moet beseffen dat ze kiezers tegen zich in het harnas zal jagen. Het is een slechte tijd voor laffe politici, want er moeten knopen worden doorgehakt. Mooie beloftes zullen het komende decennium niet waargemaakt kunnen worden. Daarom dringt de vraag zich op wie er eigenlijk nog wil regeren met zoveel ellende op komst? Dit kabinet heeft- daar in elk geval nog altijd niet volmondig 'ja' op ge zegd. door Cert van Harskamp Morgen, midden in de ergste recessie sinds de jaren dertig, is het Prinsjesdag. Op wiens bordje komt de rekening van de crisis terecht? Na het zuur komt het zoet, was de boodschap van premier Balkenen de in 2006. Iedereen had koop kracht ingeleverd en er was fors be zuinigd op wao en ww, maar het zou beter worden. Het beloofde zoet van Balkenende is vanaf 2010 zo zuur als azijn. Volgens onder zoek kost de crisis Nederland zo'n 246 miljard euro. Per Nederlander is ongeveer 14.300 euro gestoken in injecties aan banken en verzeke raars. Economen zijn het er over eens dat het leed zonder deze hulp nog groter zou zijn geweest. Ervaringen met het omvallen van de Amerikaanse zakenbank Leh man Brothers leren dat een bank failliet laten gaan, zorgt voor een domino-effect dat tot diep in de sa menleving voelbaar is. De recessie slaat een groot gat in de financiële huishouding van het land en in het vermogen van elke Nederlander. Dat is terug te zien in de begroting die het kabinet morgen presenteert. De staatsschuld bedraagt nu al bijna 360 miljard euro, zo'n 22.000 euro per Nederlander. Naar ver wachting loopt die schuld op tot ruim 380 miljard euro in 2010. Het begrotingstekort stijgt tot 6,3 pro cent van het bruto binnenlands product, bijna 37 miljard euro. Dat is veel meer dan het maximale be grotingstekort van 3 procent dat Brussel heeft voorgeschreven. Het Nederlandse streven naar een pro cent overschot is al helemaal uit zicht. Keihard bezuinigen is geen optie. De economie is als een zieke pa tiënt die eerst moet aansterken. De kraan dichtdraaien bij een pa tiënt in deze conditie, leidt tot on herstelbare schade. Maar zodra de patiënt beter is, bre ken andere tijden aan: dan moet er bezuinigd worden om de schul den weg te werken. Met Prinsjesdag kondigt het kabi net een onderzoek aan naar bezui nigingen na 2011. De verwachting is dat er mogelijk tot 2020 fors moet worden gesneden in de over heidsuitgaven. Geen beleidsterrein is heilig. En zodoende zal nie mand er aan ontkomen om mee te betalen. Volgend jaar valt de pijn nog mee. Gemiddeld levert iedereen in 2010 een kwart procent koopkracht in, al zullen werknemers die hun baan verliezen veel meer verlie zen. Het kabinet gaat uit van 615.000 werklozen in 2010. Het kabinet heeft besloten de part nertoeslag voor aow'ers met een niet-werkende partner tot 55 jaar af te bouwen. Dat kan hen enkele honderden euro's per maand sche len. Ook huishoudens met één mo dale kostwinner moeten inleve ren, omdat er gesneden wordt in de 'aanrechtsubsidie'. Het kabinet legt de rekening ech ter vooral neer bij de hoogste inko mens. De laagste inkomens wil de regering in 2010 nog even sparen. De hoogste inkomensgroepen wor den niet alleen door overheidsbe leid geraakt, zij hebben ook het meeste last van dalende huizenprij zen en aandelenkoersen. Het Centraal Planbureau bereken de dat inkomens tot 27.000 euro de komende jaren toch 5,5 procent inleveren. Nederlanders met een inkomen boven de 69.000 euro moeten echter 8 procent inleve ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5