io 0 Een versleuteld netwerk, met vertraging en problemen donderdag 10 september 2009 -„■J reageren? nieuwsredactie@wegener.nl De meldkamers van hulpverleningsdiensten volgen bij calamiteiten niet altijd de juiste procedures. Maar is dat de schuld van de medewerkers of van de techniek? C2000 wordt gebruikt door brand weer, politie, ambulancediensten, de Koninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij, de Koninklijke Marechaussee en de douane. Het is een versleuteld (gecodeerd), digi taal netwerk dat niet met scanners kan worden afgeluisterd zoals vroeger de analoge netwerken. Het systeem van C2000 omvat spraak- en datacommunicatie, meldkamerbediening en een alar meringsnetwerk. Het is bedoeld om de communicatie binnen de hulpdiensten aanzienlijk te Verbe teren, maar ook tussen de dien sten. Een voordeel van het net werk is dat er groepsgesprekken kunnen worden gevoerd. Vóór de invoering van C2000 had den alle regio's hun eigen analoge communicatiesysteem. In totaal zo'n honderd, die niet of nauwe lijks op elkaar waren aan te slui ten. De voorbereiding voor de komst van C2000 naar Nederland begon rond 1990 met studiereizen naar de VS, waar de techniek vandaan is gehaald. Integratie op termijn met systemen van andere Europe se landen was een van de doelen. Schipholbrand, oktober 2005 Er zijn in totaal vierhonderd zend masten voor C2000 opgericht die met elkaar zijn verbonden. In 2003, het jaar dat de eerste re gio's op C2000 overgingen, bleek dat het budget voor het netwerk was overschreden. Volgens de Al gemene Rekenkamer was de om vang van het project onderschat. De totale kosten zouden uitkomen Poldercrash, februari 2009 op ruim 800 miljoen euro, de helft meer dan begroot. De invoering had toen al vertraging opgelopen door allerlei kinderziektes en be zwaren van omwonenden tegen de plaatsing van zendmasten. In 2007 ging het laatste korps over op het nieuwe sy steem. Bij een aantal noodsituaties is sindsdien geconstateerd dat het Koninginnedag, april 2009 netwerk haperde. Meest recente lijk gebeurde dat bij de schietpartij tijdens het strandfeest in Hoek van Holland (augustus 2009). Andere voorbeelden van proble men niet het systeem zijn de aan slag tijdens Koninginnedag 2009, de ramp met het toestel van Tur kish Airlines (februari 2009) en de Schipholbrand (2005). Hoek van Holland, augustus 2009 Gemeenschappelijke Meldkamer Rotterdam-Rijnmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10