PZC 'Hopen dat er nu wel iets gebeurt' n Elf graven vernield op erebegraafplaats ?!™"a.k. BEVELANDEN-THOLEN 14 en 15 21 Banaan Maandag 14 september 2009 De dorpsomroeper is weer een beetje in opkomst Gedurfde film van Joji Na dubbel bekroond Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl HBïSHRSSBB&HsaBKSB BRAND Alleen woonhuis van monumentale hoeve kan worden gered door Rob Paardekam GOES - Op het woonhuis na is de monumentale hoeve aan de Wes terstraat in Goes in de nacht van zaterdag op zondag geheel in vlam men opgegaan. De brandweer was vanwege een automatisch brandalarm al in de buurt en dus bijzonder snel ter plaatse. Toch was meteen duidelijk dat er nauwelijks meer eer aan te behalen viel. „We hebben de schuur gecontroleerd laten uitbran den", zegt officier van dienst Ger ard van Die. Het gaat om de beeldbepalende hoeve tussen de Goese binnenstad en bedrijventerrein Klein Frank rijk, tegenover de molen. De pan den stonden al jaren te verpaupe ren. Dat was de gemeente een doorn in het oog. Met name wet houder Joost Adriaanse, een lief hebber van monumenten, was er veel aan gelegen om de hoeve te herstellen. „We hebben onderhan deld met de eigenaar", wilde bur gemeester Dick van der Zaag giste ren kwijt. „Maar dat is op niets uit gelopen. Hij vroeg te veel geld. Ik meen dat ook particulieren er mee bezig zijn geweest, maar voor zo ver ik weet zonder succes." Van der Zaag zegt het jammer te vinden dat een authentiek stukje Goes nu is verwoest. Toch vindt ook hij dat de hoeve er zeer slecht bij stond. De schuur vertoonde die pe sporen van verval en twee bijge bouwtjes zijn jaren geleden al inge stort. „Laten we hopen dat er nu op korte termijn wel iets gebeurt", aldus de burgemeester. De hoeve was sinds twaalf jaar een officieel rijksmonument. Wellicht kan de schuur worden herbouwd. Bij de brand van zondag bleef de eigenaar ongedeerd. De brandweer wist twee kittens uit de' branden de schuur te redden. De schapen, die het land rondom de hoeve be- grazen, stonden buiten. De brand brak rond drie uur 's nachts uit. De brandweer was op dat mo ment al op de Grote Kade. Toen de blusploeg aan de Westerstraat aankwam, stond de zogeheten dwarsdeelschuur die dateert uit 1850, al volledig in brand. Mede dankzij een gunstige wind kon met een paar stralen worden voor komen dat het vuur oversloeg naar de woning. Het nablussen duurde tot ver in de ochtend. door Rob Paardekam KAPELLE - Op de erebegraafplaats in Kapelle zijn elf graven vernield. Het is niet duidelijk wanneer dat is gebeurd. De schennis werd giste ren rond de middag ontdekt. Het gaat om twee Marokkaanse graven en negen andere. Volgens burgemeester Siebe Kramer, die spreekt over een schandalige daad, gaat het puur om vernielingen. „Er is niets beklad met hakenkruizen ofzo. Ik denk niet dat er racistische motieven in het spel zijn." Eén monument, een zuil met een davidster, is helemaal meegeno men. Kramer vermoedt dat de da der of daders, om wat voor reden dan ook, één van de kruizen wil den stelen. Die zitten echter met beton in de grond. Toen dat niet lukte, zouden ze het monument met de davidster maar hebben meegenomen. „We hebben de he le omgeving afgezocht, maar niets gevonden", stelt de burgemeester. Hij hoopt dat mensen naar de poli tie gaan als ze meer weten over de verblijfplaats van het monument of andere informatie hebben over de grafschennis. De zuil met daar op de davidster is tachtig tot ne gentig centimeter hoog en onge veer dertig centimeter breed. De technische recherche heeft gis teren onderzoek gedaan op de be graafplaats. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. De twee Middelburgse kinderen zijn er trots op dat ze al een woordje Frans spreken; bonjour, madame, oui, monsieur, baguette... Afgelopen vakantie hebben ze een nieuw woord geleerd. Bij de Chinees, aan het Fête du Lac. De negenjarige zoon van het gezin had zin in een gebakken banaan. Zijn ouders zaten in het belendende tentje aan een Indiase maaltijd, en spoorden hun zoon aan zijn banaan bij de naastgelegen kraam zelf te gaan bestellen. Dochterlief (6) ging mee en deed het woord. „Une bana- ne", zei ze verlegen tegen de verko per. Die boog zich over de toonbank en vroeg heel vriendelijk: „beignet de banane?" De Middelburgse knikte en nadat de lekkernij was afgerekend liepen ze te rug naar pa en ma. „Weet je wat die meneer vroeg?", gie chelden ze. „Ben je een banaan!!" Zo troffen Coesenaren hem zondagochtend aan. foto Ronald den Dekker De schuur stond in heel korte tijd helemaal in brand. Het woonhuis kon worden gered. foto Erik Schwartz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29