141 zeeland controleren 'imkers zijn improviseerders, Ouderen Zonnemaire 2S£^oJ!n willen pin behouden Mosselrock Monteren SIJ E Open dag Nederlandse Bijenvereniging Zeeland pri fpctpri /l Rico's Race Beginnerscursus imkeren maandag 14 september 2009 Rico van Dongen uit Zierikzee zit in het Nuon Solar Team dat vanaf 25 oktober met zonnewagen Nuna 5 meedoet aan de World Solar Chal lenge in Australië. De PZC volgt Ri co en zijn team in aanloop naar die race. „Ook al hebben we in Nederland al veel getest, toch moet er nog heel wat gebeuren voordat Nuna hier in Australië de weg op kan. Eén van die dingen is het bezoek van de lokale wegenwacht. We tes ten namelijk niet meer op een afge sloten testbaan, maar op de open bare weg tussen het andere ver keer. De wegdienst wil dus contro leren of de remmen en verlichting in orde zijn. Voor Nuna wordt de ze keuring een makkie." „We zijn nu bezig met de laatste details. Zo moeten we nog wat vei ligheidssystemen toevoegen. De ca mera om achteruit te kunnen kij- World Solar Challenge ii m ken is vandaag geplaatst. Hopelijk kan ik samen met Martin, de ande re elektronicaman, snel verder met het aansluiten van de noodknop. Deze knop moet de accu en het zonnepaneel kunnen afschakelen. Dat lijkt misschien makkelijk, maar het schakelen van de grote vermogens die de accu en het pa neel kunnen leveren, vergt wat extra aandacht. Dit, en het afmon teren van een vers accupack voor de race, zijn mijn voornaamste ta ken de komende weken. Daarna gaan we veel testen om de strate gie te bepalen en inhaalacties en andere operaties te oefenen. Voor een betrouwbare test moet Nuna in raceconditie zijn." „Het team beseft dat 25 oktober steeds dichterbij komt. Tijdens 'kantooruren' wordt daarom se rieus gewerkt. Daarna komt er af en toe een biertje uit de koelkast en kijken we samen een film of spelen we een partijtje WIL Het is als in een studentenhuis. Elke avond koken twee of drie teamle den, waarna anderen de afwas doen. Het zal me niets verbazen als straks de turflijsten op de koel kasten verschijnen. Dan is het, op de temperatuur na, precies zoals mijn studentenhuis in Delft." ZONNEMAIRE - Ouderen in Zonne maire willen dat de pinautomaat in hun dorp blijft." De Rabobank sluit de automaten in Zonnemaire en Dreischor per 1 oktober omdat ze niet meer renda bel zouden zijn. In de ouderensoos, die elke vrijdag middag in het dorpshuis wordt ge houden, is de sluiting het gesprek van de dag, zegt dorpshuisbeheer der Miranda Duinhouwer. „Oude ren zijn hier de dupe van. De win kels zijn hier al verdwenen dus veel mensen moesten hun geld al aan buren meegeven zodat die hun boodschappen konden halefl. Straks kunnen ze zelf ook geen geld meer opnemen, en moeten ze hun pinpas en pincode meegeven. Dat gaat ten koste van hun priva cy." Singer-songwriter Adriaan van den Berge en de bands Side Walk Stone, The Chimney en Bostma traden zaterdag op tijdens Mossel rock in café 't Veerhuis in Bruinis- se. Er was ook een barbecue. Het was de eerste keer dat het festi val werd gehouden. In het voor jaar van volgend jaar willen de or ganisatoren een talentenjacht voor rockbands uit Schouwen-Duive- land houden. Vijftien imkers uit heel Zeeland ga ven zaterdag bij natuuredücatiecen- trum Ecoscope in Renesse een infor matiedag over bijen, honing en alles wat daarmee te maken heeft. Niet ie dereen kwam er zonder bijensteken vanaf. „Bijen zijn in het najaar wat agressiever." door Dewi Gigengack Als Koos Flu ij t, al 65 jaar imker, een honingraat uit de bijenkast wil ha len om hem te laten zien, wordt hij direct een keer of vier gestoken. Hij is er niet erg van onder de indruk. „Bijen verdedi gen nu hun wintervoorraad ho ning", legt zijn 'collega' Kees Veld kamp uit. Veldkamp is voorzitter van de Nederlandse Bijenhouders vereniging Zeeland. „In de zomer halen de imkers de honing weg. Bijen worden daarna met de week pissiger." Fluijt is met zijn 84 jaar het oudste lid van de bijenvereniging. „Toen ik zestien was, heb ik een cursus bijenteelt gevolgd. Op m'n twintig ste had ik mijn eerste volk. Dat heb ik samen met een imker uit een knotwilg gehaald, ergens tus sen Bru en Oosterland. Die imker heeft mij ook de praktijk bijge bracht." Bijenhouden is een dure hobby. Een beginnend imker moet een bijenkast, handschoenen, een im- kerpalc, een beitel en een beroker aanschaffen. „Maar het mocht in de tijd dat ik begon niks kosten, vertelt Fluijt. „Om de honingraten leeg te slingeren gebruikte ik de tandwielen en trapper van een oude fiets." „Imkers zijn improviseerders", voegt Veldkamp toe. „En ze zijn erg eigenwijs. Iedereen heeft zo z'n eigen systeem voor dingen." Toch is deze dag ook bedoeld om tips uit te wisselen en van elkaar te leren. Dat doen ze dan ook wel, zegt Veldkamp. „Maar een ander belangrijk doel is het publiek voor te lichten. Die vinden bijen vaak maar enge beestjes. Terwijl dat ner gens voor nódig is." Een bijenvolk gedraagt zich als één persoon: ze zijn allemaal blij, alle- De Nederlandse Bijenhoudersvere niging Nederland, groep Zeeland, begint eind dit jaar weer met een nieuwe beginnerscursus bijen hou den. De cursus bestaat uit acht theorie lessen en ongeveer twintig prak tijklessen door een ervaren imker. De cursus wordt afgesloten met een examen. Om te beginnen krijgen de imkers in spe een bijenvolk en een (twee maal boos, of allemaal gelukkig. Veldkamp: „Als ik een kast open doe, dan zie ik bijvoorbeeld met een: dit volk is stikgelukkig. Dan zijn hun bewegingen veel liever. Als ze ongelukkig zijn, zoals wan neer de koningin weg is, bewegen ze heel schokkerig en zenuwach tig" De vereniging houdt regel matig cursussen bijen teelt. Er is nét een groep van twintig cursisten uit heel Zee land klaar met zo'n cursus. Van daag doen zij examen. Veldkamp: „Binnenkort starten we weer met een nieuwe begin nerscursus imkeren." In Zeeland zijn zo'n 350 imkers actief Maar elk jaar stoppen er ongeveer dertig dehands) kast. Daarnaast kunnen cursisten een nieuwe kast huren te gen een gereduceerde prijs. De eerste kennismaking is in no vember. De theorielessen worden van januari tot maart gegeven, en de praktijklessen van april tot sep tember. In oktober is het examen. De cursus kost 125 euro, inclusief volk en kast. Meer informatie en aanmelden bij Kees Veldkamp, tele foonnummer 0118 650337. mee, zegt Veldkamp. De gemiddel de leeftijd is redelijk hoog. De bij envereniging kan dus wel wat jon ge aanwas gebruiken. „Weet je hoe het komt dat imkers zo oud wor den?", vraagt Koos Fluijt. „Eén le pel honing houdt de dokter buiten de woning." Bovendien is een bijensteek goed tegen ziekten als reuma en multi ple sclerose, zeggen de imkers. Veldkamp: „Vijftien procent van de patiënten met dat soort ziektes zou met bijentherapie, waarbij je gedurende een bepaalde periode vele bijensteken krijgt, volledig ge nezen. Maar dat is nooit weten schappelijk bewezen." Koos Fluijt heeft nu ongeveer 25 bijenvolken. „Maar er zijn tijden geweest dat ik dertig of veertig vol ken tegelijk had." Dat maakt de hobby erg tijdrovend. Van maart tot september moet een imker zijn bijen elke week wel een keer con troleren. „We moeten kijken of ze geen doppen hebben gemaakt: gro te cellen waar nieuwe koningin nen uitkomen. Die nemen de helft van het volk mee en gaan zwer men. Een goede imker laat zijn vol ken niet zwermen." Gevolg is wel dat een imker nooit in de zomer op vakantie kan. Houdt Fluijt dat al 65 jaar vol? „De afgelopen jaren leid ik jonge inkers op. Die zorgen in de zomer voor mijn bijen, zodat ik toch een paar weken met de caravan weg kan." De raten worden in het midden gevuld met eitjes, daaromheen zit stuif meel en daaromheen honing. foto Ronald den Dekker Singer songwriter Adriaan van den Berge op Mosselrock bij café 't Veerhuis in Bruinisse. foto Ronald den Dekker Imkers bepalen bij welke bijensoort een bij hoort, met behulp van een vra genlijst. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40