41 binnenland Gokken op internet mag worden verboden Leraren hebben het te druk Brandbrief aan minister over palingvisserij 'Droog' wassen van patiënten spaart tijd 'Staat mag buitenlandse aanbieders weigeren' Wereldalfabetiseringsdag peter van straaten Kabinet blijft coffeeshops gedogen woensdag 9 september 2009 8 9 BSR&S9SS8S!^£BE8&9BEBBS3!SS£H89MMSBMffiRSnBB9nBS8SHB8R%8N£8a35^ De regering mag buitenlandse gokbedrijven verbieden om op internet kansspelen aan te bieden. Europees Hof van Justitie vindt dat overheden gokken mogen beperken in de strijd tegen fraude en criminaliteit. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Nederlandse rege ring mag buitenlandse gokbedrij ven verbieden om via internet in ons land kansspelen aan te bieden. Dat is het gevolg van een arrest van het Europees Hof van Justitie. Dat bepaalde gisteren dat overhe den het gokken mogen beperken in de strijd tegen fraude en crimi naliteit. Het algemeen belang gaat daarbij vóór de vrijheid van het aanbieden van diensten. De uitspraak betrof een zaak, aan gespannen door het internetgokbe- drijf Bwin in Gibraltar en de Por tugese betaald-voetbalclubs (die door Bwin worden gesponsord) te gen een verbod, van de Portugese regering. Bwin is in Europa markt leider bij het aanbieden van gok ken en voetbaltoto's via internet. Het aanbieden van gokken is in Portugal voorbehouden aan de Santa Casa-loterij, die al sinds 1498 het monopolie heeft. Gokken, in welke vorm dan ook, is volgens de Europese wetgeving uit drukkelijk uitgezonderd van de vrije interne markt. Daardoor heb ben lidstaten volgens het Europees Hof het recht om eigen afwegin gen te maken. Voorwaarde is wel dat die voldoen aan de nagestreef de doelen, zoals in dit geval de be strijding van fraude en criminali teit. Volgens het Hof is er 'een ver hoogd risico op criminaliteit en fraude, omdat met deze kansspe len grote sommen geld kunnen worden verzameld en spelers hier mee aanzienlijke bedragen kun nen winnen'. Bwin betoogde dat het gevestigd is in een EU-lidstaat (Groot- Brittannië/Gibraltar) en dus onder- Worpen is aan de Britse overheids controle. Maar het gerechtshof deelt die opvatting niet. Het arrest is ook van belang voor Nederland. Hier lopen ook rechts zaken van goksites die een vergun ning willen afdwingen van de staat. Betfair vecht via de Raad van State aan dat ze hier geen sportprijsvragen en paardenwed- denschappen mag aanbieden op internet. Ladbrokes vecht het hele Neder landse kansspelbeleid aan bij de Hoge Raad. Zowel de Raad van State als de Hoge Raad heeft de za ken inmiddels voorgelegd aan het Europese Hof van Justitie. De Europese staatsloterijen, waar onder De Lotto, reageren ver heugd op het arrest. NIJMEGEN - Patiënten wassen met voorbevochtigde fabriekswashand jes in plaats van met water en zeep spaart niet alleen de helft van de tijd, patiënten vinden het ook nog eens prettiger. Dat blijkt uit onderzoek van het Nijmeegse Uni versitair Medisch Centrum St Rad boud. De verzorgers zijn ook en thousiast, want zij krijgen meer tijd voor persoonlijk contact met de patiënt. Onderzoekster Getty Huisman heeft daarmee wetenschappelijk aangetoond wat proefondervinde lijk al in verscheidene verpleeg- en ziekenhuizen is vastgesteld. Zieken huizen in onder andere Ede, Arn hem en Tiel wassen bedlegerige pa tiënten al enige tijd 'droog'. zui-k£ PiMSEra NOU N IET, RAR£ DEN HAAG - Leraren hebben te veel leerlingen in hun klas en te weinig tijd om hun lessen voor te berei den. Daardoor krijgen leerlingen te weinig aandacht. Nederland heeft na de Verenigde Staten de meeste leerlingen én de meeste lesuren per leraar. Dat blijkt uit een studie van de Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO). Daarin wordt een internatio nale vergelijking gemaakt van de productiviteit van de leraar. Naast Europese landen wordt in het on derzoek ook gekeken naar het on derwijs in Zuid-Korea, Japan en de VS. Docenten in de Verenigde Staten werken het hardst. Ze hebben ge middeld de meeste leerlingen en lesuren per jaar. Nederland staat op de tweede plaats. De Neder landse docent is productiever dan zijn buitenlandse collega. De Algemene Onderwijsbond (AOb) maakt zich zorgen over de hoge werkdruk. De kwaliteit van het onderwijs staat hierdoor on der druk, meent de bond. „Leerlin gen hebben veel meer aandacht nodig", zegt AOb-voorzitter Wal ter Dresscher. Volgens hem moe ten er duizenden leraren bijko men om beter onderwijs te bie den. „Met de extra docenten kun nen leraren de lessen beter voorbe reiden en de leerlingen die indivi duele aandacht geven die ze nodig hebben." Uit het onderzoek van de Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling blijkt dat le raren in het primair en voortgezet onderwijs 14 tot 44 procent meer 'omzet draaien' dan hun buiten landse collega's. BREDA - Prinses Laurentien spreekt op het perron van station Breda met analfabeten die een cursus le zen en schrijven volgen. Tijdens We reldalfabetiseringsdag rijdt de AtotZ Trein van Den Haag, via Breda naar Zeist. Prinses Laurentien stapte gis teren in Breda op de trein. EN HAAG - Het plan van de paling vissers om 157 ton volwassen aal uit te zetten, is definitief afgewe zen door de Europese Commissie. Veel palingvissers vrezen hierdoor het hoofd niet boven water te kun nen houden. Het vangstverbod voor paling moet voorlopig van tafel, schrijven B en W van Schouwen-Duiveland in een brief aan minister Verburg (Landbouw). Het college vreest dat een sluiting van de palingvisse rij van oktober tot december tot faillissementen bij lokale onderne mers zal leiden. Juist in deze maan den moeten de palingvissers een groot deel van het jaarinkomen verdienen. Het college noemt het vangstverbod 'buitenproportio neel'. De Christenunie in Reimerswaal wil dat de gemeenteraad ook een kritisch signaal afgeeft richting de regering over de beperkingen van de palingvisserij. De Christenunie in Reimerswaal hoopt op unanie me steun voor haar motie die op 29 september aan de orde komt in de raadsvergadering. De fractie he kelt met name dat tradities zoals de palingvangst aan banden wor den gelegd op basis van Europese regelgeving. De minister van land bouw lijkt 'aan de zijlijn' te staan en voert uit wat Europese richtlij nen voorschrijven. 'De Europese gedachte is niet om over regerin gen te regeren', aldus de CU. Een Kamermeerderheid is overi gens tegen een visverbod en vindt het plan van de Combinatie van Beroepsvissers verstrekkend ge noeg. Maar het International Council for the Exploration of the Sea (ICES) oordeelde dat Neder land veel te positief is over de hoe veelheid geslachtsrijpe paling die de zee kan bereiken. Volgens de ICES-onderzoekers moeten vissers 85 procent minder gaan vangen. Als alternatief zou het uitzetten van 80 tot 130 ton babyaal kunnen werken. Onduidelijk is nog wanneer het vangstverbod dit jaar moet ingaan. DEN HAAG - Het kabinet wil het ge doogbeleid voor softdrugs handha ven. Coffeeshops blijven bestaan, maar mogen geen toeristische trek pleister meer zijn. Het kabinet wil dat kleinere cof feeshops straks de lokale markt met een beperkte klantenkring be dienen. Buitenlandse klanten zijn niet meer welkom. Een pasjessys teem moet toeristen buiten de deur houden. Dat hebben ingewij den gisteren gemeld. De minister raad bespreekt vrijdag de hoofdlij nen voor het nieuwe drugsbeleid. In het najaar komt het kabinet ver volgens met een drugsnota. Het kabinet overweegt gemeenten de mogelijkheid te geven te bekij ken of het aanleggen van grotere handelsvoorraden in coffeeshops gunstige effecten heeft. Iftfltvr,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4