zeeland 127 'Zelf staan we een Jaartje langs de kant' Saskia era Serge op seizoensafsluiting park Eisenhower verkiest Arnhem, niet Antwerpen Thoolse brandweer gastheer van Nederlands kampioenschap Het kampioenschap iedereen weet het nu: c9e scholen zijn weer begonnen! Door cursus anders naar kunst kijken Fietsster gewond door botsing met meisje Excursie langs gevolgen Ramp Vooral veel boeken te koop op jaarmarkt De Slag om de Schelde woensdag 9 september 2009 door Rob Paardekam THOLEN - Wie komende zaterdag bij Tholen een ongelukje heeft op het water, hoeft niet te vrezen. Het stadje wordt die dag namelijk over spoeld door brandweerduikers. Omdat het Thoolse duikteam vo rig jaar de Nederlandse titel vero verde mag ze het kampioenschap dit jaar organiseren. „Dat is geen verplichting", benadrukt gemeen telijk brandweercommandant Koos de Feijter. „Maar wij vinden het leuk om gastheer te zijn." Het belooft een waar spektakel te worden. Ervaringen uit het verle den leren dat de kampioenschap pen veel volk trekken. De Feijter hoopt zaterdag ook de nodige be langstellenden te mogen verwelko men. Zij zullen het duikteam van de Thoolse brandweer overigens niet in actie zien. Als organiserend korps mag Tholen niet meedoen. „Toch hebben we wel deelgeno men aan de voorronden", vertelt De Feijter. „Dat ging weer zo goed dat we ons in principe hadden ge plaatst voor de finale. Maar omdat we die nu zelf organiseren, heb ben we alvast een wild card gekre gen voor het Nederlands kam pioenschap van volgend jaar." De duikploegen die zaterdag wel aan de start verschijnen, komen uit Spijkenisse, Vianen, Maarssen, Woerden en Zaanstad. Die laatste plaats vaardigt zelfs twee teams af. De wedstrijden beginnen zaterdag om 8.45 uur en duren tot 15.30 uur. Vanaf half één 's middags is er een half uurtje pauze. Om 18.00 uur reikt burgemeester Nuis de prijzen uit in gemeen schapscentrum Meulvliet aan de Zoekweg. Een wedstrijdteam bestaat uit vier personen, hoewel de duikploegen vaak uit meer mensen bestaan. De ploegen krijgen allemaal dezelf de opdracht voorgeschoteld. ZIERIKZEE - Automobilisten op de Calandweg in Zïerïk- zee werd het vanochtend fijntjes onder de neus gewre ven: de scholen zijn weer begonnen! De kaarten die bij die actie horen, werden vanochtend als eerste in de pro vincie door Rosanne, Asmara, Lars en Sjoerd (van links naar rechts) van de Theo Thijssenschool uitgedeeld. Omdat de politie ernaast stond, schrokken veel bestuur ders zich overigens een hoedje. Een deel nam zelfs een omweg om maar niet met de leerlingen en agenten ge confronteerd te worden. foto Dirk-Jan Cjeltema Bij NADER In het bericht over de nieuwe web winkel Harmony Cadeaushop is helaas een fout geslopen. In tegenstelling tot wat in het artikel in de krant werd gesugge reerd, is de winkel nu nog niet geo pend. De webwinkel voor speciale ca deautjes van Simone Jansen en Bet ty van 't Hof gaat over drie weken, op 1 oktober, van start. Tot die tijd is de website van de winkel ook nog niet online. RENESSE - Het eind van het sei zoen wordt zaterdag op Vakantie park Schouwen in Renesse gevierd met een optreden van allerlei ar tiesten. De avond begint met een concert van de Gospel Queens. Daarna ko men onder meer zanger Rik, zan geres Abke en componist/tekst schrijver Jerry Rijstenbil aan de beurt. Die laatste zingt een zelfge schreven medley over Schou- wen-Duiveland. Ook Saskia en Serge doen het park aan. Zij promoten hun nieuwe cd Lieve liedjes, waarop onder meer een vernieuwde versie van de hit Zomer in Zeeland staat. Het eerste optreden begint om 18.00 uur. IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG 'SPECIAL GO -KART DAY' KARTEN EN ETEN: 2X12 MINUTEN KAftTEN 2 CONSUMPTIES T 0118-617475 KEUZEMENU: SPARE-RIBS/SATÉ/ HALVE KIP De ploegen krijgen allemaal een pittige opdracht voorgeschoteld. Ze krijgen veertig minuten om die uit te voeren. Een jury van het Al gemeen Brandweer Wedstrijd Co mité beoordeelt het optreden. Koos de Feijter kan nog niet vertel len welke calamiteit er voor de deelnemers in scene wordt gezet. Zelfs de locatie is strikt geheim. Daar iets over verklappen, zou de deelnemers een idee kunnen ge ven over de opdracht. De commandant beseft dat het voor toeschouwers een beetje moeilijk wordt op deze manier. „Maar zij kunnen zaterdag naar de brandweerkazerne aan de Ten An- kerweg komen. Daar krijgen ze te horen waar de wedstrijd plaats vindt." De mannen van het Thoolse duik team zitten dus noodgedwongen aan de kant. Volgend jaar zijn ze er weer bij. Op dat moment be staat de ploeg weer uit tien men sen. „En we hebben ook nog acht nieuwe brandwachten voor de ver schillende blusploegen gevonden", stelt De Feijter tevreden vast. ZIERIKZEE Margreet Leijdekker houdt van 15 september tot en met 15 december elke dinsdagavond een basiscursus kunstgeschiedenis. Aan bod komt de westerse kunstge schiedenis van de oude Grieken tot heden. Doel van de cursus is an ders te leren kijken naar gebou wen, schilderijen en beelden. Deel nemers leren stijlen herkennen en kunst in de tijdgeest te plaatsen. De bijeenkomsten duren van 20.00 uur tot 22.00 uur. Kosten: 115 euro. Opgeven kan "via 0111 415317 of 0111 417839. BURGH-HAAMSTEDE Een 65-jarige vrouw uit Piershil is maandagmiddag tegen half vijf ge wond geraakt in Burgh-Haamste- de. Op de Westerenban kwam ze in botsing met een 12-jarig meisje uit Burgh-Haamstede, die ook op de flets reed. Het meisje verleende geen voor rang aan de vrouw, die van rechts kwam. Het slachtoffer is met pijnklachten aan rug naar het ziekenhuis ge bracht. OUWERKERK Staatsbosbeheer houdt zaterdag de excursie littekens van de ramp. Een gids toont de deelnemers aan deze wandelexcursie de gevolgen van de Watersnoodramp voor de natuur en de omgeving van Ouwer- kerk. Er wordt ook stilgestaan bij de dijk versterkingswerkzaamheden die net zijn uitgevoerd. Vertrekpunt is de parkeerplaats van het Watersnoodmuseum bij ou- werkerk. De wandeltocht begint om 13.30 uur. Opgeven kan ter plaatse bij de gids. M1DDELHARNIS De Nederlands Hervormde Kerk van Middelharnis houdt zaterdag de traditionele jaarmarkt aan de Ring, in de Raadhuisstraat en naast de kerk. Verkopers bieden allerlei (met name tweedehandse) spullen aan. Er zijn zoveel boeken, dat er een aparte boekenmarkt wordt op gezet. Verder kunnen er spelletjes gespeeld worden en is er eten en drinken te krijgen. Vanaf 13.00 uur wordt een akntal spullen bij opbod geveild. De markt duurt van 9.30 uur tot 16.00 uur. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen konden) terug op die tijd. door Ben Jansen Niet alleen in Zeeuws-Vlaan- deren, waar de Duitse troe pen elkaar verdringen om een veilig heenkomen over de Westerschelde te bereiken, is de oorlog dichterbij gekomen. Ook in andere delen van de provincie valt een toename van krijgshandelin gen te signaleren. Mossel- schipperknecht Samuël Muller uit Bruinisse maakt in het najaar van 1944 aantekeningen van wat er in zijn omgeving gebeurt. „Grote formaties bommenwerpers komen over in zuidelijke richting", meldt hij op 9 september. „Zij wer den door jagers aangevallen. Geen werd boven Bru neergeschoten. Omstreeks zes uur vielen twintig Engelse jagers het stoomschip Ph.W. van der Sleijden aan." Het schip heeft veel Duitsers aan boord en loopt in de buurt van Sta- venisse op de dijk. Diezelfde dag blijkt dat de geallieer de bevelhebbers zich er niet zoveel aan gelegen laten liggen dat de Duitsers koortsachtig bezig zijn hun uit Noord-Frankrijk en België gevluchte troepen over de Wester schelde in veiligheid te brengen. Opperbevelhebber generaal Ei senhower realiseert zich dat de vij andelijke bezetting aan weerszij den van de Scheldemonding het gebruik van Antwerpen voor de aanvoer van materieel zal vertra gen, omdat de Westerschelde niet kan worden bevaren door trans portschepen zolang Duitse kanon nen de toegang bestrijken. Niette min stemt hij in met de plannen van de Britse veldmaarschalk Montgomery bij Arnhem een bruggenhoofd over de Rijn te vesti gen. Het beschikbaar krijgen van de haven van Antwerpen tegen over de kans om het Duitse leger een klap toe te brengen die de oor log wel eens flink zou kunnen be korten. Het blijkt een gok. meer artikelen en een video op: www.pzc.nl/slagomdeschelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59