Schade voor Nederlandse economie is klein Goes wil 21 zeeland Heemskerk: 'Zeeland vakantieland heeft te weinig geur en kleur' Senior KOOPZONDAG Inperken van de koopzondagen heeft weinig econo mische gevolgen, stelt het Centraal Plan Bureau. Maar voor Zeeland ligt dat wel even anders. De krant 5 weken voor 15 euro woensdag 9 september 2009 De Senior Games zijn in volle gang. Andere co lumnisten hebben zich op deze plek wel eens vrolijk gemaakt over dat evene ment, maar verwacht van mij geen denigrerend stukje. Ik heb namelijk grote bewondering voor de krasse knarren die zich her en der in Zeeland in het zweet spor ten. Zelf beweeg ik ook graag, maar na een potje zaalvoetbal of een stuk je hardlopen beland ik steeds va ker in de wachtkamer van de huis arts. Die kijkt me steevast la chend aan en zegt dan: „Tja, je moet ook niet denken dat je nog alles kan wat je kon toen je twin tig was." Waarna ik met een re cept voor tijgerbalsem en het ad vies vier weken rust te nemen huiswaarts keer. En dan heb ik me echt niet uitgesloofd, hoor. Een serieus zaalvoetbalteam van zestigers wil mij er waarschijnlijk niet eens bij hebben en een beetje bejaarde hardloper laat mij al gauw zijn hielen zien. Om toch fit te blijven, heb ik me nu op het fietsen gestort. Mooie racefiets aangeschaft, fietsbroek, zweethemd, een strak shirt, sok ken, schoenen, helm en stoere zonnebril met verwisselbare gla zen. Mijn hele winstdeling ging eraan op, zodat ik de lange broek, het shirt met lange mouwen en het wind- en regenjack vandaag nog in de aanbieding bij de Aldi hoop te scoren. Want ik wil wel de hele winter doorfietsen. Ik heb namelijk een plan. Volgend jaar wil ik meedoen aan de toer tocht die de PZC organiseert over het traject van de Giro-etappe in Zeeland en aan de Delta Tour. In 2011 moet dan het hoogtepunt vol gen: de beklimming van Alpe d'Huez in het jaar dat ik vijftig word. „Typisch geval van midlife crisis", mompelde mijn zwager toen ik het hem vertelde. Hij heeft natuur lijk gelijk. Maar het zou pas echt erg zijn als ik géén last had van een midlife crisis. Dat zou beteke nen dat ik me er bij heb neerge legd dat ik een senior ben gewor den. En al fietsen sommigen van hen nog zo hard, dat is exact wat ik zo lang mogelijk wil uitstellen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, "onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Déze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tïrj p De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon (re t u nadere informatie 0 door Jeffrey Kutterink Toeristen komen op zon dag alleen naar Sluis en Hulst om te winkelen en niet om andete at tracties te bezoeken. De gemeenten voldoen daarom vanaf 2ori niet meer aan de voor waarden voor extra koopzonda gen. Dat concludeert het Centraal Plan Bureau (CPB). Dat deed in op dracht van het kabinet onderzoek naar de economische gevolgen van een vermindering van het aantal koopzondagen. Het CPB heeft van de gemeenten die nu extra koopzondagen heb ben, op een rij gezet hoeveel attrac ties er zijn volgens reisgids Lonely Planet. Ook is de hoteldichtheid onderzocht (via website book- ing.com). Voor zowel Hulst en Sluis staan er geen attracties in de reisgids vermeld. „Gemeenten die niet in Lonely Planet worden ge noemd, en die ook nauwelijks ho tels hebben, maken minder kans aan de eisen van de aangescherpte toerismebepaling te voldoen", schrijft het CPB. Voor de gemeenten Veere en Mid delburg en Schouwen-Duiveland (Zierikzee) ligt dat anders. Die ma ken volgens de nieuwe criteria juist kans op extra koopzondagen. Of de gemeenten die het CPB in zijn rapport noemt daadwerkelijk meer of minder koopzondagen krijgen is niet duidelijk. Het is 'slechts' een advies aan het kabi net. Het ministerie van Economi sche Zaken geeft gemeenten straks al dan niet toestemming voor de uitzonderingsbepaling. Als Sluis en Hulst de extra koop zondagen verliezen, gaat dat ten koste van omzet en werkgelegen heid, stelt het CPB droogjes vast. Maar die negatieve gevolgen zijn voor de totale Nederlandse econo mie zo klein, dat het kabinet ze voor lief moet nemen. Volgens het CPB zijn er niet veel grensgemeen ten die door het nieuwe kabinets beleid zwaar worden getroffen. Sowieso valt de economische scha-, de van het kabinetsplan mee, al dus het planbureau. In slechts twintig gemeenten zullen winke liers straks minder zondagen hun zaak mogen openen. Er verdwij nen daardoor 700 van de 6000 koopzondagen per jaar. Op korte termijn gaan opgeteld 2000 volle banen verloren, op den duur kost het hooguit enkele honderden ar beidsplaatsen. Het zijn met name de winkeliers in de grensstreken die de dupe zijn. Nederlanders blijven vrijwel het zelfde uitgeven in de detailhandel als er minder koopzondagen zijn, concludeert het CPB. Ze winkelen op andere dagen of bezoeken de koopzondagen in andere gemeen ten. De rest van de economie profi teert een beetje omdat de consu ment zijn geld aan andere dingen besteedt. De politieke reacties op het rap port en het door minister Van der Hoeven aangekondigde uitstel zijn niet mals. D66 roept het kabinet op grensste den hun extra koopzondagen te la ten houden. Detailhandel Neder land heeft geen goed woord over voor het kabinetsvoorstel en wil dat elke gemeente zelf mag bepa len hoeveel koopzondagen er zijn. Vakbond CNV spoort Van der Hoeven aan om door te zetten. „Het CPB toont aan dat dit hele maal niet 15.000 tot 20.000 banen kost, zoals werd geroepen. Voor ons hoeft die 24-uurs economie niet, waar werknemers en kleine winkeliers worden gedwongen om op zondag te werken." De hele week door winkelen wordt door Cornelleke Blok Een maandelijkse koopzon dag, zoals in Middelburg en Vlissingen, dat zouden de ondernemers in de Goese binnenstad ook wel willen. Ze moeten er nog minstens tot vol gend jaar op wachten. Goes heeft nu vier koopzondagen per jaar. Daarnaast zijn er vier mmsa mus - door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland trekt geen toe risten meer met alleen zon, zand en zee. Dat vind je immers op vele bestemmingen. Wie straks Zee land hoort, moet denken aan getij en spannende natuur op de schei ding van zoet en zout water. Dat schrijft staatssecretaris Frank Heemskerk (PvdA, Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. Heemskerk stuurde vorig jaar een nota naar de Kamer over hoe de komende jaren meer toeristen naar Nederland te lokken zijn. De Kamer gooide het stuk direct in de prullenbak; de nadruk lag te veel op promotie van de randstad in China en India, en te weinig op Nederlandse regio's, luidde het oordeel. Heemskerk werkt aan een nieuw stuk en stuurde gisteren een tussenrapport. Daarin komen Zeeland en Friesland wél aan bod. Zes regio's waaronder Zeeland zijn door Heemskerk uitgekozen om een zogenoemd beeldverhaal uit te werken. Noem het een thema. Zoals bijvoorbeeld Toscane geuren en kleuren oproept, moeten men sen straks ook visioenen krijgen als ze aan Zeeland denken. Start punt is het project Waterdunen in west Zeeuws-Vlaanderen. Daar wordt 250 hectare landbouwgrond teruggebracht naar een kustland schap met wetlands. Er komen vol op recreatiemogelijkheden. „We staan pas aan het begin van de uitwerking van beeldverhalen", zegt Carla Schönknecht van de stichting promotie en marketing Zeeland. „Er zijn al projecten, zo als 'belevend fietsen': een ontdek kingstocht met behulp van een mp3-speler. We willen dat uitbrei den. Denk aan een mobieltje dat je op een kerk richt en aangeeft wat je ziet (met behulp van inter net). Maar er is behoefte aan een algehele visie op het toerisme in Zeeland. Die is er niet. De provin cie moet het initiatief nemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2