meningen 115 GroenLinks houdt zich aan de drie afspraken brieven te gast woensdag 9 september 2009 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Genealogische contactdag Jarenlang heeft het Genealogisch Centrum de hoofdmoot aan mede werkers en kennis ingebracht aan het slagen van de Genealogische contactdag in Kapelle. Elk jaar pres teert de NGV afd. Zeeland het om ons nauwelijks, maar liever hele maal niet, te vernoemen in de aan kondiging van deze dag. Vele ma len zijn door ons hierop aanmer kingen gemaakt, steeds kregen wij een vaag excuus. Het lijkt me daar om beter, om op persoonlijke titel te reageren. De vraagbaken die op de dag aanwezig zijn bestaan voor namelijk uit medewerkers van het centrum, die elk op hun eigen ge bied specialisten zijn op een be paald geografisch gebied, zo zijn er Walcheren, de Bevelanden, Schou wen, Tholen en natuurlijk Zeeuws-Vlaanderen. Ook de foto collectie en duizenden familie advertenties komen van het Cen trum. Het is ook bij de NGV-afd. Zeeland bekend dat zij de naam voeren als organisator, maar de in breng voor 80% bestaat uit de col lecties van het Genealogisch Cen trum. Vergeet niet: De contactdag staat of valt met de medewerking van het Genealogisch Centrum. Ik voel er weinig voor om aan de Ge nealogische contactdag nog enige medewerking te verlenen. A.A. Risseeuw Vz. Genealogisch Centrum Zeeland, Boulevard Evertsen 56, Vlissingen Westerschelde 47 De Vlaamse regering praat maar over verdiepen van de Westerschel de en over natuurherstel, maar wel ke gevolgen heeft de verdieping van de Westerschelde, waar dus grotere schepen door gaan varen, op de duizenden gifgasgranaten (1,1 miljoen liter) die na de Eerste Wereldoorlog gedumpt zijn voor Knokke. De kans is groot dat de zuiging, van de grotere schepen, het zand en slib wegtrekt. Dan nog maar niet te spreken over het even tueel uit het roer lopen van zo'n schip, zoals vorig jaar gebeurde in Breskens, toen een 305 meter lang schip zich bijna in de dijk boorde. Als een schip met die lengte en diepgang zich in dit bommenveld vast vaart dan zullen er zeker bom men barsten; het gifgas zal als een klompje met het sterk opkomende tij op de stranden van Cadzand en Nieuwvliet aanspoelen en van vas te vorm overgaan in een dodelijk gas. Misschien is het wel een oplos sing voor de uitdieping en natuur herstel, begraaf de bommen onder een groot eiland en maak hier een natuurgebied van en iedereen is blij. Henk Gijs Willemsweg 19, Schoondijke Westerschelde 48 De column van Maikel Harte over de ontpoldering is een verade ming. Als columnist is het natuur lijk zijn taak om te chargeren maar in deze discussie raakt hij de essen tie van de ontpoldersoap. Prachti ge landbouwgrond is al eerder on der water gezet (Goese Meer) of omgevormd tot natuurgebied (Tu reluur in Schouwen-Duiveland). Nauwelijks protesten bij al deze plannen. Er wordt aan angstgevoel end geappelleerd dat Zeeland niet meer veilig zou zijn bij ontpolde ring. Onzin natuurlijk. Geef het wa ter meer ruimte met goede dijken en we houden nog steeds droge voeten. Voorstanders van ontpolde ring laten zich nauwelijks horen. Politieke partijen durven geen dui delijkheid te scheppen en verschui len zich achter weer een commis sie. Door dit alles hebben zij zich in een onmogelijke situatie gema noeuvreerd. Waarom geen onteige ning van landbouwgrond voor na tuurontwikkeling maar wel voor industriegebied of woningbouw? Snel ontpolderen zodat we over een aantal jaren een prachtig na tuurgebied in de Hedwigepolder rijker zijn. Frits de Kaart Europalaan 68, Goes Westerschelde 49 Even reageren op Westerschelde 44. De simpele oplossing van J.P. Dieleman 'laat de bestuurders in Zeeland alles zelf regelen', is achter haald. Ik hoorde al met Francois Bab ij n in 2006 in de Kamercommissie dat 'Zeeland' de regie had overgeno men in ruil voor 'veel asfalt en een zak geld'. Poppelaars wordt daarvoor zonder meer met de baan als dijkgraaf be loond zoals Peijs is beloond voor haar handtekening onder het om streden tractaat. C.J. Freeke Rivierenpark 54, Terneuzen Westerschelde 50 De ontpoldering van de Hedwige polder heeft niets te maken met na tuurcompensatie. Wel met de be hoefte van Antwerpen aan een groot oppervlak voor komvor- ming, om extreem hoog water op te vangen ter bescherming van Ant werpen. Die ontpoldering is veel goedkoper dan de dure oplossing, zoals die voor bescherming van Rotterdam is aangebracht. Een oplossing die ook bij Antwerpen mogelijk is. Het is dus geen centenkwestie en geen kwestie van natuurcompensa tie. A. Broekmans Wilhelminalaan 21, Hulst Genen In de laatste zomerkrant van dit jaar zag ik die rode meid op een loopsteiger zitten bovenop die man met z'n pulptrappers aan. Vol gens mij hoefje ze niets te leren! Weet je wat mijn opa ervan zou zeggen als hij het onder ogen kreeg? 'Wat een wandochtig ge doe'. Maar ja, opa is al jaren dood. Toch komt het bij mij óók zo over. 't Zal wel in de genen zitten, moet je maar denken! J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen Braakmanweg De Braakmanweg wordt afgesloten (krant 8 september) en de Calami- teitenweg blijft dicht. Een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen heeft dan vanuit het noordwesten geen kortere weg meer naar werk op Dow en Terneuzen. De N61 is de enige oost-westverbinding. Werk nemers uit Hoofdplaat zullen dage lijks tientallen kilometers moeten omrijden. De afsluiting is een achterkamer akkoord tussen provincie en mi lieubeweging (ZMF) die in 'ruil' het werkgelegenheidproject Logis tic Pare bij Dow niet zou torpede ren met bezwaarprocedures, en waarbij de gemeente Terneuzen een oogje dichtkneep. Uiteraard vond de Volkertiaanse chantage door de ZMF van de Middelburgse regenten plaats zonder toetsing van de betrokken burgers zelf De ZMF is al meer dan tien jaar succes vol in het traineren van de N61, waardoor onnodig doden vallen, en het blokkeren van andere hoog nodige infrastructuur. Echter, meest schandalig is dat als politieke machtsfactor de ondemo cratische Zeeuwse Milieu Federatie inmiddels belangrijker is dan de Zeeuwse bevolking zelf. Moeten we actie tegen onszelf echt nog subsidiëren? Hans Pollemans Singel 10, Biervliet door Frans van Kollem en Willy de Houck van GroenLinks De Raad van State heeft de vergun ning voor verruiming en verdieping van de vaargeul in de Westerschel de geschorst. Daardoor kan daar voorlopig niet worden gewerkt. De aanleiding hiervoor is bekend. De 'milieubeweging' heeft in het hele compensatiedebat eerder een terug houdende en, indien reagerend, zakelijke en fat soenlijke opstelling gehad. Natuurlijk heeft de 'milieubeweging' van haar wettelijke bezwaar- mogelijkheden gebruik gemaakt toen in een achterkamertje van het LNV-ministerie de na- tuurpoot zonder enige reserve werd geampu teerd. Nu wordt door politieke belangengroepe ringen gesuggereerd dat de natuur- en milieu beweging op slinkse wijze de Zeeuwse bevol king een poot willen uitdraaien. Niets is min der waar, ze zijn eerder te fatsoenlijk geweest door in te stemmen met de verdragen zoals de ze door Vlaanderen en Nederland zijn overeen gekomen. Het is triest dat er vanuit Provinciale Staten geluiden klinken als zou de 'milieubewe ging' een alles vernietigende vergruizer zijn. Het siert met name de Partij voor Zeeland deze 'beschadigingen' terug te nemen. Dit soort krachten zet aan tot haat. Het is stuitend dat ook vanuit het kabinet sim pelweg de milieuorganisaties worden beschul digd. LNV-minister Verburg heeft haar ziel en zaligheid verkocht aan het kabinetsalternatief Balkenende. Wat zei Balkenende ooit tegen Wouter Bos? „U draait en u bent niet eerlijk." Jammer dat dit nu op hem en zijn volgers van toepassing is. Door met een noodwet te drei gen, wordt de Raad van State terzijde gescho ven. De uitdrukking is 'Nood breekt wet'. Het kabinet breekt de wet. Het kabinet doet er goed aan om goedgekeurde internationale verdragen gewoon na te komen. Dat is veel beter dan ten onrechte milieuorgani saties publiekelijk te beschadigen, die de verdra gen wel willen nakomen. Bovendien voorkomt het dat 'de politiek' nog eens het etiket 'onbe trouwbaar' krijgt opgespeld. Of zoals CDA-kabi- netsformateur Wijffels onlangs zei: „Hier komt de aard van het Nederlandse politieke bestel waar ik altijd zo bang voor ben naar boven. Het Volksempfmden telt te zwaar mee bij het nemen of uitstellen van besluiten." Groen Links wil de drie afspraken over veiligheid, na tuurlijkheid en toegankelijkheid wel nakomen. Van Kollem en De Houck van GroenLinks: 'Het is stuitend dat ook vanuit het kabinet simpelweg de milieuorganisaties worden beschuldigd' foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15