Elia wijst Oranje de weg Vercauteren stapt op na nederlaag in Armenië JL MJKJ 31 33 32 Invaller inspireert Nederland, doelman Vorm houdt stand in Schotse heksenketel Karakteristiek Bij familie Oosterhuis zijn de rollen voor één keer omgedraaid Tip? sport@pzc.nl Donderdag 10 september 2009 Veel voetbalvelden nog steeds te droog om op te spelen - ;.oy- S*'*#* - - r- éi* y' iïï'-C foto Brian Stewart/EPA Eljero Elia (links) heeft met een schijntrap de keeper gepasseerd en laat daarna ook verdediger Alan Hutton kansloos. door Roel Wiche GLASGOW - Als Eljero Elia vanoch tend zijn koffer puffend van de ba gageband in Schiphol tilt, moet niemand vreemd opkijken. Het jongensboek in de bagage van het natuurtalent wordt dikker en dik ker en het laatste hoofdstuk lijkt nog lang niet geschreven. Met een heerlijke goal snoerde de groeibriljant van Oranje gistera vond niet alleen 52.000 Schotten de mond (0-1), maar schonk hij ook Bert van Marwijk een histo risch record. Niet eerder in de geschiedenis van het Nederlands elftal slaagde een bondscoach erin om alle kwalifica tieduels te winnen. En hoewel poule 9 met afstand de zwakste was in de hele reeks, zal Van Mar wijk deze mijlpaal koesteren. De coach verwijst graag naar de Itali aanse cultuur, waar resultaat bo ven alles gaat, ook boven de schoonheid van het spel. Die revolutie zal in Nederland nooit voltrokken worden, maar een mentaliteitsverandering is niet ongewenst. Altijd wordt Neder land geprezen om zijn brille en zijn klasse, ook in Schotland, maar de prijzenkast blijft onveranderd karig gevuld. De bondscoach telde gisteren zijn zegeningen, want behalve Elia klopte ook een andere nieuwko mer aan het venster. Michel Vorm hield knap stand in de Hel van Hampden en verzachtte zo de keeperszorgen van Oranje. Niet dat de nationale roep om Edwin van der Sar nu zal verstommen, maar Van Marwijk heeft nu meer motieven om die discussie nog even af te houden. De Oranje-baas had aangekondigd niet te gaan experimenteren en hield woord. Glenn Loovens en David Mendes da Silva verdwenen na hun moeizame optreden tegen Japan uit de basis en konden zelfs geen plaats op de reservebank clai men. André Ooijer keerde terug, evenSls Demy de Zeeuw, die in de pikorde der controleurs boven Stijn Schaars blijkt te staan. Gregory van der Wiel mocht opnieuw als rechtsback starten en degradeerde John Heitinga tot voorlopige verlie- zer in de concurrentieslag. Een rus tige avond kon het onmogelijk worden, want de Schotse media hadden het vuur opgepookt alsof het de wedstrijd van de eeuw be trof Toen ook nog de zanger van het volkslied als een rocker het volge pakte Hampden Park op kooktem- peratuur bracht, kon Nederland de borst natmaken. Oranje startte nog overrompelend met een kogel van Dirk Kuijt op de paal, maar moest de regie al snel delen met de thuisploeg, die de technische achterstand als vanouds compen seerden met de Braveheart-vecht- lust. De Schotten weigerden in het mes te lopen en trokken vanaf de mid dellijn een blauw fort op, al werd dat snel verlaten toen bleek dat het circulatiespel van Oranje de no dige opstartproblemen had. De op bouw verliep wederom traag, waar door het sterkste blok van de Ne derlandse ploeg, de aanvalslinie, veel te weinig aan de bal kwam. Ook Van Marwijk zag de nodige verbeterpunten, want hij verliet de managersbox van Hampden ge regeld om bij te sturen. Het had nauwelijks effect want Schotland begon bloed te ruiken. Kenny Mil ler raakte de lat en even later greep Vorm zijn kans om z'n sollicitatie voor het WK te versterken. Met twee katachtige reflexen maakte hij een Schots spervuur onschade lijk. Pas na rust werd er smeerolie in de motor van Oranje gegoten en probeerde Nederland het kwali teitsverschil te benutten om de Schotse agressie té ontlopen. Ar jen Robben slaagde er bijna in om zijn mooiste Bayern-goal te kopië ren, maar de finishing touch was deze keer onzorgvuldig. Aan de an dere kant moest Vorm opnieuw, zij het niet zonder geluk, een ge luksmoment van Miller afwenden. Van Marwijk bracht met Eljero Elia een nieuw wapen in en gaf zo een signaal af aan Robben dat de strijd om de hegemonie op de lin kerflank nog lang niet gestreden is. Sterker nog, met een even fraaie als succesvolle slalom door de Schotse defensie (r-o) bezorgde hij zijn coach niet alleen een record, maar ook een luxeprobleem. JEREVAN - De Belgische interim- bondscoach Frank Vercauteren heeft gisteravond ontslag geno men. Hij deed dat na de bescha mende nederlaag tegen Armenië (2-1), dat slechts één puntje aan de voorgaande zeven duels in de WK-kwalificatie had overgehou den. België weet al dat het niet aan het WK mag deelnemen. Het is onduidelijk wie Vercauteren volgende maand tijdens de laatste twee kwalificatieduels tegen Tur kije en Estland vervangt. Dick Ad vocaat zou pas in januari als bonds coach van België in dienst treden. Vercauteren kreeg de leiding over de Rode Duivels in handen, nadat René Vandereycken in april ont slag nam. „Ik kan me niet met dit team vereenzelvigen", zuchtte een zwaar ontgoochelde Vercauteren na de nederlaag tegen Armenië. „Ik houd de eer aan mezelf Ik blijf beschikbaar voor de Belgische bond en het Belgische voetbal, maar niet meer in deze functie." Armenië won dankzij doelpunten van Goharijan (23e minuut) en Ho- vsepijan (52e). Daniel van Buyten scoorde namens België pas in bles suretijd van de tweede helft. Engeland kwalificeerde zich gis teren voor het wereldkampioen schap voetbal, volgend jaar in Zuid-Afrika. De ploeg versloeg in groep 6 Kroatië met 5-1 dankzij doelpunten van Frank Lampard (2x), Steven Gerrard (2x) en Way ne Rooney. Duitsland en Rusland maakten in de strijd om de koppositie van groep 4 geen fout. De Duitsers ver sloegen Azerbeidzjan dankzij on der meer twee doelpunten van Mi- roslav Klose met 4-0. Guus Hid- dink bleef met Rusland overeind bij Wales (1-3). Italië mag de wereldtitel waar schijnlijk in Zuid-Afrika verdedi gen. De ploeg versloeg Bulgarije (2-0) via goals van Grosso en ia- quinta. Frank Vercauteren Schotland - Nederland 0-1 (0-0). 82. Elia 0-1. Scheidsrechter: Larsen (Den). Gele kaart: Naismith, Hartley, Fletcher (Schotland), Van Persie, Kuijt, Robben (Nederland). Aantal toeschouwers: 50.000. Schotland: Marshall; Hutton, Weir, McManus en Whittaker; Naismith, Hartley (67. Commons), Brown en Fletcher; Miller en Maloney (82. O'Connor). Nederland: Vorm; Van der Wiel, Ooijer, Mathijsen en Van Bronckhorst; De Zeeuw en De Jong; Van Persie (83. Huntelaar), Sneijder (77. Van der Vaart) en Robben (73. Elia); Kuijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33