221 zeeland Gevaar voor natuurgebied De Kaloot 'Bedrijventerreinen voor schandaal' In de diepe geul leerden veel kinderen Informatieavond over geluidsschermen Fraudeur collecteert voor 'Kankerfonds' f donderdag 10 september 2009 B De opheffing van Redt De Kaloot zou voor de vrijwilli gers de ideale aanleiding zijn voor een feestje. Helaas, het is het tweede lustrum. door Mieke van der Jagt Tien jaar zijn ze nu bezig, de Zeeuwen die het na tuurgebiedje De Kaloot willen redden uit de klau wen van de containerbonzen. En zeker niet zonder resultaat, want een containerkade ligt er nog niet, vijfhonderd meter vanuit de veekrand op het strandje. De Raad van State zette in 2003 een streep door de grote plannen van haven bedrijven en provincie. Onvol doende was onderzocht of er alter door Rob Paardekam tholen - De meeste partijen in de Thoolse gemeenteraad zijn niet te spreken over de manier waarop be drijventerreinen worden ingepast in het landschap. „Sommige terrei nen liggen er voor schandaal bij", vindt Rien Klippel van de RFT. Hij heeft zich hier al vaker druk over gemaakt, maar kreeg deze week bijval tijdens de commissie ruimte. In het verleden is afgespro ken dat rond bedrijventerreinen natieven waren in de regio of daar buiten. Het moet namelijk wel heel dringend wezen, wil je een ge bied dat als natuurgebied is aange wezen, zomaar opofferen aan de economie. „En als je dat doet, zou je het moe ten compenseren", zegt Freddy van Nieulande. „Wie een gebied van 25 hectare inpoldert, zal ook moeten ontpolderen. We weten in middels allemaal hoe dat hier in Zeeland gaat: niet dus." Maar al zou je half Zeeland ontpol deren, de bijzondere waarden die met het verdwijnen van De Kaloot verloren zouden gaan, kun je hele maal niet compenseren. Want al leen uit het diepste gat van Neder land, 65 meter diep vlak voor het puntje van de Noordnol, spoelen fossiele hooientanden en schelpen uit, die met de ebstroom op het strandje worden gebracht en daar, groenstroken komen te liggen, zo dat ze grotendeels aan het zicht worden onttrokken. Daar is vol gens enkele commissieleden niet veel van terecht gekomen. Jaap Hage (CU) constateerde dat het ook bij het nieuwe kassencom plex in Sint-Annaland weer hele maal mis dreigt te gaan. „Als ik zie wat voor enorme waterberging er ligt, kan er volgens mij nooit meer een ruime groenstrook komen, zo als we wel hadden afgesproken." Volgens wethouder Karei Heijboer als een groet uit lang vervlogen tij den blijven liggen. Daar alleen groeien jonge duinen omdat het zand dat met de zuidwestenwind van de platen waait er kan blijven liggen. Alleen op De Kaloot ook, groeien de zeldzame blauwe zee distel en hele bijzondere padde stoelen. „Dat komt door het glau- Toegegeven: het is niet wat het geweest is. Het pardijs voor vogels, jutters, strand- gangers en leergierige kinderen, moest al meer dan veertig jaar gele den, wijken voor de grote indus trie. Het schorrengebied, een klei nere versie van het Verdronken Land van Saeftinghe, werd onder het zand gespoten, er kwam een heeft het onderwerp de aandacht van het college. Bij nieuwe plan nen worden in de toekomst goede afspraken gemaakt over een land schappelijke inpassing van het be drijventerrein. Maar daarmee zijn volgens Klippel de lelijke terreinen van nu nog niet geholpen. Dat moest Heijboer toegeven. Hij beloofde daar eens naar te kijken. Toch is het volgens hem nog maar de vraag of er op die bedrijventer reinen nog ruimte is voor brede stroken groen. coniet", vertelt Nieulande. Dat zit in afzettingen uit het mioceen en plioceen, 20 tot 2,5 miljoen jaar ge leden. Het is het spul dat het zand van De Kaloot zo bijzonder maakt, met allemaal donkere kor rels erin." Vijf Kalootredders van het eerste uur: Freddy en zijn vrouw Teunie, nieuwe, hoge dijk en wat overbleef was drie kilometer strand, door sneden met de koelwateruitlaat van de kerncentrale en een klein rijtje duintjes met daarachter wat zieltogende schorren. Later werd nog een sluftertje gegra ven bij wijze van natuurcompensa tie: een doekje voor het bloeden. De natuur ging zelf ijverig aan de RILLAND De provincie, Rijkswaterstaat en de gemeente Reimerswaal houden vanavond een informatiebijeen komst over de geluidswallen die langs de A58 bij Rilland moeten ko men. Rijkswaterstaat wil deze op trekken ter hoogte van de Halte- weg en Kapucijnenweg. De bijeen komst is in dorpshuis Luctor et Emergo en begint om 19.30 uur. On der meer de aannemer en Rijkswa terstaat geven een toelichting op de komende werkzaamheden. De zaal gaat open om 19.00 uur. Addy den Herder, Kees Steketee en Frieda Weers, hebben een feest je voorbereid om te vieren dat het al tien jaar gelukt is om een Wes- terschelde Container Terminal te gen te houden. Dat feest wordt za terdagmiddag gevierd met gidsen op het strand, een wedstrijd zand kastelen bouwen, strandjutten en gang om tegen de nieuwe dijk duintjes te blazen. De bestaande duintjes worden nog telkens ver stevigd, terwijl overal elders de zandzuigers dat moeten doen. Maar de kilometers lange, kronke lende geul die hèt schorrengebied twee keer per dag voedde, is weg. In het beginnetje van die geul, het stuk langs de Noordnol, leerden MIDDELBURG I Op de Seisweg en de Gerbrandy- laan in Middelburg heeft vorige week vrijdag een onbekende man uit naam van Het Koningin Wilhel- mina Fonds voor Kankerbe strijding gecollecteerd. Hij heeft het opgehaalde geld ech ter voor zichzelf gehouden. De Middelburgse afdeling wil men sen waarschuwen voor fraudeurs, die aan de deur komen collecteren. De echte collectanten komen deze week pas en dragen bovendien een collectantenpas en legitimatie. y.f'AL-LA A-V:- Aff. f De 'Kalootredders' van het eerste uur: vlnr Teunie van Nieulande, Addy den Herder, Frieda Weers, Freddy van Nieulande en Kees Steketee op het duin dat in de laatste veertig jaar ontstaan is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72