Bloemenkoopman stopt ermee Gimbrère zeeland 125 Brood in zorgtoerisme Zeeuws-Vlaamse kust MARKTJUBILEUM Jan Barentsen weet wie op Walcheren van een bloemetje houdt creatieve cursussen Vrouw heeft nekpijn na aanrijding Stroomstoring brengt dorp in isolement Vrouw overlijdt na val van fiets op talud Duo Saskia en Serge zomert na in Zeeland bileum Modeshow Najaar 2009 woensdag 9 september 2009 «mmmmsemmmmmsmtsm bmmbbi GLejutzaitie/ond&i&oucl? Vakkundig en vertrouwd. Veertig jaar op de seizoens- markt in Zoutelande. Bloe menkoopman Jan Barent sen uit Biggekerke vindt vindt het 'glad zo bijzonder niet'. „Ik heb gewoon mijn werk gedaan." door Selma Osman Een sigaar bungelt losjes in zijn mondhoek, terwijl hij soepel een bos bloemen in een papiertje rolt. Onder tussen babbelt hij over een lief plantje of een soort die zo mooi geel bloeit. Hij denkt dat mensen die persoonlijke bediening wel leuk vinden. „D'r is geen bloem, of je moet er iets bij kunnen vertel len." En dat doet Jan Barentsen al vijftig jaar. Op zijn dertiende is hij ermee begonnen. „Bij Joost Riemens, die had een klein kwekerijtje in Mid delburg, aan de Nieuwe Oosterse- straat. Na drie weken moest ik met een bakfietsje al bloemen in Mid delburg gaan venten." Zijn vader was fietsenmaker, maar thuis kon de Biggekerkenaar niet werken. Grijnzend: „Als ik één moertje moest vastdraaien, had ik al drie open handen." Trouwe klant Mina reageert ontzet als ze hoort dat haar vaste bloe- menleverancier voor het laatst op de seizoensmarkt in Zoutelande staat: „Is het waar?" Maandag ver schijnt Barentsen nog met zijn kraam in Domburg. Hij gaat nog wel door met de verkoop van bloe men aan huis en dit najaar staat hij nog in Zoutelande op de 'klei ne' markt tussen de kaas, groente en de vis. „Maar vanaf de kerst ben ik gepensioneerde zonder pen sioen." Op de allereerste seizoensmarkt in Zoutelande - in 1970 - was Barent sen er al bij. „Toen kwam ik nog met het bakfietsje. Dat was zo afge laden vol dat ik op de fiets moest Bloemenkoopman Jan Barentsen stond gisteren voor het laatst op de seizoensmarkt in Zoutelande. „Standwerken, dat kan ik wel een beetje, maar dan moet ik wel een paar glazen bier op hebben." foto Ruben Oreel gaan staan om over de bloemen heen te kunnen kijken. Een jaar la ter had ik de auto." Tientallen jaren trok hij buiten de markten om op Walcheren langs de deuren. De laatste tijd sloeg hij steeds meer deuren over. „Na vijf tig jaar ga ik niet meer de hele straat af Ik weet op Walcheren wie van een bloemetje houdt." Gelaten ondergaat hij dinsdag de hulde die hoort bij een jubileum. De marktkooplui verrassen hem met een nieuwe winterjas, een spij kerbroek, sigaren en tien bonnen voor een maaltijd bij de Chinees. Nooit heeft hij een marktdag over geslagen. Zelfs niet bij dertig gra den hitte of temperaturen onder nul. „Terwijl dat eigenlijk geen werkbaar weer is." Hij noemt zich zelf een 'stille kramer'. „Standwer ken dat kan ik wel een beetje, maar dan moet ik wel een paar gla zen bier op hebben." Er volgt een bulderende lach. De Biggekerkenaar loopt op nieu we klanten af, die hij in plat Wal- chers helpt. „In het Nederlands moet je hier niet beginnen, want dan lig je eruit. Mijn trouwe klan ten weten dat ik 'uut Békerke' kom." Duits heeft hij zichzelf aan geleerd. „Dat ging vanzelf hier aan de kraam." Maar toen hij eens een Duitse brief opstuurde, moet de af zender hebben gelachen. „Ik heb het gewoon opgeschreven, zoals je het zegt." Barentsen kan zich niet voorstellen dat hij zijn leven had moeten slijten in een bloemen- zaak. Hij heeft altijd genoten van de markante volksfiguren die elk dorp kleuren. Die zal hij straks missen, evenals de belevenissen aan de kraam. Hij kent zo veel anekdotes dat hij er een boek mee zou kunnen vullen. Van een goed oud-gereformeerde meneer die een 'clitoris' wilde voor tegen de muur, tot Pietje van Keulen uit Domburg die in twee kisten met geraniums viel. Toch kijkt hij uit naar het einde van zijn loopbaan. Kan hij mooi 'zijn kotje opschilde ren'. „En eens een verre reis ma ken." start cursusseizoen 14 september 2009 het grootste aanbod in voor mensen van 4 t/m 100 jaar is te vinden in onze nieuwe cursusbrochure op www.kunsteducatiewalcheren.nl of vraag deze aan op 0118 - 414 928 door Frank van Cooten sm CAOZAND-BAD - Steeds meer ont wikkelaars zien brood in zorgtoe risme aan de Zeeuws-Vlaamse kust. Er zijn al plannen voor een subtropische zwemparadijs met een kenniscentrum voor huidaan doeningen in Oostburg; diverse zorgarrangementen op campings; en een weiness centrum in Oost- burg. Nu laten ook Bouwfonds Property Development en Roompot Recrea- tiebeheer van zich horen. Die bou wen samen, als Ontwikkelings maatschappij Cavelot bv, 450 va kantiewoningen bij Cadzand-Bad. Daar wilen ze nu een volwaardige kliniek bij bouwen voor specialisti sche dagbehandeling, zoals plas tisch chirurgische ingrepen. Behandelingen zijn slechts beschik baar voor gasten van Cavelot. Ook wil de initiatiefnemer in maxi maal drie recreatiewoningen zorg faciliteiten aanbieden als nierdialy se en revalidatie. Daarnaast komt er mogelijk een gebouw voor zorg faciliteiten als fysiotherapie, ver pleegkunde en administratie. De gemeente bekijkt'nu de moge lijkheden. De kliniek past niet in het bestemmingsplan (recreatie). In een raadsvoorstel zeggen B en W van Sluis nog geen 'ja' of 'nee'. De afweging kan later worden ge maakt, luidt het advies aan de ge meenteraad. Eerst worden nu de milieueffecten bekeken. De behandelingen zijn in ieder ge val slechts beschikbaar voor de gas ten van Cavelot. Het gaat overi gens niet louter om medische voor zieningen. In Cavelot komt ook 120 vierkante meter detailhandel en tweehonderd vierkante meter horeca. Dorpsplein 14 Aagrekerke T 0118-581306 www. leo j oossetweewielers.nl RITTHEM Een 33-jarige automobiliste uit Oostburg is gistermiddag rond een uur gewond geraakt bij een aanrij ding op de Europaweg-noord bij Ritthem. Een 41-jarige vrachtwa genchauffeur uit Den Haag kon niet tijdig stoppen toen de vrouw, die voor hem reed, plotseling rem de. Hij botste tegen haar auto. De vrouw is met pijn in haar nek door de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. WILHELMINADORP Wilhelminadorp zat gistermiddag ongeveer een uur zonder stroom. Daardoor ging ook de slagboom van de brug over het kanaal niet meer open. Het dorp was door de storing extra moeilijk bereikbaar, omdat ook de Westhavendijk is af gesloten wegens asfalteringswerk zaamheden. Alleen via de Delta weg en vervolgens de Langeweg kon autoverkeer Wilhelminadorp bereiken. SLUIS Een 66-jarige vrouw uit Knok- ke-Heist is maandagavond overle den aan de verwondingen die ze 's middags opliep bij een val van haar fiets in de gemeente Sluis. De vrouw maakte deel uit van een groep fietsers. Toen ze vanaf Sluis richting Jaagpad fietste, reed ze van het talud. Ze viel twee meter naar beneden en kwam op haar achterhoofd terecht. Ze overleed in een ziekenhuis te Brugge. RENESSE Het zangduo Saskia en Serge pre- seneert zaterdag in Renesse de nieuwe cd Lieve liedjes, met daarop een vernieuwde versie van de hit Zomer in Zeeland. Het duo treedt op in Vakantiepark Schouwen. Daar wordt het vakantieseizoen afgeslo ten met allerlei artiesten. Zo tre den ook de Gospel Queens op. Mu zikant Jerry Rijstenbil brengt een zelfgeschreven medley over Schou- wen-Duiveland. De optredens be ginnen om 18.00 uur. JÖSEPHtfl^ LAïfeE D DONDERDAG 17 SEPTEMBER 10.00 13.30- 15.30- 19.00 uur ibkoff - McGregor - frank walder - rabe - basler ÏDDELBURG - TEL.NO. 0118 - 612036

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27