Atoomaanval? Dan zit ik liefst 141 zeeland Steeds meer jongeren lijden aan psychoses door cannabis-gebruik DUO Meliskerke MONUMENTENDAG Honderden Middelburgers nemen nieuwsgierig een kijkje in ontmantelde winnnaar bij sjezen in Goes Vernielingen in Kapelle op erebegraafplaats Blindelings op de motor maandag 14 september 2009 door Sjaak Janse GOES - De jaarlijkse sjezenwed- strijd in Goes is zaterdag gewon nen door het koppel Ilona en Mar co lanse uit Meliskerke. De wed strijd was onderdeel van de Open Monumentendag. Het duo uit Meliskerke miste geen enkele ring. Alle 84 ringen moes ten eraan geloven. Eenzelfde pres tatie leverden de Meliskerkenaren ook al in 2007. De tweede plaats ging naar Desi- ree en Jaap Sturm. Vorig jaar ein digden ze ook al meteen achter de winnaars. Ze staken 81 ringen. Om de derde plaats moest worden gestreden in een speciale kamp. Die werd beslist in het voordeel van Corrie en Jan de Visser. Ze na men het daarbij op tegen Conny en Marco den Boer. Beide combi naties staken 78 ringen. De prijs voor het best geklede paar ging naar Conny en Marco den Boer. Zoals wel vaker ging de prijs voor het mooiste geheel naar Leny en Si mon Lous. De Pollepel werd gewonnen door Amy en Jan Besuijen. Agenda ZRV: Zaterdag 19 september: zo'n 45 sjezen- koppels strijden in Oostkapelle om het Zeeuws Kampioenschap ter afsluiting van seizoen ring- en sjezenrijden. (09.30-17.00 uur) In de bunker voor het provinciaal apparaat is plaats voor honderd bestuurders en ambtenaren. In de kantine moes ten ze zich behelpen met plastic bestek. foto Ruben Oreel KAPELLE - Op de erebegraafplaats in Kapelle zijn elf graven vernield, waaronder twee Marokkaanse gra ven. Bij een van de graven is een zuil met Davidster verdwenen. De schennis werd gisteren rond de middag ontdekt. Burgemeester Sie- be Kramer denkt niet dat racis tische motieven in het spel zijn. Van de zuil met Davidster ont breekt elk spoor. Kramer ver moedt dat de dader één van de kruizen wilde stelen. Maar die zit ten met beton in de grond. Toen dat niet lukte, zou het hele monu ment zijn meegenomen. De zuil is 80 tot 90 cm hoog en zo'n 30 cm breed. De politie heeft de zaak in onderzoek. Behalve de atoomschuilkelder voor de bevolking, was ook de noodzetel van het provinciebestuur, onder de Looierssingel, open voor publiek. In het tijdperk van de telex werd er voor het laatst geoefend. foto Ruben Oreel door Henk Postma as Walcheren ooit door kernwapens bedreigd, dan zou hij nooit zijn toe vlucht hebben gezocht in Middel burgs atoomschuilkelder onder de Geere. Casper Steketee uit Koude- kerke moet er niet aan denken: zes duizend tot twaalfduizend men sen, opgesloten in een parkeerkel der. En daar dan na 48 uur omko men in een massagraf Nee, bij een atoomaanval had hij het anders aangepakt. „Dan zou ik bij het Bol werk op een bankje gaan zitten." Zaterdag loodste hij, als lid van de Stichting Bunkerbehoud, honder den mensen de atoomschuilkelder in. Ter gelegenheid van de Open Monumentendag kon het publiek er terecht - voor het eerst sinds de officiële opening in 1984 - om de faciliteitenruimtes bekijken. Behal ve resten van technische installa ties, troffen de vele nieuwsgierigen er 232 cabines aan met Franse hurktoiletten, en bouwpakketten voor drieduizend slaap- en zitele- menten. De atoomschuilkelder was ooit fel- omstreden. Tegenstanders, vere nigd in de actiegroep Stop Atoom schuilkelder Middelburg (SAM) zeiden dat de kelder slechts schijn veiligheid bracht, en de kans op een nucleair conflict zou vergro ten. Burgemeester Wolters wrong zich in vele bochten om de indruk weg te nemen dat het om een atoomschuilkelder ging. De kelder zou vooral bescherming bieden bij chemische oorlogsvoering of een milieuramp. De Stichting Bunkerbehoud bracht vier jaar terug een brochure uit. Daarin wordt onomstotelijk vastgesteld dat wel degelijk sprake is van een atoomschuilkelder, af sluitbaar met gasdichte pantserdeu ren. Slechts toegankelijk via twee smalle trapjes, met gassluizen, douches en een loket voor het weg werpen van besmette kleding. Na 48 uur zou er geen lucht, en geen water meer zijn. Velen zouden dan al door hitte zijn bezweken. In de jaren na de opening vermin derde de nucleaire dreiging. In 1991 werden de onderhoudswerk zaamheden gestaakt. Nooit is voor het gebruik van de schuilkelder een draaiboek gemaakt. door Henk Postma MIDDELBURG - Het aantal jongeren dat door cannabisgebruik in behan deling is voor psychoses, stijgt schrikbarend. De overheid, en daar mee ook de samenleving, onder schat de gevolgen. Zelfs één jointje per week kan hersenen die nog in ontwikkeling zijn, blijvend bescha digen.' De Engelse biologe Mary Bret on derbouwde die beweringen zater dagavond in Middelburg met een stortvloed aan wetenschappelijk studie-materiaal. Dat deed ze tij dens een spreekbeurt in de Thó- maskapel, georganiseerd door het christelijk afkickcentrum in We- meldinge. De biologe sprak ook uit eigen ervaring met studenten en scholieren. Wanneer die hasj of wiet gebruiken, gaan hun studiere sultaten doorgaans fors naar bene den. „Achten en zevens worden zessen en vijven." In cannabis, zoals in Nederwiet, zitten tegenwoordig zeer hoge do ses THC. Bret stond uitvoerig stil bij het vernietigend effect van deze stof op de werking van de herse nen. Het ontneemt gebruikers de controle over hun brein. „De gevol gen zijn moeilijk te voorspellen, en vaak tragisch." In 2004 kwalificeer de de Britse overheid cannabis als minder gevaarlijk. Sindsdien steeg het aantal psychische klachten van jonge cannabisgebruikers drama tisch, zegt Bret. Mede door haar in spanningen staat cannabis nu weer op de lijst van zwaardere drugs. Uit onderzoek in Engeland is geble ken dat tien procent van de jeugdi ge cannabisgebruikers er hopeloos aan verslaafd raakt. „Het denken verstart, het kan leiden tot angst, paniek, achtervolgingswaan, psy choses en zelfs geweld. Ze voelen zich ellendig, geven anderen de schuld, er is niet meer met ben te praten." Hoogste tijd dus om te stoppen met het gedogen van cof feeshops, aldus het afkickcentrum. MIDDELBURG - Met ronkende motoren stonden ze zondag bij de 14-jarige Kevin uit Middelburg op de stoep. Kevin is blind. Heeft nooit een auto of motor gezien. Maar zodra hij een bijzonder motorgeluid hoort, verschijnt een vrolijke lach op zijn gezicht. Zoals gisteren, toen de choppermotorclub LEE-riders Zeeland hem op een dagje toeren trakteerde. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16