Provincie versnelt sanering Sprong in het diepe is geen probleem meer 29 IMPULS Schoonmaken bodem is goed voor milieu én economie Natuurherstel in Westerschelde blijft beperkt woensdag 9 september 2009 rx-^x.^ mmmmmmm m mmt mms®. mmm -z wwra - -- door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie zet dit jaar vaart achter de sanering van verontreinigde bodems. Voor 2009 staan dertien van dit soort projec ten op stapel. Aanzienlijk meer dan in voorgaande jaren, toen er steeds drie a vier werden uitge voerd. Het besluit om het tempo in het schoonmaken van vervuilde bo dems op te voeren, is niet geheel ingegeven door milieuoverwegin gen. Ook de economische crisis speelt een rol. Door saneringspro jecten naar voren te halen, kan de Zeeuwse economie een impuls krijgen. Bij de familie Kop in Kruispolder haven wordt de hele tuin afgegra ven, omdat de grond ernstig ver ontreinigd is met pak's (polycycli sche aromatische koolwaterstoffen die ontstaan bij onvolledige ver branding of verkoling van onder andere fossiele brandstoffen, voe dingsmiddelen en hout) en zware metalen. De oorzaak en de veroor zaker zijn onbekend, zodat de kos ten van sanering niet kunnen wor den verhaald. De bewoners halen zelf de beplanting en andere nog bruikbare spullen uit de tuin en leggen de tuin na de sanering op nieuw aan. In Kwadendamme delen de pro vincie en de gemeente Borsele de kosten van de sloop van een leeg staand woonhuis en het schoon maken van de bodem op de plek waar een brandstoffenhandel was gevestigd. De bodem bevat pak's De familie Kop in Kruispolderhaven treft voorbereidingen voor de sanering van de bodem van de tuin. foto Wim Kooyman en minerale olie. Na de sanering bouwt een projectontwikkelaar er vier starterswoningen terug. Gedeputeerde Marten Wiersma (GL, economie) is enthousiast over dit soort projecten: „De pro vincie geeft een kleine impuls, waardoor kansen ontstaan voor de markt en de markt speelt er zelf weer op in. Dat is de ideale situa tie en daar moeten we steeds meer naar toe in Zeeland. We willen graag dat de bodemkwaliteit in Zeeland nu en in de toekomst goed is, en door het aantal sanerin gen op te voeren, kunnen we de economie stimuleren." Wanneer sprake is van ernstige bo demverontreiniging die vanwege onaanvaardbare risico's voor mens, plant of dier met spoed moet worden aangepakt, geldt dat de sanering binnen een bepaalde termijn moet worden uitgevoerd. Zit er geen spoed achter, dan kan de grond worden gereinigd wan neer bijvoorbeeld bouwactivitei ten op stapel staan. Vervuilde grond wordt afgegraven of ter plek ke schoongemaakt. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het herstel van na tuurwaarden die in de loop der ja ren in de Westerschelde verloren zijn gegaan, blijft beperkt tot 600 hectare. Een veel grotere opper vlakte (3.000 ha) die boven de dis cussies over de Westerschelde zweefde, is niet aan de orde. Minister Gerda Verburg van LNV rekent af met die veel hogere in spanning in een brief aan het dage lijks provinciebestuur. Ze wijst er op dat alleen in een studierapport is aangegeven dat voor een volle dig herstel van de Westerschelde over een oppervlakte van 3.000 ha natuurherstel nodig zou zijn, en niet alleen door ontpolderen. Zo'n taakstelling is niet opgeno men in de langetermijnvisie (tot 2030) voor de Westerschelde die Nederland en Vlaanderen hebben opgesteld. Verburg voegt eraan toe dat de Nederlandse regering even min de ambitie heeft om 3.000 ha nieuwe estuariene natuur in de Westerschelde aan te leggen. De minister schrijft dit in een brief waarin ze instemt met de voorstellen van de provincie voor het natuurpakket Westerschelde. Ze gaat ervan uit dat voor Water- dunen in West-Zeeuws-Vlaande- ren de variant 'natuurlijk wordt gekozen. Het schoot de Staten van Zeeland voor de zomer in het ver keerde keelgat dat Waterdunen een invulling krijgt waarin meer ruimte voor de natuur wordt opge nomen dan aanvankelijk de bedoe ling was. Verburg heeft ook de ver sterking van de natuurfunctie van het Zwin ingecalculeerd. door Ondine van der Vleuten Het was dit seizoen flink raak aan de Ne derlandse stranden. De reddingsbrigades moesten zo vaak te hulp schieten, dat directeur Ray mond van Mourik alarm sloeg over het grote aantal badgasten dat zich in of aan het water ophoudt zonder goed te kunnen zwem men. Van Mourik: „We hebben meermalen meegemaakt dat men sen zelfs helemaal niet konden zwemmen, maar toch een beetje waren gaan rondspetteren of met een luchtbedje ronddreven en zo in de problemen kwamen." En dan nog iets: „Zelfs met een A, B én C-diploma moet je je realise ren dat zwemmen in natuurwater echt iets anders is dan zwemmen in een zwembad. Natuurwater is troebel. Er kan van alles op de bo dem liggen. Daarbij heb je in zee rekening te houden met stroming, met eb en vloed." Ook in het waterrijke Zeeland lo pen heel wat volwassenen rond die niet kunnen zwemmen. Of zo slecht, dat ze in feite niet veilig het water in kunnen. Corry Marteijn van Zwemschool Zeeland in Vlis- singen: „Veel vijftigplussers heb ben in het kanaal leren zwemmen. Pa hield je aan je broekriem vast, en als je dan boven kon blijven, kon je zwemmen. Maar technisch gesproken kunnen die mensen ei Jan en Ineke (60) Murre uit Nieuwdorp durven nu zonder angst in het diepe te springen. foto Lex de Meester genlijk niet zwemmen." Bij Zwem school Zeeland volgen elke week gemiddeld twaalf volwassenen zwemles. Eén van hen is Jan Mur re (60) uit Nieuwdorp. Een paar weken terug heeft hij in de Kaloot gezwommen. „Met hoog water. Echt gezwommen, voor het eerst van mijn leven! Op dezelfde plek waar ze me zo bang gemaakt hebben!" Hij lacht - een brede, trotse lach. Het moet zo'n vijftig jaar geleden zijn dat Murre, zoals in Nieuw dorp gebruikelijk was, naar de kre ken ging om er een beetje rond te spetteren. Een paar jongens wil den een grap uithalen en duwden hem onder water. Murre dacht dat zijn laatste uur geslagen had. „Toen heb ik angst voor water ge kregen." Een halve eeuw had die angst hem in zijn greep. Tot hij, na zijn pensionering, besloot er iets aan te doen. „In het begin dacht ik: dat leer ik nooit. Dat drijven, in het begin - ik durfde écht niet. Angst, pure angst was het. Twee maanden later begon het ergens op te lijken. Toen kreeg ik de slag te pakken." Corry Marteijn en haar partner Philippe geven veel privé-zwemles- sen. Een groot aantal van de leer lingen heeft een persoonlijke aan pak nodig, want vaak is een trau matische ervaring in de jeugd de oorzaak dat ze nooit hebben leren zwemmen. Corry: „Wat het meest voorkomt, is een ervaring met bijna-verdrin- king. Het zelf meemaken, of daar van getuige zijn. Dat kan heel diep ingrijpen. Eén van onze leerlingen durft nu pas, na een halfjaar, zon der drijfmiddel in het water te gaan. Ik heb ook iemand gehad met wie ik de eerste les onder de douche ben gaan staan. Zij had een prachtige badkamer, met alles erop en eraan, maar durfde alleen de wasbak te gebruiken." Voor Ineke, de vrouw van Jan Mur re, ligt het eenvoudiger. Zij heeft het zwemmen eenvoudigweg nooit goed onder de knie gekre gen. „Ik moest altijd de bodem voelen. Of de rand kunnen pak ken. Toen de kinderen klein wa ren, gingen we elk jaar naar een camping met een zwembad. De kinderen gingen lekker zwemmen. Die konden het, daar hebben we wel voor gezorgd. Pa liep een beet je rond in het ondiepe stuk en moeder bleef veilig ergens bij de rand." En nu? „We zijn pas naar Frank rijk geweest. Elke dag hebben we in de Middellandse Zee gezwom men. Heerlijk!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31