'Zelf staan we een jaartje langs de kant' zeeland 127 Creatief talent gezocht voor 600 jaar Vosmeer Geen blauwe bak, wel een grotere groene Eisenhower verkiest Arnhem, niet Antwerpen Thoolse brandweer gastheer van Nederlands kampioenschap Het kampioenschap PvdA wil geen uitstel wozoco De Slag om de Schelde woensdag 9 september 2009 door Rob Paardekaimi Wie komende zater dag bij Tholes een ongelukje heeft op het water, hoeft niet te vrezen. Het stadje wordt die dag namelijk overspoeld door brandweerduikers. Omdat het Thoolse duikteam vorig jaar de Ne derlandse titel veroverde mag ze het kampioenschap dit jaar organi seren. „Dat is geen verplichting", benadrukt gemeentelijk brand weercommandant Koos de Feijter. „Maar wij vinden het leuk om gast heer te zijn." Het belooft een waar spektakel te worden. Ervaringen uit het verle den leren dat de kampioenschap pen veel volk trekken. De Feijter hoopt zaterdag ook de nodige be langstellenden te mogen verwelko men. Zij zullen het duikteam van de Thoolse brandweer overigens niet in actie zien. Als organiserend korps mag Tholen niet meedoen. „Toch hebben we wel deelgeno men aan de voorronden", vertelt De Feijter. „Dat ging weer zo goed dat we ons in principe hadden ge plaatst voor de finale. Maar omdat we die nu zelf organiseren, heb ben we alvast een wild card gekre gen voor het Nederlands kam pioenschap van volgend jaar." De duikploegen die zaterdag wel aan de start verschijnen, komen uit Spijkenisse, Vianen, Maarssen, Woerden en Zaanstad. Die laatste plaats vaardigt zelfs twee teams af. De ploegen krijgen allemaal een pittige opdracht voorgeschoteld. Ze krijgen veertig minuten op die uit te voeren. Een jury van het Al gemeen Brandweer Wedstrijd Co mité beoordeelt het optreden. Koos de Feijter kan nog niet vertel len welke calamiteit er voor de deelnemers in scene wordt gezet. Zelfs de locatie is strikt geheim. "Daar iets over verklappen, zou de deelnemers een idee kunnen ge ven over de opdracht. De comman dant beseft dat het voor toeschou wers een beetje moeilijk wordt op deze manier. „Maar zij kunnen za terdag naar de brandweerkazerne aan de Ten Ankerweg komen. Daar krijgen ze te horen waar de wedstrijd plaatsvindt." De mannen van het Thoolse duik team zitten dus noodgedwongen aan de kant. Volgend jaar zijn ze er weer bij. Op dat moment be staat de ploeg weer uit tien men sen. Vorig jaar, ten tijde van de overwinning, waren er zeven dui kers actief binnen de Thoolse brandweer, maar dat was krap aan. De ideale bezetting telt tien men sen. Een wervingscampagne had succes, want op dit moment wor den drie nieuwe duikers opgeleid. „En we hebben ook nog acht nieu we brandwachten voor de verschil lende blusploegen gevonden", stelt De Feijter tevreden vast. De wedstrijden beginnen zaterdag om 8.45 uur en duren tot 15.30 uur. Vanaf half één 's middags is er een half uurtje pauze. Om 18.00 uur reikt burgemeester Nuis de prijzen uit in gemeen schapscentrum Meulvliet aan de Zoekweg. Een wedstrijdteam bestaat uit vier personen, hoewel de duikploegen vaak uit meer mensen bestaan. De ploegen krijgen allemaal dezelf de opdracht voorgeschoteld. De opdracht die de zes deelnemende duikploegen zaterdag krijgen voorgeschoteld, is strikt geheim. Het zou zo maar kunnen dat er een auto met mensen te water is geraakt. archieffoto Willem Mieras scherpenisse - De PvdA-fractie in de gemeente Tholen is bezorgd over de voorgang van het plan voor een woonzorgcentrum in Scherpenisse. Ze heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college. De sociaal-democraten zeggen sig nalen op te vangen dat de bouw wordt uitgesteld, terwijl was toege zegd dat de werkzaamheden na de bouwvak zouden beginnen. Burge meester en wethouders willen nog niet reageren. oud-vossemeer - De stichting die het feestjaar in Oud-Vossemeer or ganiseert, is op zoek naar toneel spelers, muzikanten en zangers. Voor 2010, als het dorp zeshon derd jaar bestaat, staan twee grote producties pp stapel: het toneel spektakel 'Het geheim van Oud- Vossemeer' en de muzikale happe ning 'Night of the Vox'. Iedereen die ,zin heeft om mee te doen, kan zich aanmelden. Ervaring is niet vereist. Komend najaar wordt tij dens de audities bepaald welke rol het best bij de deelnemers past. Daarna volgen de repetities onder begeleiding van professionele regis seurs, dirigenten en muzieklera ren. Aanmelden kan via het e-mail- adres pr@vosmeer6oojaar.nl. B door Rob Paardekam tholen - Inwoners van de gemeen te Tholen moeten hun afval beter scheiden. Om ze te stimuleren, ko men er onder meer grotere groene containers. De blauwe bak is voor lopig echter taboe. Met die blauwe bak wordt een con tainer voor oud papier bedoeld. In enkele Zeeuwse gemeenten, waar onder Goes, hebben mensen al zo'n derde bak in hun achtertuin staan. De gemeente Tholen erkent dat met de blauwe container meer oud papier wordt ingezameld. Nu gaat er nog veel papier in de grijze bak. Toch begint het college er niet aan, omdat de verenigingen, die het pa pier nu inzamelen, daarmee gedu peerd zouden worden. Zij verlie zen dan hun inkomsten. In Goes is daar overigens een oplossing voor gevonden. Daar lopen vrijwil ligers van de verenigingen mee met de ophaalwagen. De clubs ont vangen daar een bijdrage voor. Volgens wethouder Kees van Dis is de blauwe .bak in Tholen alleen een optie als in een bepaalde kern geen vereniging meer zit, die oud papier inzamelt. „In Sint- Maar tensdijk zou dat in de toekomst wellicht het geval kunnen zijn", stelt hij. „Daar doet de school het niet meer en ook bij muziekvereni ging Euterpe stellen ze zich de vraag of ze er wel mee door moe ten gaan." Inwoners kunnen binnenkort wel een grotere groene container krij gen. Nu belandt in Tholen veel gft-afval in de grijze bak. Dat komt onder meer, omdat de groene con tainers van 140 liter voor veel men sen te klein zijn. Ze kunnen er straks een bak van 140 of 240 liter bij krijgen of hun huidige contai ner ruilen voor één van 240 liter. Ook als het gaat om de inzameling van glas doet Tholen het niet best. Per inwoner wordt jaarlijks zo'n vijftien kilo opgehaald, terwijl dat 25 kilo kan zijn. Uit onderzoek is gebleken dat veel glas bij het restaf val belandt. Volgens het college is er kennelijk weinig motivatie om het naar de glasbak te brengen. De gemeente wil daarom een voorlich tingscampagne beginnen om het gedrag van mensen te veranderen en misschien een paar extra glas bakken plaatsen. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen konden) terug op die tijd. door Ben Jansen Niet alleen in Zeeuws-Vlaan- deren, waar de Duitse troe pen elkaar verdringen om een veilig heenkomen over de Westerschelde te bereiken, is de oorlog dichterbij gekomen. Ook in andere delen van de provincie valt een toename van krijgshandelin gen te signaleren. Mossel- schipperknecht Samuël Muller uit Bruinisse maakt in het najaar van 1944 aantekeningen van wat er in zijn omgeving gebeurt. „Grote formaties bommenwerpers komen over in zuidelijke richting", meldt hij op 9 september. „Zij wer den door jagers aangevallen. Geen werd boven Bru neergeschoten. Omstreeks zes uur vielen twintig Engelse jagers het stoomschip Ph.W. van der Sleijden aan." Het schip heeft veel Duitsers aan boord en loopt in de buurt van Sta- venisse op de dijk. Diezelfde dag blijkt dat de geallieer de bevelhebbers zich er niet zoveel aan gelegen laten liggen dat de Duitsers koortsachtig bezig zijn hun uit Noord-Frankrijk en België gevluchte troepen over de Wester schelde in veiligheid te brengen. Opperbevelhebber generaal Ei senhower realiseert zich dat de vij andelijke bezetting aan weerszij den van de Scheldemonding het gebruik van Antwerpen voor de aanvoer van materieel zal vertra gen, omdat de Westerschelde niet kan worden bevaren door trans portschepen zoalang Duitse ka nonnen de toegang bestrijken. Niettemin stemt hij in met de plannen van de Britse veldmaar schalk Montgomery bij Arnhem een bruggenhoofd over de Rijn te vestigen. Het beschikbaar krijgen van de haven van Antwerpen te genover de kans om het Duitse le ger een klap toe te brengen die de oorlog wel eens flink zou kunnen bekorten. Het blijkt een gok. O meer artikelen en een video op: www.pzc.nl/slagomdeschelde IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG 'SPECIAL GO -KART DAY' KARTEN EN ETEN: KEUZEMENU: 2x12 minuten karten spare-ribs/saté/ 2 CONSUMPTIES halve kip T 0118-617475 I 5,- (reserveren gewenst)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51