Met de botenlift naar de winterstalling zeeland 125 Gmbrére Gemeente investeert fors in reddingsposten Haven Zïer^<zee bileum Modeshow Najaar 2009 HAVENS Zierikzees bedrijf takelt jaarlijks 350 boten in en uit het water 'Stemmen met potlood is achterlijk' creatieve cursussen woensdag 9 september 2009 S door Piet Kleemans scharendijke - De strandreddings- brigade Westerschouwen (SRB) krijgt - mits de gemeenteraad ak koord gaat met de voorgestelde in vestering - de beschikking over drie vaste reddingsposten en één seizoen-reddingspost. Daarmee gaat een lang gekoester de wens van de SRB in vervulling. Het Westerschouwse strand wordt nu 'bewaakt' vanaf drie reddings posten, maar deze staan er alleen tijdens het zomerseizoen. Het om bouwen van seizoenspost naar vas te post vergt een eenmalige inves tering van 286.800 euro. Voor het toevoegen van een extra redding- post dient nog eens 127.400 op ta fel gelegd te worden en dat is 27.400 meer dan waar op was gere kend. Het college hoopt voor de meerkosten gemoeid met de nieu we reddingpost extra Euregiosubsi- die te krijgen. Het kiezen van de plaats van de nieuwe post - die één van de drie permanente pos ten wordt - is door de gemeente nauw overleg met zowel de SRB als de Vereniging van Strandpavil joenhouders Schouwse Kust. (VSSK). Gekozen is voor de Brou- wersdam omdat dat een plek is waar veel surfers komen en out- dooractiviteiten plaatsvinden en bovendien het enige gebied waar gemotoriseerde watersport is toe gestaan. De seizoens-reddingpost komt bij strandovergang Wilhelminahoeve. De drie vaste posten komen bij de Brouwersdam, Jan van Renesse- weg in Renesse en De Rotonde bij Westenschouwen. Het voorstel om te investeren in de reddings posten komt wordt 16 oktober voorgelegd aan de gemeenteraad. kapelle - 'Stemmen met podood is achterlijk', vindt burgemeester Siebe Kramer van Kapelle. Kramer laat zich in zijn periodieke 'Bericht aan de samenleving' zeer kritisch uit over het stemmen met potlood, biljet en bus. Met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen in maart had Kramer de minister gevraagd of er in Kapelle bij wijze van proef op twee manieren kan worden ge stemd: met potlood én stemcom puter. 'Om te kijken hoeveel men sen nu echt bezwaar hebben tegen de aantasting van het stemge- heim', aldus de burgemeester. Het verzoek is afgewezen. 'De nu weer te hanteren wijze van stemmen kan in deze moderne tijd achterlijk genoemd worden. Zeker als de in druk wordt gewekt dat de stempri- vacy hierbij wel volledig verzekerd is en stemfraude zou zijn uitgeslo ten. Dat berust namelijk op een tra gische misvatting', stelt Kramer. start cursusseizoen 14 september 2009 het grootste aanbod in voor mensen van 4 t/m 100 jaar is te vinden in onze nieuwe cursusbrochure op www.kunsteducatiewalcheren.nl of vraag deze aanopOH8-414 928 De PZC volgt deze zomer de gebeurtenissen in en rond de haven van Zierik- zee. Tussendoor worden uit stapjes naar andere havens op Schouwen-Duiveland ge maakt. door Inge Heuff Wie vanaf de Ooster- schelde de haven van Zierikzee in vaart, kan het opval lende geel eigenlijk niet ontgaan. Aan stuurboordzijde staat de bo tenlift van Mulder Yachtservice er fris geverfd bij. Regelmatig klinkt vanaf de kant een monotoon ge- tuut, het teken dat er weer een schip in de lift hangt. In het late najaar gaan boten van vaste klanten uit het water en wor den op een van de honderd plaat sen van de overdekte winterstal ling gezet. Er zijn aanvullend nog zo'n twintig tot dertig plaatsen in de openlucht. „Winterstalling is gemak", verklaart Ron Mulder. „De eigenaren hebben er geen om kijken naar en kunnen er zonodig aan klussen. Wel stellen we daar ei sen aan. Het is niet de bedoeling dat het buurschip onder het schuurstof komt te staan." Hij denkt dat de botenlift op jaar basis zo'n zevenhonderd keer ge bruikt wordt, goed voor 350 boten die uit en in het water gaan. Toen Mulder Yachtservice begon, Ron Mulder van Mulder Yachtservice takelt het roer op van een hoogaars in Zierikzee. De botenlift van het bedrijf wordt jaarlijks zo'n zevenhonderd keer gebruikt om boten in en uit het water te takelen. foto Dirk-Jan Gjeltema ruim 25 jaar geleden, werden jach ten van tien meter als heel behoor lijk beschouwd. Tegenwoordig ziet de watersporter een bootje van die lengte eerder als een instapmodel. Vandaar dat Mulder en Zoutendijk in 1998 in deze nieuwe, radiografisch bestuur de botenlift investeerden. „Deze kraan kan tot 30 ton dra gen", legt compagnon Jan-]acob Zoutendijk uit. „Dat komt overeen met schepen tot een meter of zes tien." Mulder: „Dat was meteen een ver dubbeling van de capaciteit. Daar hebben we in feite voldoende aan. Als je groter wilt gaan, moet je ook de botenwagen en ander mate riaal aanpassen, wellicht ook de vloeren. Dat zijn investeringen waarvan je je kunt afvragen of die de moeite waard zijn." Ook Zoutendijk meent dat het be drijf in zijn huidige omvang goed is. „We werken met z'n zevenen en dat is een goed team. Zonodig huren we een specialist in, maar in feite kunnen we alle werkzaam heden aan. Van een verstopte filter tot.een refit vanaf casco." Wel is het soms lastig om geschikt personeel te vinden. Mulder en Zoutendijk richten zich vooral op mensen met een techni sche achtergrond die creatief zijn en affiniteit met bootjes hebben. „Een schip is gewoon anders dan een huis of een auto. Daar moet je wat mee hebben." Sinds de oprichting heeft het be drijf een gestage groei doorge maakt. Het zit op de juiste plaats; met steigers en meerpalen in eigen dom, een unicum in de Zierikzee- se haven. De samenwerking met de verschil lende havenmeesters is goed. „Wa tersport is een groeisector en daar profiteren wij van", zegt Zoutend ijk. „Ook als er een recessie is, la ten mensen hun boten repareren." Mulder: „Je kunt antifouling, de behandeling tegen aangroei onder de waterlijn, een jaar over slaan. Maar dan heb je in augustus toch echt een groentetuintje aan je kiel hangen. Met een dag je boot uit het water is het behandeld en kun je weer verder varen." m DONDERDAG 17 SEPTEMBER 10.00 - 13.30 - 15.30 - 19.00 uur i RIBKOFF - McGREGOR - FRANK WALDER - RASE EASIER IDDELBURG TEL.NO. 0118 - 612036

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57