41 binnenland 'Crisis blijft nog jaren voelbaar' Slechte Studenten boos over korten van studiebeurs Zeven ambities kabinet En opnieuw lekte de begroting van Prinsjesdag voortijdig uit peter van straaten MILJOENENNOTA Koningshuis favoriet om op te bezuinigen Oefening maandag 14 september 2009 DEN HAAG - Studenten en docen ten voeren de dinsdag na Prinsjes dag actie in Den Haag tegen het plan van het kabinet om de studie financiering in 2on en 2012 te be vriezen. Zij zijn boos over de kabinetsplan nen om de studiefinanciering de komende jaren te bevriezen. De studiebeurzen worden in 2011 en 2012 niet aan de inflatie aangepast, blijkt uit uitgelekte begrotingsstuk ken voor Prinsjesdag. De bezuiniging moet het kabinet het eerste jaar zes miljoen euro op leveren en het tweede jaar twaalf miljoen. In totaal kost de studiefi nanciering het rijk vier miljard eu ro. „Het ministerie van Onderwijs past een salamitactiek toe", zegt Henno van Horssen, voorzitter van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO). „Er wordt steeds in kleine plakjes bezuinigd, waar door aan het einde de worst op is." Ook voorzitter Gerard Oosterwijk van de studentenvakbond LSVB gelooft dat zo de verontwaardi ging wordt uitgesmeerd. „We wil len een signaal afgeven, anders zijn de we de volgende keer weer DEN HAAG - Het kabinet heeft in de uitgelekte Miljoenennota zeven ambities geformuleerd voor de pe riode tot 2020. De zeven ambities zijn: Het op orde brengen van de fi nanciële sector. Duurzaam energie- en klimaatbe leid. Bestrijden van werkloosheid en aan de beurt." Nu betalen studen ten voor een voltijdstudie 1620 eu ro. Maar dat bedrag wordt ieder jaar hoger. Ook besliste de Tweede Kamer on langs dat het recht voor studenten om een tweede studie tegen het normale tarief te volgen, komt te vervallen. Universiteiten mogen daar in het vervolg meer geld voor vragen. Ambitieuze studenten worden zo op kosten gejaagd, meent Oosterwijk. Hij vreest dat door,al deze maat regelen bij elkaar de toegan kelijkheid van het hoger on derwijs in het geding komt, om dat de beurs al niet hoog is. Een basisbeurs voor uitwonende stu denten is 259,76 euro per maand, plus maximaal 233 euro afhanke lijk van het inkomen van de ouders. Daarbovenop kan nog een bedrag rentedragend worden bijge- leend. Oosterwijk: „Wij krijgen veel tele foontjes van bezorgde ouders die vinden dat hun kinderen te veel bijbaantjes hebben ten koste van hun studie." De bonden zijn bang dat studeren in het hoger onder wijs steeds meer voor de rijken wordt. verhogen van de arbeidsparticipa tie. Revitalisering van het bestuur en van het beloningsbeleid in dë (se mi-) publieke sector. Groei van kennis, innovatie en ondernemerschap. Herziening van het gehele belas tingstelsel. Brede heroverweging op twintig beleidsterreinen. Bezuinigingen in 2011 kunnen oplopen tot 35 miljard euro. Topambtenaren gaan de moge lijkheden onderzoeken om op twintig beleidsterreinen te be zuinigen, zonder taboes. VVD stelt dat moeilijke beslui ten worden vooruitgeschoven. DEN HAAG - Nederlanders zullen de wereldwijde economische crisis volgend jaar nog amper in hun portemonnee voelen. Daarna moe ten ze echter mogelijk nog jaren lang rekening houden met verlies aan koopkracht. Dat sombere beeld komt naar vo ren in de Macro Economische Ver kenning (MEV), de voorspelling van de Nederlandse economie voor komend jaar die morgen op Prinsjesdag samen met de rijksbe groting verschijnt. Mensen met een gemiddeld en een hoger inko men leveren meer in. Omdat veel mensen hun baan verliezen, bo nussen kwijtraken en hun vermo gens zien dalen, kunnen de cijfers in de praktijk harder aankomen dan verwacht. „Hun koopkracht ontwikkeling zal ongunstiger zijn dan de statische cijfers suggere ren." De officieel nog geheime Miljoe nennota 2010 lekte zaterdag in z'n geheel uit, opnieuw via RTL Nieuws. Belangrijke cijfers en kabi netsplannen uit de Prinsjesdag stukken waren in de afgelopen da gen al via diverse media naar bui ten gekomen. Daaruit bleek dat het kabinet voor ingrijpende keu zes staat, omdat er vanaf 2011 mil jarden moeten worden bezuinigd. Volgens de berekeningen kan dat bedrag oplopen tot 35 miljard eu ro. Topambtenaren onderzoeken de mogelijkheden om op twintig beleidsterreinen te bezuinigen. Af- AMSTERDAM - Nederlanders willen wel bezuinigen, maar niet op za ken die hun leven direct raken. Dat blijkt uit een enquête van TNS NIPO in opdracht van RTL Nieuws. Een favoriet bezuinigingsobject blijkt voor bijna de helft (44 pro cent) het koninklijk huis, op de voet gevolgd door ontwikkelingssa menwerking (36 procent), hulp bij wederopbouw (34 procent), inte gratie van allochtonen en moslims (30 procent) en cultuur (28 pro cent). Op gezondheidszorg en on derwijs is bezuinigen ongewenst. gesproken is dat er tijdens het on derzoek geen taboes zijn. Van ontslagrecht tot hypotheekren teaftrek, alles wordt onderzocht. Ministers mogen geen veto uitspre ken over een onderzoek, ze mogen wel suggesties doen. Waar moge lijk kan het huidige kabinet al keu zes maken. Ook worden de her overwegingen gezien als voorwerk voor de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen voor de volgende verkiezingen én voor een volgend kabinet. Door het uitlekken van de plan nen zijn de informele politieke be schouwingen ai begonnen. WD- leider Mark Rutte gaf een schot voor de boeg door te stellen dat het kabinet is uitgeregeerd. Hij ver wacht van een kabinet dat het zelf fundamentele keuzes aan de bevol king voorlegt. Volgens hem schui ven de bewindslieden moeilijke be slissingen voor zich uit, lijkt het ka binet steeds meer een soort denk tank dat allerlei opties in kaart brengt en lopen de overheidsfinan ciën volledig uit de hand door een toenemende staatsschuld. DEN HAAG - De Bereden Brigade van de Koninklijke Marechaussee, die op Prinsjesdag meerijdt in de Koninklij ke Stoet, oefende zaterdag met vijf- De Miljoenennota schetst een verontrustend beeld. In grijpende bezuinigingen zijn onvermijdelijk, maar het kabinet schuift ze nog een tijdje voor zich uit. In de somberste Miljoenenno ta sinds de jaren tachtig schetst het kabinet een toe komst van ingrijpende bezui nigingen. „Niets doen is geen op tie, moeilijke keuzes zullen onver mijdelijk zijn," waarschuwt minis ter van Financiën Bos (PvdA). AMSTERDAM - „Hier is de journalis tiek voor uitgevonden." Dat stelt voorzitter Arendo Joustra van het Genootschap van Hoofdredacteu ren in een reactie op het wederom uitlekken van de Miljoenennota. RTL Nieuws-verslaggever Frits Wester beschikte zaterdagavond over een exemplaar van de nota. Het genootschap begrijpt niet waarom het kabinet haar plannen voor het nieuwe jaar zo lang ge heim houdt voor de burger. „Nieuws dat zo'n impact heeft op het leven van de Nederlanders, moet je naar buiten brengen zodra het is besloten", stelt Joustra. De hoofdredacteuren pleitten er al lan ger voor om het embargo op de Miljoenennota af te schaffen. „Maar het is uiteraard aan het kabi net om te anticiperen op het weer uitlekken van de nota", beklem toont loustra. De media begrijpen niet goed waarom Kamerleden de miljoenennota eerder zouden moeten krijgen dan journalisten. „Normaal hebben parlementariërs ook niet zoveel tijd nodig om te reageren. Ze staan altijd direct klaar met hun verhaal." loustra denkt dat Wester de Miljoe nennota heeft gekregen via een Ka merlid. „Die nemen het blijkbaar ook niet zo nauw met de geheim houding." Frits Wester GOEOEN MOROEM ,SCH OON H6I p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4