81 buitenland Aanval Kunduz onder de loep Veel stemmen ongeldig Steeds grimmiger protest Roma krijgen stempel Onderbroek Victoria terug ten paleize woensdag 9 september 2009 BOMBARDEMENT Toch burgerslachtoffers VERKIEZINGEN Duidelijke en overtuigende bewijzen van fraude Dat er burgerslachtoffers geval len zijn bij de aanval op twee ge kaapte tankwagens wordt nu ook door de Navo erkend. Bondskanselier Merkel bood daarvoor gisteren excuses aan. In Duitsland neemt de steun voor de Afghaanse missie af. KABUL - De Amerikaanse comman dant van de Amerikaanse en Na- vo-militairen in Afghanistan, gene raal Stanley McChrystal, heeft gis teren een onderzoek gelast naar de luchtaanval van vorige week op twee gekaapte tankauto's. Bij die aanval in de noordoostelij ke provincie Kunduz zijn toch bur gers omgekomen. De Navo zegt dit bij nader onderzoek te hebben vastgesteld. De aanval werd uitgevoerd door een Amerikaans vliegtuig, op aan vraag van een Duitse comman dant in het gebied die vreesde dat de Taliban met de tankauto's zelf moordaanslagen wilden uitvoeren. McChrystal heeft gezegd dat zich rond de tankauto's ongeveer 120 mensen ophielden. Volgens Duit se functionarissen waren het alle maal opstandelingen, maar het be sluit om het vuur te openen leek in te gaan tegen de directieven van McChrystal. Die wil dat in geval van twijfel wordt afgezien van een aanval. De Duitse bondskanselier Angela Merkel waarschuwde gisteren te gen voorbarige conclusies. Tijdens een debat in de Bondsdag zei zij het diep te betreuren als burgers gedood of verwond worden door toedoen van Duitsers. Ze blijft overtuigd van de noodzaak van de missie in Afghanistan, maar de steun onder de Duitse bevolking neemt af. Een meerderheid is nu tegen, blijkt uit opiniepeilingen luttele weken voor de Bondsdagverkiezin gen op 27 september. PARIJS - De Franse politie heeft bij een identiteitscontrole circa hon derd Roma-zigeuners een stempel op hun arm gegeven. De omstre den actie was in het departement Essonne bij Parijs, meldde de krant Le Parisien gisteren. „Deze praktijk herinnert aan de donkerste uren van de Tweede We reldoorlog", aldus de belangenorga nisatie Solidariteit met Roma-fami- lies. Roma en andere zigeuners werden tijdens de oorlog massaal vervolgd door de nazi's omdat ze 'untermenschen' zouden zijn. Ze werden in concentratiekampen op gesloten, waarbij ze kampnum mers op hun voorarm kregen geta toeëerd. Het ministerie van Immigratieza ken heeft de lokale autoriteiten be rispt. De autoriteiten in Essonne verdedigden de actie omdat met het stempelen zou zijn voorko men dat mensen voor een tweede keer werden gecontroleerd. Dagbladbezorger van het Jaar 8009 Stem op uw dagbladbezorger en maak kans op een gratis krantenabonnement. www.worddagbladbezorger.nl LONDEN - Medewerkers van het museum voor koninklijke kledij in Kensing ton Palace showen het onlangs verworven ruim bemeten setje van wijlen de Britse koningin Victoria. De broek heeft een tailleomvang van 142 centi meter. Als jonge vrouw had Victoria een middel van 51 centimeter, maar na negen kinderen kwam daar verandering in. foto Richard Lea Hair/EPA Uitslagen van verdachte stem bureaus opnieuw geteld. Weer mogelijk 200.000 stem men ongeldig verklaard. President Karzai heeft volgens voorlopige uitslag 54 procent van de stemmen en zou vol gende termijn veiligstellen. KABUL - Er zijn 'duidelijke en over tuigende bewijzen' dat er bij de Af ghaanse presidentsverkiezingen van- 20 augustus is gefraudeerd. Dat heeft een onafhankelijke on derzoekscommissie gisteren ge zegd. De Electorale Klachtencommissie, die wordt gesteund door de VN, heeft opdracht gegeven tot een her telling van de stemmen die zijn uit gebracht bij verdachte stembu reaus. De opdracht draagt niet bij aan de geloofwaardigheid van de verkiezingen, die toch al niet groot was. In totaal werden ruim 720 klachten ingediend bij de Klach tencommissie. In de ogen van de commissie zijn bureaus waar honderd procent van de kiesgerechtigden kwam op dagen, of waar een van de presi dentskandidaten 95 procent of meer van alle stemmen kreeg ver dacht. In dergelijke gevallen wordt hertelling bevolen. De commissie zei niet om hoeveel stembureaus het ging, maar wel dat er vermoe dens van fraude bestonden bij bu reaus in Ghazni, Kandahar en Pak- tika, en dat er onderzoek was inge steld in andere provincies. De Klachtencommissie bestaat uit twee Afghanen en drie buitenlan ders. De buitenlanders zijn aange steld door de VN, de Afghanen door het Afghaanse Hooggerechts hof en de Onafhankelijke Mensen rechtencommissie in Afghanistan. De Afghaanse Kiescommissie, een orgaan dat toezicht houdt op het gehele verkiezingsproces, zei eer der gisteren al zo'n tweehonderd- door onze correspondent Pascale Thewissen ANTWERPEN - De vader van een leerlinge bedreigde directrice Chris Weyers met de dood. In de school zelf, het Koninklijk Athene um van Hoboken, werd ingebro ken. Ramen werden ingegooid, boeken op de grond gesmeten en stukgemaakt en op de deuren werd met gele verf het dreigement 'Geen hoofddoek, geen school' ge spoten. De schade beloopt 17.000 euro. Aanleiding voor alle commotie is de beslissing van het Koninklijk Atheneum in Antwerpen en de de pendance in de wijk Hoboken om met ingang van 1 september geen hoofddoek meer toe te laten in het klaslokaal. De school zag het aan tal moslimleerlingen de voorbije vijfjaar stijgen van 51 naar 80 pro cent. Juist omdat het één van de laatste scholen was waar de hoofd doek nog was toegestaan. Het verbod zorgt al dagen voor fel le, steeds grimmiger wordende pro testen. Directrice Karin Heremans van het Koninklijk Atheneum in Antwerpen krijgt politiebegelei ding. Ze werd op straat aangespro ken door drie moslimmannen die haar toebeten dat ze zweepslagen verdiende en moest worden opge hangen. Het protest tegen het hoofddoe kenverbod wordt geleid door De Leidraad, een 'vrouweninstituut voor educatie en opvoeding'. Woordvoerster Zohra Salhi ont kent dat de organisatie betrokken was bij de inbraak. „Wij respecte ren meisjes mét en zonder hoofd doek. Dat is ieders vrije keuze", verklaarde ze in het actualiteiten programma Ter Zake. Weyers ge looft haar niet. Op de website van De Leidraad stond vooraf al te le zen dat de school het zonder boe ken moest stellen. Op het schoolplein is geen enkele leerlinge te zien met een hoofd doek. De sfeer is rustig, relaxed. Een leerlinge met blond krullend haar schudt het hoofd. Nee, ze wil zich niet in de discussie mengen. „Ik ben allang blij dat de rust is weergekeerd", zegt ze. Een Afghaan fietst langs een verkiezingsposter met president Hamid Karzai, die 54 procent van de kiezers achter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8