zeeland 13 veel los bij overlevenden 'Het water kolkte écht zo' zijn druk in New York 'Maak een peaceteken' lirk bs p i HOEKMAI© Oudste inwoonster viert 112e verjaardag Zeeuwse Jan valt uit bij 'Boer zoekt vrouw' Met alles de goedkoopste! n maandag 14 september 2009 „Ik kon me door mijn ervaringen heel goed inleven in de reddingsacties in de film. Zo is het écht gegaan." Bas den Hollander (76) uit Klundert maakte de Watersnoodramp mee. Kantoorinrichting van hoek tot hoek LnJ GOES-YERSEKE showroom T 0113-57 29 07 Marconistraat 13 info@piethoekman.nl 4461 HH Goes www.piethoekman.nl eerste overlevenden van de Waters noodramp zien de film. De gratis kaarten die energiebedrijf Delta weggaf aan Zeeuwen die voor 1953 geboren zijn, waren in mum van tijd vergeven. Voor de regisseur Ben Sombogaart en scenarioschrijver Rik Launs- pach is deze vertoning de échte vuurdoop, zo vertellen ze het pu bliek. Sombogaart: „Vandaag is een heel andere première dan vrij dag en zaterdag. We laten de film nu aan mensen zien die de Ramp echt hebben meegemaakt. Dit is niet zomaar een verhaaltje, het is écht gebeurd. We willen het ver haal zó vertellen dat iedereen zich kan verplaatsen in Julia, en op die manier mee kan voelen met wat de mensen toen is overkomen. Dat is de essentie." Launspach legt uit dat het verhaal van Julia en haar familie symbool staat voor de verhalen van alle slachtoffers. „Ik realiseer me dat de ze film in zekere zin niet beant woordt aan de verwachtingen, want het is een film. Het is een ge fantaseerde situatie tegen een ach tergrond die u wel zult herkennen. Dit verhaal is een metafoor voor al die persoonlijke tragedies die zich hebben afgespeeld." (iV .1 zie www.pzc.nl voor een video ROTTERDAM Grietje Jansen-Anker vierde zater dag haar 112e verjaardag. De gebo ren Vlissingse, die tot vorig jaar in zorgcentrum Roggeveen in Middel burg woonde, is de oudste inwoon ster van Nederland. Ze woont op dit moment samen met haar dochter in een verzor gingshuis in Rotterdam. Jansen-An ker woonde tot haar 102e levens jaar zelfstandig. WOLPHAARTSDIJK Akkerbouwer Jan de Jager (32) uit Wolphaartsdijk hoort niet bij de vijf populairste boeren in het televi sieprogramma 'Boer zoekt vrouw'. Hij kreeg brieven van 52 vrouwen, maar dat was net te weinig om de voorronde door te komen, zo bleek in de uitzending van gisteravond. Van de tien boeren, die in mei wer den voorgesteld, gaan er vijf verder met hun zoektocht op televisie. Schrijf u in voor de nieuwsbrief www.pzc.nl/nieuwsbrief Beeld uit de film De Storm. Ik moest moeite doen om mijn ogen droog te houden", zegt |ohan Geijsels (88) uit Vlissingen. Zijn vrouw Clementine (89) is al even lovend over De Storm. „Het verdriet van de mensen, dat grijpt je zo aan. Ik heb met een brok in mijn keel zitten kijken. Het verhaal is een beetje geromantiseerd, maar zo is het wel gebeurd. Dat natuurgeweld: het water kolkte écht zo. Ik vond het verbazingwekkend om te zien hoe een vader z'n eigen doch ter verstoot in de film. Je eigen vlees en bloed! Maar dat ging in die tijd werkelijk zo." Het echtpaar Geijsels heeft de watersnoodramp van een afstandje mee gemaakt. „Ons huis heeft niet onder water gestaan en we zijn geen fami lieleden verloren. We hebben wel een andere watersnood meegemaakt, die met de dijk van Westkapelle, in 1944. Dat was niet te vergelijken met de Ramp van 1953, maar daardoor begrijp je het zo goed. Ik kreeg weer kippenvel van het geluid van het aanwassende water." Clementine vindt het een goede zaak dat de watersnoodramp nu verfilmd is. „Ik heb wel beelden op televisie gezien, maar de ramp is nog nooit zo ver filmd. Ik kan iedereen aanraden om er naartoe te gaan." mmmm mm zat het persbalkon vrijdagavond vol met Nederlandse media, maar amper Amerikaanse. "Ver geet niet dat dit een enorm groot land is." De Zeeuwen houden hun be zoek overigens nog bescheiden. Minister Verburg uitte eerder haar irritatie over de omvangrij ke Friese delegatie die naar de VS was afgereisd: achttien perso nen. Ook enkele Zuid-Hollandse steden hadden afgevaardigden gestuurd in het kader van NY400. De Zeeuwse delegatie bestaat uit gedeputeerde Frans Hamelink, kabinetschef Louis van Vlaanderen en commissaris van de koningin Karla Peijs. Ge deputeerden Toine Poppelaars en George van Heukelom kwa men om Peijs bij te staan bij haar afspraken en voor de uitreiking van de Four Freedoms Award. "Verder bespreken we alvast de lau reaten van volgend jaar in Middel burg", aldus Poppelaars. Van Vlaanderen: "Als we hier niet wa ren voor de Four Freedoms Award, hadden we de NY400-festi- viteiten niet eens bijgewoond." Het effect van een bezoek als dit valt bijzonder slecht te meten. Toch levert 'NY400' Zeeland zeker wat op, meent commissaris van de koningin Karla Peijs. "We hebben Zeeland als vakantiebestemming kunnen promoten. En we hebben een afspraak met senator Landrien van Louisiana om begin volgend jaar samen te- werken op het ge bied van water. foto ANP Clementine (89) en Johan (88) Geijsels uit Vlissingen. MIDDELBURG - Warchild wil op de Internationale Dag van de Vrede, 21 september, een recordaantal peacetekens bouwen in het hele land. Warchild roept daarom ieder een op om met een groep van 10 tot 100 mensen een peaceteken te vormen op een sportveld,school plein, in een achtertuin of kan toor, en een foto in te zenden. Met de actie wil Warchild de situa tie van oorlogskinderen letterlijk op de kaart zetten. Vanaf vandaag zijn de peacetekens te zien in een Google Maps op www.warchild.nl/21september. Aanmelden kan via actie@warchild.nl. BIJZONDERE VERTONING Een film over dé Ramp in 1953, voor een publiek bestaand uit louter Zeeuwen geboren in of voor dat jaar. Bekijk het verslag op www.pzc.nl. SLAG OM DE SCHELDE Volg de bevrijding van Zeeland op de voet. Elke dag nieuwe ontwikkelin gen: www.pzc.nl/slagomdeschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3