binnenland 17 Bij thuisfront komt elke dode hard aan Exclusief topvoordeel bij Sti stipreizen.n URUZGAN Bezorgdheid neemt toe bij familie van uitgezonden militairen woensdag 9 september 2009 De teller van het aantal ge sneuvelde militairen in Af ghanistan draaide deze week door naar 21. Onder het thuisfront neemt de be zorgdheid toe. door Annemieke Kooper en Mayke Calis Annelies heeft zondag heel hard gehuild. Een 26-jarige militair sneu velde bij een vuurge vecht in Uruzgan en ineens kwam het ook voor Annelies wel heel dichtbij. Sinds kort is de man van de zwangere vrouw gelegerd in Kamp Holland in Uruzgan. AJIeen volgende week komt hij even te rug voor de bevalling. En hoewel haar man na zijn eerste uitzending veilig is thuisgekomen, spitst ze haar oren wanneer op de radio over Afghanistan wordt gepraat. „Dan heb je meteen onrust in je hoofd en wil je naar hem toe." Annelies is een van de honderden thuisblijvers met een familielid in Uruzgan. Ze zijn ongerust, staan er regelmatig bij stil wat er ook met hün, zoon, dochter, vader of moeder kan gebeuren. Het ministerie van Defensie heeft een draaiboek klaarliggen voor het geval één van hen om het leven komt. Al 21 keer moest dat draai boek in gang worden gezet. Sneuvelt een militair, dan wordt ter plaatse een 'black hole' afgekon digd, een totale communicatiestil te. Contact met de pers ligt stil en geen militair mag naar huis bellen totdat de familie van de gesneuvel de soldaat is ingelicht. Dat gebeurt altijd persoonlijk door de comman dant van de overleden militair of een andere soldaat uit dezelfde eenheid, vaak samen met een maatschappelijk werker. Onderling communiceert het thuisfront veel via telefooncirkels, de veelal door Defensie gecoördi Het beeld is inmiddels niet onbekend meer: een in Afghanistan gesneuvelde militiar komt aan op vliegveld Eindhoven. In de provincie Uruzgan kwamen al 21 Nederlandse militairen om het leven. archieffoto Rob Cieling/Mindef/CPD neerde 'informele' netwerkjes van vrijwilligers die door het thuis front kunnen worden gebeld. Er wordt contact opgenomen om er varingen te delen maar op het mo ment dat er een militair sneuvelt, bloeit het netwerk echt even op, vertelt een woordvoerder van het ministerie van Defensie. „Ze wil len natuurlijk weten of het ie mand is die ze kennen." Ook via het internet zoeken de thuisblijvers steun bij elkaar, bui ten de priemende ogen van Defen sie. Op de website van de thuis frontafdeling posten zij berichten. Op online vriendennetwerk Hy- ves bieden familieleden van mili tairen steun aan elkaar. De hyves 'Ouders van Militairen!', bijvoorbeeld is opgericht door Syl via Selhorst, omdat ze haar opge kropte gevoelens wilde delen met andere ouders. Haar zoon werd in 2007 uitgezonden naar Uruzgan en overleefde dat op het nippertje. Totaal geïsoleerd kwam zijn pelo ton in een vuurgevecht terecht, waarin de kogels hem om de oren vlogen en radiocontact onmogelijk was. „Als je dat hoort word je helemaal gek. Je merkt hoe kostbaar het le ven is." Voor de zorgen bij het thuisfront bestaat vaak onbegrip, vertelt Selhorst. 'Hij heeft er toch zelf voor gekozen?' zeggen men sen dan. Selhorst reageert dan niet meer zo fel als vroeger. 'Een mili tair kiest er niet voor om om te ko men', antwoordt ze nu. Voor veel familieleden en vrien den van militairen is een missie heel zwaar, stelt kapitein buiten dienst Bas Schrijnder, die ruim zes jaar als militair psycholoog heeft gediend, onder andere op gevechts missies zoals in Afghanistan. „Ik zei wel eens tegen militairen: 'Niet jij bent op uitzending, maar het thuisfront'. Militairen weten dat het kan misgaan maar ook hoe ze zich kunnen beschermen, het thuisfront kan dat niet zien." Linda Verweij (46) - gefingeerde naam - heeft slapeloze nachten ge had toen haar 21-jarige zoon werd uitgezonden. „Toen op een keer 's.avonds laat de bel ging, schrok ik zo dat ik de collectant die voor de deur stond niet al te vriendelijk heb toegebe ten nooit meer zo laat aan te bel len." Eind juli kwam haar zoon te rug. „Ik heb dagen nodig gehad om te ontstressen." Hij zei: „Mam, volgens mij heb jij het zwaarder ge had dan ik." w®«ens„ succes herh, ac"lair< mett 2 Kites' vaaTt°»£®L Zie stipreizen.nl/lcmaj Zie stipreizen.nl/thrst fii.Lr. Zie stipreizen.nl/neum boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7