Schapen doen dienst als 'maaimachine' zeeland 125 Dierenambulance zoekt nieuwe chauffeurs FOOTNOTES HULST Kudde graast in bossen Clinge, op dijken en op stadswallen MYSTERYMAN? Scholieren dansen voor Jantje Beton Excursie door Het Zwin en op strand Gemeentebelangen voor theeschenkerij Kermis in Nieuw-Namen In wijk Katspolder kun je nu overal spelen Elegante schoen met elastieken wreef band Berkhout schoenmodes donderdag 10 september 2009 door Harold de Puysseleijr HULST - Drie natuurorganisaties zetten deze en volgende week een kudde van vierhonderd schapen in om 'maai- en snoeiwerk' te ver richten in het waterwingebied van Clinge en Sint Jansteen, op de stadswallen van Hulst en dijken in de omgeving van Lamswaarde en Kloosterzande. Ze hebben daar een bedrijf voor in geschakeld dat gespecialiseerd is in natuurbeheer met schapen op moeilijk te beheren terreinen, zo als dijken en wallen en gebieden met een ruige vegetatie zoals het waterwingebied. De schaapskudde bestaat uit 395 Drentse heideschapen, Vlaamse kuddeschapen en kruisingen tus sen die twee rassen. Op hun dage lijkse menu staan naast grassen ook bramen, brandnetels, distels, struiken en kruiden. In het waterwingebied, dat wordt beheerd door stichting Het Zeeuw se Landschap, gaan de schapen al enkele dagen de Amerikaanse vo gelkers te lijf, een struik die woe kert, waardoor inheemse beplan ting geen kans krijgt zich te ont wikkelen. „Op de heideveldjes groeien ruige grassen en bramen die de heide kunnen overwoeke ren", legt Alex Wieland van Het Zeeuwse Landschap en de stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) uit. Bij wijze van proef wordt zondag 13 of maandag 14 september een stuk van de Hulster stadswallen be graasd. De wallen zijn machinaal erg lastig te maaien. Door de scha pen erop te laten grazen, krijgt bloemrijke vegetatie uit het verle den ook de kans zich te herstellen. De kudde loopt in principe een rondje om de gehele vesting. In opdracht van Staatsbosbeheer en SLZ, worden vanaf 14 septem ber enkele dijken in de buurt van Lamswaarde en Kloosterzande be graasd. „Daardoor komt er meer variatie in de vegetatiestructuur en krijgen planten die kenmerkend zijn voor de bloemdijken meer kansen", al dus Wieland. „Een trekkende schaapskudde levert bovendien een bijdrage aan de natuurlijke ver spreiding van zaden. De zaden blij ven even in de vacht van de scha pen zitten om vervolgens op ande re plaatsen weer op de grond te vallen." Op de website www.weideliene.nl is te volgen waar de kudde loopt. De schapen worden begeleid door een herder en enkele herdershon den. Hondenbezitters die hun vier voeter uitlaten in de omgeving waar de schapen aan het werk zijn, wordt gevraagd hun honden kort aangelijnd te houden. AXEL - Met een speciaal dansje op het lied 'A song for the childeren' is gis teren op basisscholen in heel Nederland de aftrap gegeven voor de verkoop van loten van de Jantje Beton-loterij. In Axel hupten de kinderen van de Prin- se Marijkeschool gisteren op het schoolplein (foto). In Terneuzen deed de Prins Willem van Oranjeschool mee met 340 leerlingen, foto Wam Kooyman door Eugène Verstraeten terneuzen - De Dierenbescher ming is dringend op zoek naar nieuwe chauffeurs voor de die renambulance in Zeeuws-Vlaande- ren. De ambulancedienst zorgt voor vervoer van zieke en gewon de dieren naar een dierenarts of opvangcentrum. Vrijwilligers moe ten flexibel inzetbaar zijn, graag in een team werken, in het bezit zijn van een rijbewijs en uiteraard gek op dieren zijn. Naast een cursus dieren-ehbo is er ook een mogelijk heid deel te nemen aan aanvullen de cursussen. De Dierenbescherming is zaterdag met één van de ambulances aanwe zig op de open dag van de brand weer op de Markt in Terneuzen van 10.00 tot 16.00 uur. Mensen kunnen daar meer te weten ko men over het werk van de die renambulance. Met de dierenkliniek Terneuzen wordt die dag ook een chipactie ge houden. De Dierenbescherming wil met een speciale kortingsactie nog meer honden en katten laten chippen, zodat deze dieren bij ver missing sneller herenigd kunnen worden met hun baasje. Iedereen die zaterdag lid wordt, mag zijn huisdieren gratis laten chippen en registreren. TERNEUZEN - Vaders, moeders en kinderen in de wijk Katspolder in Terneuzen keken er al tijden reikhalzend naar uit. En hun engelengeduld is gisteren beloond. De wijk is in één klap drie speelterreinen rijker: in de Van Swietenstraat, aan de Van Kinsbergenlaan en de Note- neeweg. Ze zijn voorzien van verschillende speelwerk- tuigen, variërend van schommels, een glijbaan tot mo derne klauter-, klim- en kruip-door-apparaten. Wethouder Cees Liefting (jeugdzaken, foto) opende de 'speeltuinen' zonder al teveel officieel vertoon. De buurtkinderen namen onder zijn goedkeurend oog de glijbaan in gebruik. De toch al schaarse speelvoorzienin- gen in de wijk verkeerden al geruime tijd in een belab berde staat, maar zicht op nieuwe speeltoestellen was er eerst niet. Uiteindelijk stelde de gemeente 75.000 eu ro beschikbaar. Wijkbewoners Jessica Willemkens. Rico Endhoven en Arthur Scheele begeleidden het project. Jessica: „We hebben eerst een enquête gehouden en de terreinen vervolgens samen met de gemeente ingevuld. Het resultaat? Prachtig!" foto Wim Kooyman RETRANCHEMENT Bezoekerscentrum Het Zwin aan de G. van Hoekestraat in Retranche- ment is vanochtend om tien uur vertrekpunt voor een natuurexcur- sie door Het Zwin en over het strand van Cadzand. De wandeling duurt tweeënhalf uur. Geadviseerd wordt laarzen of oude gymschoe nen aan te doen. Volwassenen beta len 3,50 euro, kinderen tot 16 jaar 2 euro, inclusief entree bezoekerscen trum. IJ ZE N D IJ KE De Sluise fractie Gemeentebelan gen vindt dat er een theeschenkerij moet kunnen komen aan de Oude- mansweg in de polder ten zuiden van IJzendijke. 'B en W moeten het voorstel niet bij voorbaat afwijzen, maar 'positief meedenken' met de initiatiefnemer'. Een theeschenke rij is een prachtige voorziening voor fietsers net als bijvoorbeeld de struisvogelboerderij, betoogt de raadsfractie. nieuw-namen - Nieuw-Namen viert van morgen tot en met dins dag kermis. De attracties op het Antoniusplein zijn vooral bedoeld voor de kinderen van het Kauter- dorp. De aftrap voor het volksver maak is de familiequiz, morgena vond om 20 uur. De dagen daarop staan onder meer een autozoek tocht, rondgangen van muziekge zelschappen, een heilige mis, een schieting en de afsluitende kermis- koers voor recreanten (dinsdag 18 uur) op het programma. Verkrijgbaar in de kleuren antraciet en zwart. Zeer geschikt voor losse steunzolen. Voor deskundig advies naar: Zuidstraat 6, Sas van Gent, Tel. 0115 - 45 15 62

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87