zeeland 115 goedgevulde magen Hoogwerker biedt blik over stad Schoon drinkwater is niet zo natuurlijk September 1944 nog veel impact op Breskens Afgebrande monumentale hoeve was doorn in het oog van Goes Ierse Tinkers veroveren markt in Koewacht maandag 14 september 2009 'Door de combinatie van Gazonmaaierracen, Pikdorser cross en Tractor cross wordt het een beetje Zwarte Cross in Driewegen' door Frank van Cooten foto Peter Nicolai breskens - Veel foto's, opnames van een verwoest Breskens maar vooral van de gevallen burger slachtoffers, brachten zaterdag de noodlottige elfde september van 1944 weer tot leven op de in het visserijmuseum geopende over zichttentoonstelling. Nog steeds blijkt uit verhalen van overlevenden de geweldige impact van dit gebeuren op de vissers plaats. Niet alleen het dorp Bres kens, ook de Bressiaanders zijn er door veranderd. De expositie is in gericht in een pas door het mu seum verworven ruimte. De collec tie is aangevuld met een aantal voorwerpen van museum Switch back in Oostburg. Twee heuse primeurs, gis teren, op de Driewegen's Foor. Een Pikdorser- en een Tractorcross. Buurt schap Driewegen heeft steeds meer weg van de inmiddels Zwar te Cross in het oosten van het land. En zwart was het, toen de zeven tractoren over het parcours raas den. Het zag zwart van de mensen en de helse machines braakten zwarte rookwolken uit. De diesel- lucht vermengde zich met die van bier en hamburgers. Goedgevulde magen en gesmeerde kelen zijn im mers net zo belangrijk op het grootste evenement van Driewe gen en omgeving als de races zelf De organisatie had het prima voor elkaar. Het evenement trok de afge lopen jaren duizenden mensen en daar was op ingespeeld. De organisatie heeft inmiddels al heel wat ervaring met de Foor. In 1993 werd de ouderwetse kermis van Driewegen na ruim 25 jaar af- 'De tractorcross is een enorme slijtageslag. De zware kleigrond eist zijn tol' wezigheid weer nieuw leven inge blazen. Steeds is op zoek gegaan naar nieuwe en unieke program ma-concepten. In eerste instantie was dat de herintreding van oude Vlaamse kermisspelen, zoals de Kop van Jut, Worsthappen en Hooivorkhangen. In 2006 werd begonnen met de Scootersprintwedstrijden en het Gazonmaaierracen. Vanwege het succes ging de Stichting Buurt schap Driewegen, de organisator van de Foor, op zoek naar het ultie me crossspektakel. Dat werd een combinatie van Gazonmaaierra cen, Pikdorsercross en Tractor cross. Voor het eerst gisteren te zien in Driewegen. Het basisconcept van een pikdor sercross is simpel. Je pakt een oude maaidorser, het liefst de Clayson M103/M110, sloopt er alles af wat niet nodig is om de dorser hard te laten rijden, brengt bum pers, een goede stoel met vijf-punts gordel en een rolkooi aan, past de versnellingsbak wat aan en haalt de toerenregeling uit door Frank van Cooten de brandstofpomp. En ziedaar, de dorsers zijn helemaal klaar om de strijd aan te binden op de speciaal aangelegde baan met daarin enkele greppels en springschansen. En het ging hard. Dat gingen de tractoren tijdens de Tractorcross ook. De zeven machi nes stonden klaar om de primeur in de 'geschiedenisboekjesvan Driewegen bij te schrijven'. „Ja mensen, ik heb dit zelf ook nog niet eerder gezien", sprak de speaker van dienst. De baanofficial vlagde en het ge weld barsste los. De gespannen ge zichten van de coureurs waren niet te zien, want veilig verpakt in een helm. De wielen dansten op het parcours toen de snelheid werd opgevoerd. Zwarte rookwolken uit de uitlaat vulden de lucht. Al snel onder scheidden zich de sterksten. Voor al de coureur van de Jolly Jumper bestuurde zijn machine alsof hij niet anders gewend was. Hij won de wedstrijd. Voor twee tractoren was de finish terneuzen - Het lijkt zo gewoon, je draait de kraan open en er komt water uit. In Hulst weten ze inmid dels wel beter en in Terneuzen was zaterdag een Watermarkt om te benadrukken dat de beschik baarheid van voldoende schoon drinkwater de grootste uitdaging is waar de wereld deze eeuw mee te maken krijgt. Bezoekers aan de Watermarkt leer den onder meer dat slechts drie procent van alle waterbronnen een zoetwaterbron is. „Schoon drinkwater lijkt zo van zelfsprekend, maar dat is het niet", zegt Drea Berghorst van chemiegi- gant Dow, de initiatiefnemer van de Watermarkt. Dow schonk on langs vijftienduizend euro aan het educatieschip Watervlo. Mede dankzij deze donatie vaart dit tot tentoonstellingsruimte omgebouw de schip tot en met 23 oktober door Zeeland. Het educatieschip lag zaterdag afgemeerd in Terneu zen en is de komende twee weken ook te bezichtigen in Perkpolder en in Breskens. In een tent op de wal presenteer den water- en natuurbeheerders zich met een stand, zoals water bedrijf Evides, waterschap Zeeuws-Vlaanderen, Stichting het Zeeuwse Landschap en het Regio team Zuiver Zeeuws Water. „Wij hebben met Dow een heel goede verstandhouding", zegt Jolein Me- ijers van het Zeeuwse Landschap. „Dit bedrijf doet veel aan duur zaamheid zoals hergebruik van af valwater." te hoog gegrepen. Zij moesten de strijd tussentijds staken. De zware kleigrond eiste zijn tol. De sfeer op de Driewegen's Foor was overigens zeer relaxed. Man nen, vrouwen, kinderen, iedereen liep op het gemakje over het ter rein. Pintje en peuk in de hand, even een wedstrijdje kijken en wat eten bij de speciale frituurkraam met barbecue. De kinderen konden op een eigen circuit deelnemen aan een traptrac- torcross en konden zich daarnaast vermaken op springkussens. Voor de pikdorsers en tractoren was de cross overigens een try-out. Omdat het de eerste keer was, bleef het aantal inschrijvin gen beperkt tot twintig machines per klasse. Stichting Buurtschap Driewegen wil volgend jaar een volwaardige wedstrijd neerzetten met mogelijk meer dan vijftig machines per klas se. Alvast voor in de agenda. De vol gende Foor in Driewegen is op 1 en 2 mei 2010. Watervlooien bestuderen op de watermarkt in Terneuzen, waar Zeeuwse waterpartijen zich presenteerden. foto Peter Nicolai door Rob Paardekam goes - De monumentale hoeve aan de Westerstraat in Goes is gis ternacht vrijwel volledig in vlam men opgegaan. Alleen het naastge legen woonhuis staat nog over eind. De brandweer was snel ter plaatse, maar het was meteen al duidelijk dat er nauwelijks nog eer aan was te behalen. Wel konden twee kit tens uit de brandende schuur wor den gered. De brand brak uit rond drie uur 's ochtends. Het nablus- mmmmmmsmsi terneuzen - De hoogwerker van de Terneuzense brandweer is een populair voertuig. Dat bleek zater dag tijdens de open dag van de hulpdiensten, op de Terneuzense Markt. Behoorlijk wat mensen maakten van de gelegenheid gebruik om vanuit deze hoogwerker over Ter neuzen uit te kijken. De Terneuzense brandweer hield de open dag voor de vijfde keer. Het thema dit keer was 'Hulpdien sten in Zeeuws-Vlaanderen'. Ze stonden er vrijwel allemaal. De mevrouw van de Koninklijke Mare chaussee deelde folders uit en er stonden ook stands van onder meer het Rode Kruis, de reddings brigade en de brandwondenstich- ting. Spectaculaire demonstraties, zaterdag, op de open dag van de hulpdiensten op de Markt in Terneuzen. foto Peter Nicolai sen duurde tot diep in de ochtend. De hoeve stond als monumentale blikvanger tussen de Goese bin nenstad en bedrijventerrein Klein Frankrijk, tegenover de molen. De panden stonden al jaren te verpau peren. Dat was de gemeente een doorn in het oog. Onderhandelin gen met de eigenaar liepen op niets uit. Burgemeester Dick van der Zaag: „Hij vroeg te veel geld. Ik meen dat ook particulieren ermee bezig zijn geweest, maar voor zover ik weet zonder succes." KOEWACHT - Hoofdmoot van de in ternationale jaarmarkt zaterdag in Koewacht was de keuring van 115 paarden en pony's. De keurmees ters bogen zich niet alleen over de beweging van de viervoeters. Ook voor het best getoiletteerde dier in alle rubrieken was er een prijs. De talrijke bezoekers werden met des kundig commentaar via een ge luidsinstallatie op de hoogte ge houden van de jurering. Opvallend was de presentatie van een groot aantal Tinkers, een zwart-wit Iers trekpaard. Verder werden zo'n vijftig stuks kleinvee gekeurd. De eerste vlasdag gaf een extra di mensie aan de jaarmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49