281 boeken Thriller rond misbruik in internaat Kijken naar de crisis met de ogen van Calvijn donderdag 10 september 2009 SWB DE KINDERVRIEND Vlissinger José Hennekam verwerkt eigen ervaringen over kindermisbruik door broeders in boek José Hennekam: reiken." De Vlissinger José Hennekam werd als kind in een katho- liek internaat door broeders en later op het klein seminarie door paters misbruikt. Hij verwerkte die ervaring in een thriller: De Kindervriend p bewust toegankelijk en niet shockerend geschreven, om een breed publiek te kunnen be- foto Meehteld Jansen door Ondine van der Vleuten De schrijver oogt vrien delijk en ontspannen. Voor de 58-jarige José Hennekam is het mis bruik dat hij beschrijft in De Kin dervriend voltooid verleden tijd. „Ik heb het meteen na het af scheid van het seminarie losgela ten. Ik denk niet dat ik iets wegge stopt heb, ik denk dat ik gewoon geluk heb met de manier waarop ik als persoon in elkaar zit. Het kan ook anders lopen. Een klasge noot is precies hetzelfde overko men, maar hij worstelt er nog elke dag mee. Het heeft zijn hele leven verwoest." Hennekam bleef overeind. Zijn ge loof ook. „Ik geloof nog steeds in een God, maar ik heb niets meer van doen met de Katholieke Kerk en zeker niet nu, met onze nieuwe paus." In zijn weblog (www.jose- hennekam.com/weblog) legt Hen nekam uit waarom: het systeem van de perpetuo silentio, de 'eeu wige stilte' waarmee de katholieke kerk het misbruik toedekt. Sinds het boek verscheen, krijgt Hennekam vaak e-mails van oud-leerlingen van het internaat. „De reacties lopen zeer uiteen: van leerlingen die niet wisten wat zich op die school afspeelde, die het moeilijk te geloven vonden dat er broeders waren die aan de kinde ren zaten, maar ook van mensen die schreven: 'Ik weet precies wat je bedoelt. Die deed dat en die dat..."' De Kindervriend bestaat eigenlijk uit twee delen. De cursieve stuk ken zijn autobiografisch en ont leend aan een novelle die hij een aantal jaren geleden al schreef: Pa ter Noster. 'Het is alleen voor specia le kinderen, Anne. Jij bent uitverko ren.' „Een vriendin van me begon op een gegeven moment vragen te stellen over die periode in mijn le ven. Ze blééf vragen, tot alles in eens achter elkaar boven kwam. Toen dacht ik: dit moet ik opschrij ven." Na twee maanden was het manu script van Pater Noster af. Sober ge schreven, de naakte waarheid. En niet alleen veroordelend. Henne kam: „Eén van die broeders was wel pedofiel, maar een ongeloof lijk lieve man, waar je echt met je problemen terecht kon. Niemand wordt slecht geboren en ik kan me voorstellen hoe mensen van kwaad tot erger vervallen." Geen van de uitgevers die hij bena derde, durfde het aan. Te hard, te direct. Eén uitgever adviseerde hem, Pater Noster te verwerken in een mantelverhaal. „Van de 200 pa gina's heb ik er 185 geschrapt. Dat deed zeer. Daaromheen heb ik een toegankelijke thriller geschreven." Het mantelverhaal draait om de fo tograaf Anne Biskop, vermaard om zijn kinderfoto's. Als hij in Honduras een fotoreportage maakt in een kindertehuis, wordt één van zijn jonge modellen ver moord. Op 26 september spreekt de schrijver in de Drukkerij in Middelburg over de totstandkoming van zijn boek. De Kindervriend, door José Hennekam. Karakter Uitgevers, Hoorn. 319 pagi na's, 19,95 euro. ISBN 978 90 6112 680 5 www.josehennekaiThnl "\v „A;-''-: door Ondine van der Vleuten Gelukkig met minder geld is het zoveelste boek over consuminderen, maar met een onderscheidende insteek: het geloof Eenvoudig leven kan je rijker ma ken. Niet alleen in de portemon nee, maar ook geestelijk. Die bood schap draagt schrijfster Mariëtte Woudenberg uit in Gelukkig met minder geld. Dat doet ze door een hele reeks mensen aan het woord te laten, van christelijke consuminderaars en bio-ethicus annex predikant Gerben Roest tot besparingsdes- kundige Marieke Henselmans. Het eerste deel geeft 'stof tot na denken'. Zo schrijft bio-ethicus en predikant Gerben Roest over 'Rijk zijn volgens de bijbel' (maakt ge ven gelukkiger dan ontvangen?). Hoogleraar Economie, Onderne ming en Ethiek Johan Graafland zette gedachten op papier over 'Calvijn en leefregels bij de krediet crisis', waarin onder meer de bo nuscultuur bij het bankwezen wordt gehekeld. Pater Anselm Grün zegt dat de eco nomische crisis ons de mogelijk heid biedt, opnieuw te leren maat te houden en econoom André van Hoorn van de Radboud Universi teit Nijmegen gaat in op de relatie tussen inkomen en subjectief wel zijn. Deel twee is praktisch van aard. Be- sparingsdeskundige Marieke Hen selmans Iaat zien dat met kleine veranderingen al enorme resulta ten te boeken zijn als de crisis tot besparen noopt. Het Voedingscen trum geeft vijftien tips ('geen eten in de vuilnisbak'), er zijn recepten met kliekjes en de lezer krijgt een beknopte handleiding handelen op Marktplaats. In het derde deel maken we ken nis met consuminderaars. Een moeder van tien kinderen die erva ren heeft dat eenvoudig leven ge woon bij haar past en de oprichter van de LETS-kring Utrecht die uit legt wat lokale ruilhandel inhoudt: 'Ik pas op de hond, doe jij de tuin'. Een echtpaar waarvan de kinde ren het huis al uit zijn, waar schuwt dat besparen wel leuk moet blijven. Dat kan, blijkt uit een hoofdstukje over 'swishing', ofwel hoe je een feestje kunt bou wen rond kledingruil. Een christelijke student deelt zijn levensovertuiging ('overconsump tie verziekt niet alleen de natuur, maar houdt ook onrecht in stand'). Het boek besluit met tips. Hoe be spaar je op zaken als persoonlijke verzorging, voedsel en vervoer? Welke websites, boeken en organi saties kunnen je nog verder hel pen? Een boek dat zo de nadruk legt op spaarzaam leven, mag natuurlijk niet te veel kosten. Gelukkig met minder geld is inderdaad zacht ge prijsd en geeft, het moet gezegd, waar voor zijn geld. Gelukkig met minder .geld. Door An selm Grün, Marieke Henselmans en Mariëtte Woudenberg. Uitgeverij Boe kencentrum, Zoetermeer. ISBN 978 90 2392 403 6 120 pagina's, 10 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30