historie koesteren, niet afbreken' zeeland 123 Wijkraad wil snel antwoord van Clavis op vragen over servicekosten de leukste meubelen, verrassend lage prijzen woensdag 9 september 2009 Eigenaar heeft -panden laten verkommerenbeloon hem dan niet met Als eigenaar niet mag bouwengebeurt er niets en vindt alleen verder een sloopvergunning. Lau de Smet, verdedigt historisch belang namens zijn moeder Verval plaatS. Advies aan B en W van Sluis bij sloop- en bouwvergunning door Wout Bareman TERNEUZEN - De wijkraad Oude- landse Hoeve in Terneuzen heeft woonstichting Clavis een groot aantal vragen voorgelegd over de hoge servicekosten voor de ruim 300 flats in de wijk. Komt er geen bevredigend antwoord, dan wordt een bewonersvergadering belegd om te bepalen welke stappen even tueel moeten worden onderno men. Een groot deel van de bewoners van de vijf flatgebouwen heeft moeite met de betaling van de na- heffing, ook al staat Clavis toe dat dit in termijnen gebeurt. De nahef- fing op de servicekosten varieert van enkele honderden euro's tot 1400 euro. Het heeft bij de voorna melijk oudere bewoners tot grote onrust geleid. De wijkraad heeft, na een ware klachtenregen, een speciale werkgroep opgericht voor overleg met de huurbaas. Ook Clavis kreeg tientallen reac ties binnen. Manager wonen, Willi am Dircken: „Er hebben een klei ne honderd mensen gereageerd, van wie de helft op het spreekuur wilde komen. Omdat we de indivi duele vragen zorgvuldig willen be handelen, met het dossier erbij, hebben we besloten het spreekuur van vandaag te schrappen en door te schuiven naar een moment dat we per persoon meer tijd kunnen vrijmaken." Hij heeft er overigens begrip voor dat de zaak tot ver driet, spanning en narigheid on der de bewoners heeft geleid. De wijkraad wil de boekhouding van de afgelopen vijfjaar boven ta fel hebben. Het gaat met name om rekeningen van Delta mét informa tie over de verbruikte hoeveelhe den en de betaalde bedragen. Ook moet Clavis de verhouding tussen vaste kosten en verbruikskosten verduidelijken en de verdeling van de verbruikskosten over de wonin gen. Ook alle doorberekende kos ten moeten worden toegelicht. foto's Wim Kooyman door René Hoonhorst Hypotheken/Verzeke ringen kantooruren 9- 12/Financieringen. De teksten op de drie ramen maken direct duidelijk waarmee 'Hendrik- se en zonen A? 1861' zich bezighiel den in het pand op Nassaustraat 12 in IJzendijke. Het lijkt een hachelijke zaak om een hypotheek en verzekeringen voor het gebouw te financieren, want dat het al enige tijd geleden is dat financiële experts kantoor hielden in het monumentale ge bouw, is even duidelijk. Het drie treden tellende stenen trapje naar de voordeur brokkelt af; het is lang geleden dat de deur, de kozijnen (met 'kalf en roeden') en de dakka pel een verfje hebben gehad en of de 'gesmoorde verbeterde Holland se pannen' op het schilddak regen- bestendig zijn, is twijfelachtig. Het huis op Nassaustraat 10, naast het voormalige verzekeringskan toor, oogt nog bouwvalliger. Maar met een .stenen trap naar een bor des voor de voordeur, waaronder zich de deur naar het souterrain bevindt, is het niet moeilijk voor te stellen dat het in vroeger tijden een huis van aanzien was. Annie de Smet (84) herinnert zich dat nog. Ze woonde een groot deel van haar leven schuin tegenover de twee historische huizen op nummer 17. Nassaustraat 12 dateert uit 1898, geeft een paneel boven de voor deur aan. De huurwoning is be kend als het schippershuis. Het moet het oudste huis van het Mau- ritsstadje zijn, gebouwd rond 1600 aan de toenmalige haven. Alleen die ouderdom rechtvaardigt al een reddingsoperatie, vindt De Smet. Annie de Smet kreeg als dochter van amateur-streekhistoricus 'meester Cornelis' de liefde voor monumenten met de paplepel in gegoten en weet nog dat twee zus sen een hoedenwinkel dreven in het schippershuis. „Als kind is me vaak verteld dat er een paard door de deur naar het souterrain de trapjes afdaalde naar de tuin van het huis. Maar gezien heb ik dat nooit." Voor de souterraindeur staande, lijkt het nu dat Annie in de maling werd genomen, omdat er hoogstens een niet te brede po ny door de deur kan. Annie zou het eeuwig zonde vin den als de twee karakteristieke panden aan de Nassaustraat ten prooi vallen aan sloop. De eige naar - een nazaat van de voormali ge Hendrikse en zonen - wil de twee panden' neerhalen om de tuin van zijn woning aan de Markt uit te breiden en een garage te bou wen. Annie's zoon Lau de Smet schoot zijn moeder te hulp en pro beert de historische huizen te red den. Hij vond heemkundigen uit de streek, de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en de Bond Heemschut aan zijn zij. Samen met overbuurman Willem Verplanke hielden zij vorige week voor de Sluise commissie bezwaar- en beroepsschriften een pleidooi voor behoud van de Nassaustraat- woningen. Tot de commissie uit spraak doet, naar verwachting nog deze maand, geeft de eigenaar van de panden 'geen enkel commen taar'. Op het gemeentehuis in Oostburg zijn de sloop- en bouw vergunning echter in te zien. Bij de stukken zitten ook bouwteke ningen voor de 'overkapping en ga rage' die voor de twee huizen in de plaats moeten komen. Een muur 'in oude stijl met Damse Ab dij moef moet het historische aan zicht van de Nassaustraat garande ren. Voor Verplanke is dat mis schien al genoeg. De overbuurman is vooral boos dat de eigenaar van de panden hem ondanks beloften nog steeds niet verteld heeft wat hij precies wil bouwen en hoe de muur er echt uit komt te zien. Lau de Smet en voorzitter Willem Heijbroek van de provinciale com missie Zeeland van de Bond Heemschut verzetten zich tegen al le soorten muren. Als IJzendijke zich wil profileren als bolwerk in de Staats-Spaanse linie, moet je de geschiedenis niet afbreken, laat De Smet de gemeenteraad deze week in een brief weten. Heijbroek voegt eraan toe dat hij financiële argumenten quatsch vindt. „Voor zulke panden zijn altijd kopers te vinden, ook al omdat er veel moge lijkheden voor subsidie zijn." Gebrek aan geld geen argument, voor zulke panden Zijn altijd kopers. Willem Heijbroek, Bond Heemschut Zeeland Enkele 'sierlijk uitgesmede ankers' van Nassaustraat 14 komen na sloop mis- Voor een paard lijkt de deur naar het souterrain onder het bordes van Nas- schien op de nieuwe tuingevel. saustraat 10 toch wat laag en smal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63