Per ongeluk handperen in Burgh 29 22 en 23 Door foutje van kweker staan er negentien 'verkeerde' exemplaren tussen stoofperenbomen ONTDEK. almanak Tip? redactie@pzc.nl Ijs Schoonmaken bodem is goed voor milieu én economie Woensdag 9 september 2009 MM r 21 Laatste loodjes voor de mannen van de Frans Naerebout Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl cruióen GA NA/ Peter Verstraeten, gemeentelijk assistent-opzichter, toont de 'foute' peren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - Negentien nieuwe perenbomen werden twee jaar geleden geplant in Burgh. Stoofperenbomen, dacht men. In middels weten ze in Burgh beter: door een fout van de kweker staan er per ongeluk handperenbomen. De nieuwe bomen vervingen twee jaar geleden oude en zieke bomen, zoals dat al sinds 1874 gebeurt. In dat jaar liet de toenmalige gemeen te de eerste perenbomen planten. De oogst aan stoofperen werd openbaar geveild en de opbrengst kwam ten goede aan de gemeen schap. Een traditie die nog steeds in ere wordt gehouden, waarbij het geld tegenwoordig besteed wordt aan een specifiek doel in Burgh. Het viel Peter Verstraeten, gemeen telijke assistent-opzichter, vrijwel direct op dat de bomen het wel erg goed deden. „Stoofperen, en zeker de Gieser Wildeman, heb ben tijd nodig. Ze slaan lastig aan. Wij zijn altijd bezig met grondver betering, bemesting, geven ze twee jaar lang water en nog gaat het niet altijd goed." Deze nieuwe bomen stonden er echter binnen de kortste keren stralend bij. Verstraeten meende eerst dat eindelijk de juiste combi natie van grond was gevonden. Maar toen er al vroeg peren aan kwamen, voelde hij nattigheid. „Handperen zijn vroeger dan stoof peren. Daarom willen we in Burgh alleen stoofperen planten. Er staan in Burgh circa 400 stoofperen. Het veilen wordt te ingewikkeld als daar negentien vroege handperen tussen staan." Er moest gewacht worden op de nieuwe bloei van dit voorjaar. Aan de hand van de bloesem kon de soort gedetermi neerd worden en het bleek dat de kweker inderdaad een fout had ge maakt; er waren handperen gele verd. Voor de kweker hebben de bomen geen waarde meer en de gemeente kan ze niet kwijt. Willem van den Akker van Stichting Burghse Dag, die verantwoordelijk is voor de vei ling van de peren, staat niet afwij zend tegenover een veiling van de bomen. „We zullen wel de voor waarden moeten aanpassen want de gemeente kan de bomen pas in de winter uitgraven." Districtsop zichter Erik Dalebout zal met de wethouder overleggen; de gemeen te is immers eigenaresse. „We vin den vast een oplossing, het is zon de als deze gezonde bomen geen toekomst hebben." Gezien het warme weer van de afge lopen weken trakteert die Colijns- plaatse moeder haar kroost regelma tig op een ijsje. Zeifis ze er ook niet vies vandus als haar 3-jarige zoon weer eens om de bevroren lekkernij komt zeuren, geeft ze vaak toe, want het is een mooi excuus om er zelf ook één te nemen. Omdat steeds hetzelfde ijsje ook gaat vervelen, koopt ze elke week andere. De ene week waren het perenijsjes, dan weer raketten en vorige week waren het cornetto's. Zoonlief is nog al nieuwsgierig en vraagt steevast waar het ijsje van is gemaakt. Zo ook onlangs, toen er mars-ijs uit de vriezer kwam. „Wat is dat?", wees hij op de bruinige substantie aan de binnenkant. „Dat is kaneel", ant woordde zijn moeder. Waarop het ventje naar zijn vader rende en zei: „Pappa, weet je waar dit ijsje van is gemaakt, van kameel!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53