De Storm maakt O 2 'De rillingen liepen over mijn rug' 'De Ramp is prachtig verfilmd' Four Freedoms en NY400: Zeeuwen Stilleven PZC maandag WATERSNOODRAMP Overlevenden van de Watersnoodramp zagen gisteren voor het eerst De Storm. De film rakelde veel herinneringen op, maar de toeschouwers reageren vol lof maandag 14 september 2009 door Wim Hofman p de avond van zeven tien september 1944 werd ons dorp be vrijd. Dat ging zomaar niet. Eerst vielen er bommen. Of ze raak vielen, wist niemand. Een aantal huizen brandden en een van de sigarenfa brieken rookte enorm. Ons huis werd kapot geschoten en er viel een bom op onze schuilkelder, maar die ontplofte niet. Het ding viel in de takkenbossen waarmee het hol (want meer was die zelf- gefabriceerde schuilkelder niet) van boven was afgedekt. Het wa ren dezelfde takken waaronder mijn moeder haar fiets had ver stopt voor de Duitsers^ die in die tijd blijkbaar van alles en nog wat konden gebruiken. Tanks reden de straatweg kapot en het marktplein was al snel vol voertuigen, bren carriers, pantser wagens, jeeps, en soldaten die heen en weer renden. De lucht hing vol rook en benzinewalm. Er werd steeds geschoten en zo kwam het dat mijn broer en ik voor het eerst doden op de grond zagen liggen in zwarte plassen bloed. We sliepen die nacht zomaar er gens bij mensen van het dorp, in een fauteuil De oorlog denderde verder naar het noorden, maar kwam een dag of wat later weer terug in de vorm van bombarde menten. Mijn moeder, ten einde raad, zocht haar fiets, zette mijn broer achterop en mij in het stoeltje voorop en ze reed ver weg, over paadjes door de hei en naar het boerenland. Die nacht sliepen we ergens, ik weet niet precies meer waar, bij een boer in de schuur in het stro. We waren niet de enigen die gevlucht waren daar, maar in de nacht was het tamelijk stil in die schuur. Iedereen lag te luiste ren naar de explosies in de verte. Ik sliep niet goed, het stro stak door mijn truitje en kriebelde aan mijn benen. Toen het ochtend werd en stil, scheen de september- zon door een raampje, juist op een kistje met knalgele peren, hun steeltjes stonden allemaal parmantig omhoog! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aIkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem:pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel. 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA!4) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (na 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar- PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Stilte na De Storm. Enkele honderden senioren sta ren zondag naar het scherm in de filmzaal, waar de aftiteling voorbij komt. Het duurt niet lang voor de reac ties loskomen. En bij sommige mensen ook de tranen. Het ver haal van Julia en haar familie heeft diepe indruk gemaakt. „Het is al zo lang geleden, maar ik maak het allemaal in gedachten nog steeds mee", vertelt een hoogbejaarde Zeeuwse snikkend. Ze is desondanks vol lof over de film, net als de andere toeschou wers. „Het was heel ingrijpend om deze film te zien, maar ik heb er toch van genoten." Duizenden mensen zagen De Storm dit weekend: vrijdag bij de officiële opening van Film by the Sea, zaterdag bij de première voor het grote publiek. Zondagochtend is een bijzondere voorstelling: de Bas den Hollander (76) uit Klundert. Ik vond het een indrukwekkende film", zegt Bas den Hol lander (76) uit het Brabantse Klundert. „Bij de eerste beelden van die golven liepen de rillingen over mijn rug. Ik heb de watersnood aan den lijve ondervonden. Ik zat niet op het dak van een huis, maar ik heb wel samen met mijn vader op een paard door het water gereden, om de wal te be reiken. Toen we 's maandags na de ramp op zoek gingen naar overlevenden, heb ik een overleden militair uit een boom gehaald. Dat was heel ingrijpend. De herinneringen kwamen allemaal weer boven. Ik kon me door mijn ervarin gen heel goed inleven in de reddingsacties in de film. Zo is het écht gegaan. De baby in de film greep me het meest aan. Ik wilde telkens opspringen en zeggen: 'kijk nou in die kist!' Bepaalde scènes vond ik niet realistisch. Regende het bijvoor beeld wel zo hard in die nacht? En de dames, die zo nodig moesten stappen? Was dat zestig jaar geleden wel zo? Ach, het zijn maar kleinigheden. Het blijft toch een film. Ik ben erg blij met De Storm, want we mogen dit niet vergeten." Marja van Willegen (56) uit Vlissingen. Marja van Willegen uit Vlissingen is geboren in de nacht van de watersnoodramp. Ze is onder de in druk van De Storm. „Ik moet het even laten bezin ken, hoor. Het is heftig, zeker omdat de hele film draait om een kind. Ik voel me enorm verbonden met die rampnacht. Het heeft impact om te beseffen dat ik het leven heb gekre gen op het moment dat anderen het leven lieten. Dat dringt steeds meer door. Van mijn moeder heb ik maar weinig in formatie over die nacht: ik weet alleen dat er weinig aan dacht voor haar was, omdat er van alles gemobiliseerd moest worden om de slachtoffers van de ramp te helpen. De film laat zien hoe angstig het geweest is: de noodom- standigheden, het verlies dat geleden is, mensen die familie leden hebben zien wegslaan. Het begon al met die golven, die niet te stoppen waren. Dat was een onheilspellend beeld: het zette een tendens voor de hele film. 'Ik worstel en ontzwem', dat is het gevoel dat ik eraan over gehouden heb. De Ramp is prachtig verfilmd." door Lilian Oominicus NEW YORK - In aanwezigheid van een Zeeuwse delegatie zijn vrijdag avond in New York de Four Freedoms Awards uitgereikt. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs herinnerde in een toe spraak aan de aanslagen op het World Trade Center, acht jaar gele den, die op dezelfde dag werden herdacht. "Die laten zien dat juist nu de vier waarden van de Roose- velts nog actueel zijn", sprak zij voor haar gehoor in het chique Waldorf Astoria hotel, waar onder andere prinses Maxima en prins Willem Alexander aanwezig wa ren. De Four Freedoms Award werd uitgereikt aan Hillary Clinton. De andere onderscheidingen gingen naar Anthony D. Romero en de American Civil Liberties Union (award voor vrijheid van menings uiting), Eboo Patel en de Interfaith Youth Core (vrijheid van gods dienst), Vicki B. Escarra en Fee ding America (vrijwaring van ge brek) en Pasquale J. DAmuro (vrij waring van vrees). De Zeeuwse delegatie die afgelo pen week in Manhattan was voor de uitreiking van de Four Freedom Awards, had een volge propt schema. Een snoepreisje zou den ze het nauwelijks willen noe men. „Leuk, maar vermoeiend", zegt Louis van Vlaanderen, secreta ris van de Roosevelt Stichting en kabinetschef van Karla Peijs. "Ik zou graag nog een cadeautje wil len kopen voor mijn kleinkind, maar daar heb ik geen kans voor ge had. We zien New York vanuit de taxi." De uitreiking van de Freedoms Award viel samen met de festivitei ten rondom NY400 (de viering van 'We bespreken alvast de laureaten van volgend jaar in Middelburg' vierhonderd jaar Nederlands-Ameri kaanse betrekkingen). 'Een ongeluk kige keuze', aldus Van Vlaanderen. "Slecht voor de publiciteit van de Four Freedoms Award." Inderdaad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2