'De dorpsomroeper is weer D 141 zeeland Groen licht voor KruseVeer Krapte zet uitleen van kunst knel DANSSCHOOL OPEN MONUMENTENDAG Borsele wint prijs voor beste monumentendag in Zeeland met onder Open Monumentendag Zaanstad wint NK brandweerduiken maandag 14 september 2009 door Luc Oggel door Rob Paardekam KRUININGEN - Voor KruseVeer, de wijk die op het voormalig veer- plein in Kruiningen verrijst, is de weg nu echt vrij. Pluimveehouder Cees Sinke heeft zijn bezwaren in getrokken. Sinke, die in de buurt van het plan gebied zijn bedrijf heeft, ageerde al vijf jaar tegen het project. Hij vreesde onder meer dat het ge meentelijk geurbeleid hem zou be lemmeren in zijn bedrijfsvoering. Voor ontwikkelaar Arcus en de ge meente Reimerswaal was het afge lopen week nog spannend. De kans was groot dat de Raad van State Sinke in het gelijk zou stel len, met een forse vertraging tot ge volg. „We hadden al een bijeen komst met de kopers belegd om hen dat te vertellen", aldus project manager Michèle Agerbeek van Ar cus. Donderdag bleek echter dat de par tijen er toch waren uitgekomen. Volgens Sinke naar tevredenheid. „Anders had ik mijn handtekening niet gezet." Hij wilde vrijdag niet zeggen waardoor hij zijn bezwaar heeft ingetrokken. „Ik heb geheim houdingsplicht." Ook Agerbeek wil er niet óp in gaan. „Voor ons is het belangrijk ste dat we door kunnen. Over een paar weken wordt het bestem mingsplan onherroepelijk." Op het veerplein komen 254 wo ningen. goes - Kunstuitleen De Bevelan- den in Göes vraagt de gemeenten nog eens om een ruimer budget. Voor de verhuizing naar het Kunst plein, dat aan het Bleekveld moet komen, moet de Kunstuitleen toe gerust worden met voldoende mankracht. Coördinator ]aap Vermeer over weegt zijn contract, dat mei vol gend jaar afloopt, eerder op te zeg gen. Hij is de enige betaalde kracht voor twaalf uur per week. „Ik werk echter 24 uur per week en dat moet beter geregeld worden." De Stichting Kunstuitleen vraagt al zes jaar om meer budget. Voor dit jaar kreeg de stichting 28.000 euro, vierduizend meer dan vorig jaar, van het Samenwer kingsverband Welzijnszorg Ooster- schelderegio en de vijf deelnemen de gemeenten, om extra educatie ve activiteiten te ontplooien. Maar met een actief vrijwilligersbestand van zes mensen is het niet te doen, laat Vermeer weten. Gebrek aan mankracht is ook de reden dat een oud idee voor bedrijfssponso- ring nog tot niets heeft geleid. Voorzitter Ben Witte van de stich ting wil nog niet reageren op de fi nanciële nood. „We hebben de ge meenten een voorstel gedaan. Daar hebben we binnenkort over leg over." Wethouder Sophie van 't Westeinde van Goes zegt te we ten dat een voorstel komt, maar dat nog niet te hebben gezien. e één doet het met een bel, een ander met een toeter en nummer drie gebruikt een ratel. Maar één ding hebben de mannen - en één vrouw - gemeen: hun lui de stem. Zaterdag vond in Hein- kenszand een concours voor dorps- en stadsomroepers plaats. Dat gebeurde in het kader van de Open Monumentendag. De ge meente Borsele stond bol van de activiteiten. De katholieke Blasius- kerk vormde het kloppend hart van dat alles. Vóór het omroepers concours begon, kreeg het comité dat de monumentendag in Borsele organiseert een prijs uitgereikt van de Rabo Vastgoedgroep. Die is hoofdsponsor van de landelijke monumentendag en kiest in elke provincie een gemeente, die op de aardigste manier invulling geeft aan de dag. Het Borselse comité, waarin onder meer de gemeente en de culturele raad samenwer ken, ontving een prijs van twee duizend euro. Daarmee kan monu- metendag volgend jaar nóg groter worden aangepakt. Na de plichtplegingen namen de dorps- en stadsomroepers bezit van het podium. Wim de Smit uit Nisse, de omroeper van de ge meente Borsele, had het voor el kaar gekregen om een concours dat meetelt voor het Nederlands kampioenschap naar Heinkens- zand te halen. „De combinatie met de Open Monumentendag was een gouden greep", conclu deerde hij na afloop. „Wat mij be treft is er hier in de buurt ook vol gend jaar weer een concours. Dat hoeft natuurlijk niet per se in Heinkenszand te zijn. Er zijn meer mooie dorpen in Borsele." De vijftien deelnemers kwamen zaterdag uit heel het land. Zelfs twee Vlamingen hadden de reis naar Heinkenszand gemaakt. Guy Vandendriessche, de stadsomroe per van Izegem, was één van hen. „Eigenlijk moet je mij geen omroe per noemen", stelt hij. „Ik ben een belleman. Zo noemen we dat in Vlaanderen. Daar gebruiken we een bel om de aandacht van de mensen te trekken." Drievoudig Nederlands kampioen Henk van den Nieuwenhuizen alias Hein de Roeper was ook van de partij. De dorpsomroeper van Oisterwijk be oefent het 'vak' nu negen jaar en heeft dus al de nodige successen op zijn naam staan. „Vooral de ge zelligheid onder elkaar maakt het zo'n heerlijke bezigheid", stelt hij. Wim de Smit beaamt dat: „We zijn een echte vriendenclub." Een club die beetje bij beetje ook steeds groter wordt, want volgens De Smit is de omroeper weer wat in opkomst. „En ook aan concoursen geen ge brek. We zouden er wel twintig per jaar kunnen organiseren, maar dat is te gek. We hebben afgespro- Open Monumentendag werd in ons land geïntroduceerd in 1987. Het concept kwam uit Frankrijk. De dag werd in eerste jnstantie al leen gehouden op de tweede zater dag van september. Veel lokale co mités, zoals die in Borsele, kiezen tegenwoordig echter voor het hele weekend, dus inclusief de zondag. De eerste Open Monumentendag in 1987 trok meteen al het grote aantal van 350.000 bezoekers. Tegenwoordig liggen die aantallen volgens de organisatie tussen de 800.000 en 900.000 mensen. Elk jaar gaan drie- tot vierduizend monumenten open. Bijna negentig procent van alle gemeenten in Ne derland doen mee. Op de Bevelanden en Tholen was het afgelopen weekend in alle ge meenten wel iets te bezichtigen in het kader van de Open Monumen tendag. ken dat we er maximaal tien per jaar doen." De man die zaterdag de langste reis had ondernomen, Henk Bels- ma uit Bolsward, ging met de eer ste prijs aan de haal. Van den Nieu wenhuizen werd tweede en Peer Witsel uit Alphen aan de Maas be haalde een derde plaats. Er staan nog twee concoursen op het pro gramma. Dan is duidelijk wie zich de Nederlands kampioen van 2010 mag noemen. Natuurlijk was er zaterdag en zon dag veel meer te doen in de ge meente Borsele en de andere ge meenten op de Bevelanden en Tholen. Zo konden mensen in Heinkenszand ook eens zien hoe het er aan toe gaat in smederij Zuidweg en de Dorpsstraat. In Sint-Annaland werd het nieuwe wagenhuis van het streekmuseum officieel in gebruik genomen. Traditioneel stond in Goes de jaar lijkse sjezenwedstrijd op het pro gramma. Ilona en Marco Janse uit Meliskerke werden eerste. De com binatie miste geen enkele van de 84 ringen, een prestatie die ze in 2007 ook al een keer leverde. Con- ny en Marco den Boer mochten de prijs voor het best geklede paar mee naar huis nemen. In de bibliotheek van Heinkenszand loopt nog tot 28 september een ten toonstelling over dorpsomroepers. www.biblioosterschelde.nl Naam: Henk van den Nieuwenhuizen Plaats: Oisterwijk Omroeper sinds: 2000 „Mijn bijnaam is Hein de Roeper, dorpsomroeper van Oisterwijk. Ik ben drievoudig Nederlands kam pioen. Ondanks dat succes ben ik voor elke wedstrijd toch weer ge spannen. Gezonde spanning noe men ze dat. Dat hoort erbij, hè. De gezelligheid is voor mij het leukste aspect van het omroeper zijn." Naam: Wim de Smit Plaats: Nisse Omroeper sinds 1994 „Ik ben nu vijfjaar de dorpsomroe per van de gemeente Borsele. Daar mee hoop ik een stukje nostalgie le vend te houden. Behalve meedoen aan wedstrijden, heb ik veel andere klussen. Zo was ik vrijdag nog bij een trouwpartij. In mijn kast hangen wel vijftien verschillende kostuums, voor allerlei gelegenheden." Naam: Guy Vandendriessche Plaats: Izegem Belleman sinds: 2004 „In Vlaanderen hebben we niet zo veel stads- en dorpsomroepers, of zoals wij ze noemen: bellemannen. Het worden er de laatste jaren ge lukkig wel steeds meer. Al met al zullen er ons land nu zo'n 35 zijn. Helaas beperkt zich dat tot Vlaande ren. In Wallonië is voor zover ik weet slechts één iemand actief." Naam: Henk Belsma Plaats: Bolsward Omroeper sinds: 2007 „In Bolsward vond twee jaar gele den een wedstrijd plaats voor een nieuwe omroeper. Ik deed in die tijd veel straattheater en werd aange spoord om mee te doen. 'Je hebt een goede stem', zeiden mensen. Ik heb de stoute schoenen aangetrok ken, won de wedstrijd en werd door de gemeente aangenomen." Inschrijven danslessen: 0113-220176 Dansles jeugdOpening Slam FM on Tour Dansles volwassenen 10 x gratis Zumba! Streetdance - Zumba - Kids (vanaf 4 jaar) - Salsa tholen - De brandweerduikploeg van Zaanstad heeft zaterdag de Ne derlandse titel veroverd tijdens de landelijke finale in Tholen. De zes beste duikploegen van ons land namen het in de haven tegen elkaar op. De Thoolse ploeg werd vorig jaar landskampioen en orga niseerde de wedstrijd dit jaar. Daar om deed ze zelf niet mee. De op dracht mocht wel worden verzon nen en dat was een pittige. Een auto met daarin vier personen raakte te water toen de bestuurder een boot op de boothelling wilde rijden. Vader kon zich redden, moeder stond op het bootje en de twee andere inzittenden zaten on der water nog in de auto. Alsof die uitdaging nog niet groot genoeg was, zorgden een panikerende moeder - ze sprong in het water - en een vastzittende duiker voor complicaties. „Alle ploegen heb ben het goed gedaan", zegt de Thoolse brandweercommandant Koos de Feijter. „De verschillen wa ren heel erg klein." Tholen zeifis vanwege uitstekende resultaten in de voorronden van dit jaar al geplaatst voor de finale van 2010.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30