binnenland 15 Diender is heilig bij bezuiniging politie 7 Dorpeling lost zaken zelf wel op Hoe gaat dat eigenlijk, de trekking van de Staatsloterij? AKKOORD Besparing door kantoorbanen te minderen donderdag 10 september 2009 Beatlesverzamling de hitlijsten vero veren van belangrijke markten, zo als de Verenigde Staten en Groot- Britannië. foto Evert Elzinga/ANP Korpsbeheerders stemmen alleen in met kortingen bij de politie omdat het plan is dat de sterkte voor het eigen lijke politiewerk, zoals bij de recherche, gelijk blijft. DEN HAAG - Minister Guusje Ter Horst (Binnenlandse Zaken) heeft een akkoord bereikt met de korps beheerders over de bezuinigingen bij de politie. Per jaar zal tot 190 miljoen euro worden bespaard. Dit gebeurt door te bezuinigen op kantoorbanen. Ook wordt ingeteerd op de finan ciële reserves van de korpsen. Die moeten tien jaar lang 40 miljoen euro ophoesten. De bezuinigingen mogen in princi pe niet ten koste gaan van het blauw op straat. Alles wat tot het feitelijke politiewerk behoort, zo als recherchewerk, moet in sterkte gelijk blijven, eisen de korpsbe heerders. Alleen onder die voor waarde gaan zij akkoord met plan nen van de minister. Wel zal er geld bespaard worden door de politieopleiding korter te laten duren. Ook kunnen personeelszaken, fi nanciën, ICT, communicatie en huisvesting efficiënter werken als ze in één landelijke, centrale dienst worden opgenomen, meldt het ministerie. Of de vele miljoenen ook daadwer kelijk allemaal kunnen worden be spaard, zonder dat de capaciteit in gevaar komt wordt nog onder zocht. De beheerders van de 26 politie korpsen hebben afgedwongen dat de politie er geen taken bij krijgt als h^t ministerie van Binnenland se Zaken niet met meer geld over de brug komt. Het akkoord moet vrijdag nog wor den voorgelegd aan alle korpsbe heerders (burgemeesters). De Tweede Kamer debatteert vervol gens volgende week donderdaga vond met Ter Horst Vakbonden, oppositiepartijen in de Tweede Kamer en de korps chefs, de dagelijkse leiding van de politie, hebben in de afgelopen we ken gezegd dat de bezuinigingen wel degelijk ten koste gaan van blauw op straat. De voorzitter van het Korpsbe heerdersberaad, burgemeester Jo- zias van Aartsen van Den Haag, zei gisteren dat ook hij niet voor 100 procent kan garanderen dat de operationele sterkte niet wordt ge raakt. Politievakbond ACP zegt er scherp op te letten dat de bezuinigingen echt niet ten koste gaan van de po litie op straat en de recherche. „We zijn natuurlijk niet voor be zuinigen, maar als het echt moet, is dit de enige manier waarop het kan", reageert voorzitter Gerrit van de Kamp. „Het kan verder na tuurlijk niet zo zijn dat de politie binnenkort weer met nieuwe be zuinigingen wordt geconfron teerd." Kamerlid Ronald van Raak van de SP is verrast door het akkoord, om dat burgemeesters eerder nog stel den dat de bezuinigingen onver antwoord zijn. De fractie heeft er geen vertrouwen in dat het met dit akkoord wel lukt om het aantal agenten op straat op peil te hou den. Ook. Hero Brinkman van de PW meent dat minister Ter Horst de problemen opnieuw voor zich uit schuift en vindt dat er nu 'heel zachte afspraken' zijn gemaakt. door Henk van Gelder EDE - Inwoners van de Veluwse buitendorpen van Ede, zoals Lun- teren, Wekerom, Bennekom, De Klomp en de Harskamp, lossen hun problemen zelf op. Inciden ten, zelfs ernstige misdrijven waar bij slachtoffers vallen, worden er voor de politie verzwegen. Volgens een onderzoek heeft de politie op het platteland rond Ede weinig gezag. Soms wordt de poli tie openlijk tegengewerkt. Ook is er sprake van geweld tegen agen ten en andere handhavers. Dorpe lingen zien deze sabotage-acties vooral als plagerijen. Gesuggereerde racistische inciden ten en vechtpartijen tussen boe renjongens en allochtone jongeren hebben de onderzoekers niet kun nen vaststellen, mede door gebrek aan politiegegevens. Wel treffen Marokkaansé en plattelandsjonge- ren elkaar in het uitgaanscentrum. Marokkaanse jongeren zijn gefrus treerd omdat ze overal worden ge weigerd, terwijl stappende boeren dronken naar buiten komen rol len. Blanke dorpsjeugd denkt zeer ne gatief over buitenlanders. Dat ne men ze over van hun ouders. De onderzoekers spreken van 'keuken- tafelracisme.' U zult begrijpen dat de situatie hiernaast weinig met de werkelijkheid te maken heeft. Toch weten we dat veel mensen zich afvragen hoe een trekking nu precies verloopt. Bij elke trekking worden alle prijzen getrokken uit de verkochte lotnummers. Uitzondering hierop is de Jackpot. Deze wordt alleen getrokken uit de verkochte lotnummers wanneer hij zes keer achter elkaar niet is gevallen of wanneer hij het maximale vastgestelde bedrag van dat jaar heeft bereikt. Op deze manier kan de Jackpot stijgen naar een bedrag van vele miljoenen euro's. De trekking wordt elke tiende van de maand verricht door de trekkingscommissie op ons hoofdkantoor in Den Haag. Hierbij is altijd de voorzitter aanwezig en tenminste één trekkingscommissaris die de trekkings machine bedient. Een notaris houdt toezicht op het verloop en stelt een proces-verbaal op van de resultaten. Zo kan er nooit twijfel ontstaan over de gewonnen prijzen. Overigens zijn alle trekkingen openbaar. Dus als u er een keer bij wilt zijn, bent u van harte welkom. Wilt u meer weten over de trekking of over de Staatsloterij? Bezoek dan onze website www.vraaghetdestaatsloterij.nl Staatsloterij aaghetdestaatslc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5