Volop parels in overvol programma 9 21 Marjolein Beumer kijkt gewoon met haar hart Gedurfde film Joji Na wint Delta Shorts-prijs JP® Ég llth international film fe&ival Vandaag tijdens Film by the Sea agenda maandag 14 september 2009 FILMFESTIVAL Tegen de veertig Nederlandse premières in openingsweekeinde door Rolf Bosboom Onvermijdelijk drukte De Storm een groot stempel op het ope ningsweekeinde van Film by the Sea. Toch was er daar naast nog een overvol programma, dat veel mooie filmmomenten op leverde. Tegen de veertig films beleefden zaterdag en zondag in Vlissingen hun Nederlandse première. Daar onder parels zoals de Noorse pro ductie The Storm in my Heart, waarmee zaterdagmiddag het themaprogramma Harbour Lights (over havensteden) werd geopend. Regisseur Pal Jackman en de in drukwekkende hoofdrolspeler Björn Sundquist waren aanwezig. De film gaat over een man die al king met een jongeman en het op duiken van die oude liefde doen hem besluiten weer naar het noor den te reizen. Zaterdagavond beleefde de nieuwe Pixar-animatiefilm Up haar Neder landse vuurdoop. In 3D nog wel, voor het eerst in Zeeland. Brillen op dus. Ook zonder is Up al zeer de moeite waard - het is meteen de publieksfavoriet van het festival - maar in 3D krijgt de film nog een extra dimensie. Gisteren ging de aandacht vooral uit naar Looking for Eric, de nieu we film van Ken Loach. Steve Evets, bij de première aanwezig, speelt hierin een postbode die oog in oog komt te staan met de wel haast legendarische voetballer Eric Cantona. Zijn verbazing was niet geacteerd, vertelde Evets, want pas üiiiif5Esea 11-20 September 2009 Vlissingen dertig jaar met zijn schip in een ha ven in het zuiden van Noorwegen ligt, nadat hij zijn thuishaven en zijn grote liefde in het noorden heeft achtergelaten. De kennisma- tijdens de opname werd hem dui delijk dat Cantona zelf meespeel de. „We filmden een scène waarin ik tegen een poster van Cantona praatte. Ken Loach vertelde me dat Zaterdagavond ging de 3D-animatiefilm Up bij Film by the Sea in première. Het publiek moest daarvoor speciale brillen op. Het was de eerste 3D-voorstelling in Zeeland. foto Lex de Meester het licht niet goed was, dus ik ging naar buiten voor een sigaret. On dertussen smokkelden ze Eric naar binnen. Toen ik daarna weer tegen de poster praatte, verscheen hij ineens achter mij. Dat was be hoorlijk schrikken." The Storm in My Heart draait nog mor gen en woensdag, Up donderdag, zater dag en zondag en Looking for Eric van avond en morgen. O Voor een interview met Evets (video) zie www.pzc.nl/fbts. Zes juryleden beoordelen deze week onder leiding van juryvoorzitter Ri- nus Ferdinandusse welke van de elf genomineerde boekverfilmingen de Film -Literatuur Award wint. Van daag: scenarioschrijfster Marjolein Beumer. door Ali Pankow „Mijn vriendinnen gaan een week je ontslakken in Frankrijk of schil deren in Spanje. Ik gun mezelf zo iets niet. Maar ik hou van Zeeland, van films kijken en van eten aan het strand", vertelt Marjolein Beu mer. Zitting nemen in de jury leek haar een ideaal middel er dit keer wel een weekje tüssenuit te gaan. Zij was al vaker bij Film by the Sea. De afgelopen tien jaar dat zij en haar man Rik Launspach met Marjolein Beumer De Storm bezig waren, is het festi val steeds genoemd als première- plek bij uitstek. Beumer houdt van lezen. Tijdens haar vakanties leest zij zo'n vier a vijfhoeken per week. „In Grieken land deze zomer las ik onder meer Het DinerAli en Nino, Uit liefde voor het leven en ook 1953, want dat had ik nog niet in druk gele zen, alleen de manuscripten." Wat vindt ze een geslaagde boek- verfilming? „Het verhaal van Da niël Pearl, A mighty heart, geschre ven door zijn vrouw en verfilmd door Michael Winterbottom. Heel dicht op de huid, zeer indrukwek kend." En juist niet geslaagd? „Een abso luut mislukte boekverfilming vind ik The Kite Runner. Een droge sa menvatting van alle hoogtepunten uit het boek. Maar die fout wordt wel vaker gemaakt." Beumer aarzelt even en voegt er aan toe: „Ik ben samen met Rik ook een poging aan het doen. In opdracht van Kees Kassander in sa menwerking met Ben Sombogaart schrijven wij een script dat geba seerd is op Hasse Simonsdochter van Thea Beekman. Dus ik moet een beetje op mijn woorden pas sen." Tijd om vooraf alle boeken in deze competitie te lezen, had ze niet. Zij neemt ook liever het prin cipiële standpunt in dat een goede film per definitie een goede boek verfilming Is en dat je het boek dus niet per se gelezen hoeft te hebben. En wat haar criteria betref fen: „Ik kijk gewoon met mijn hart. En gelukkig kan ik dat alle maal wel onderbouwen met de kennis die ik de afgelopen jaren als scenarist heb opgedaan." www.pzc.nl/fbts l V FILM BY THE SEA Veel meer lezen en zien van het film festival in Vlissingen? Volg het op de voet via www.pzc.nl/fbts MET ONDER MEER: Weblog en dagtip festivaldirecteur Leo Hannewijk, impressies, video's, interviews, foto's en tweets. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Stuur uw eigen foto's van het festival naar www.pzc.nl/foto Een greep uit het programma van vandaag: Vertoning De Ramp (over de wa tersnoodramp) van Koert Davidse (13.30 uur, zaal 2) Bekendmaking nominaties van Zeeuwse Boekenprijs (17.45 uur). Opening film- en literatuurpro gramma met de première van Pre cious van Lee Daniels, een van de elf geselecteerde films (19.00 uur). Voorafgaand wordt het eerste exemplaar van de Nederlandse ver taling van het boek Push van Sap phire, waarop de film gebaseerd is, overhandigd aan juryvoorzitter Ri- nus Ferdinandusse. Nederlandse première van Car riers (22.00 uur) Optreden Lady Linn and her Magnificent Seven (22.00 uur) VLISSINGEN - De 21-jarige Joji Na uit Apeldoorn is gisteren met Flirt winnaar geworden van Delta Shorts, de jaarlijkse Film by the Sea-competitie voor jonge makers van korte films. Hij kreeg zowel de juryprijs als de publieksprijs. „Alles klopt in deze film", zei ac teur Hugo Metsers III, die samen met Hannah Verboom en Rifka Lodeizen de jury vormde. De jury noemde Flirt, dat gaat over een jongen die niet goed weet of hij op jongens of meisjes valt, ook ver rassend en gedurfd. Joji Na reageer de zelf verrast. „Ik vond de andere inzendingen ontzettend goed." Ook de jury, die vorig jaar zei dat de ballotage strenger mag, was te vreden over het niveau van de in zendingen. „Dat is duidelijk om hoog gegaan." Behalve Flirt noem de de jury Thuisfront van Bart Jutt- man en Lone Ranger wint de race van Willem Kort met name. Ook filmmaatschappij Shooting Star reikte een prijs uit. Deze ging naar Susanne Opstal uit Haarlem met haar film Immutability. Delta Shorts vond plaats aanslui tend op de FilmXperience, dat jon geren via workshops en masterclas- ses laat kennismaken met het film vak. Met een recordaantal van 140 deelnemers was de FilmXperience opnieuw succesvol. O Bekijk de winnende film en een video-impressie van de FilmXpe rience op www.pzc.nl/fbts "V* Meer agendanieuws op de website van deze krant. BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Ghosts of Girlfriends Past: 20.00 uur; Pu blic Enemies: 20.00 uur; The Proposal: 20.00 uur; Che: Part One: 20.30 uur; GOES Merral, A Perfect Getaway: 21.45 uur; Bandslam: 19.00 en 21.30 uur; G.I. Joe: 19.15 uur; Ghosts of Girlfriends Past: 18.45 uur; Har ry Potter 6: 20.30 uur; Public Enemies: 19.00 uur; The Hang over: 22.00 uur; MIDDELBURG Schuttershof, The Young Victoria: 20.00 OOSTBURG Ledeltheater, Harry Potter 6 (ov): 20.00 uur; TERNEUZEN View, Ghosts of Girlfriends Past: 19.00 uur; A Perfect Getaway: 21.00 uur; Public Enemies: 20.15 uur; Harry Potter 6 (ov): 20.00 uur; VLISSINGEN CineCity, Film by the Sea. Voor het vol ledige programma zie www.filmbythe- sea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23