geeft niet wat II „We willen hoe dan ook een vliegwiel in beweging zetten. Niets doen is geen optie." OOTMARSUM H KNOLLENDAM Sandra van Kampen, programma-manager van de Dag van de Duurzaamheid woensdag 9 september 2009 WWWWMKBlMiliMB 18891 fflWWfflWWWMIff 88 mantische insteek van de milieube weging: terug naar de natuur. Ik hou ook van kippen, maar vind die nostalgie misplaatst. Uiteinde lijk is sprake van een op een sterk schuldbesef gebaseerd doemden ken. We hebben van alles verkeerd gedaan, moeten minder gaan con sumeren." Vijf ministers doen vandaag actief mee aan de Dag van de Duurzaam heid, net als kopstukken en ambas sadeurs van Urgenda, zoals TNT-topman Peter Bakker, weer vrouw Helga van Leur en voorma lig astronaut Wubbo Ockels. Presentator Beau van Erven Do rens gaf gisteravond de aftrap van de dag, een bijeenkomst waar Ur genda zijn visie bekend maakte en de aanschaf van de elektrische au to's werd aanbesteed. Ook werden Nederlandse koplopers op het ge bied van duurzaamheid in het zon netje gezet. De eerste Dag van de Duurzaam heid is voorlopig ook de laatste. „Het moet een bijzondere concen tratie van activiteiten en aandacht voor het onderwerp worden", zegt Van Kampen, „iets eenmaligs op een bijzondere datum, die een po sitieve ontwikkeling een impuls geeft. Zeg nooit 'nooit', maar met een jaarlijkse duurzaamheidsdag verlies je toch een beetje het bij zondere karakter ervan." Ook voor Vink hoeft er geen twee de 'Dag' te komen: „Heel veel pro blemen kunnen we gewoon oplos sen. Met alleen windmolens red den we het niet. Ik las zojuist over bacteriën die kernafval op kunnen eten. Dat vind ik interessant, de Zwerius Kriegsman krijgt vandaag volop bezoek in zijn nul-energiewoning in Ootmarsum. De Twen tenaar had gistermorgen al meer dan 40 aanmeldingen van stads- en streekgenoten die wel eens willen zien hoe Kriegsman (gemiddeld over een jaar gerekend) evenveel energie opwekt als zijn gezin ge bruikt. Via zonnepanelen op het dak pro duceert Kriegsman zijn eigen stroom. Een deel van die stroom wordt gebruikt voor een speciale warmtepomp, die zeer efficient buitenlucht omzet in verwarming voor de binnenvertrekken en warm tapwater. De pomp aan de buitenzijde van de woning lijkt sterk op een normale airco-unit. Het apparaat heeft veel minder energie nodig dan een cv-ketel om lucht en water te verwarmen. „Een combinatie van idealisme en een simpele rekensom", zo typeert Kriegsman zijn 'hobby' om het ge bruik van fossiele brandstoffen zo veel mogelijk te beperken. „De afgelopen 40 jaar zijn de ener giekosten gemiddeld 6,5 procent per jaar gestegen en ik verwacht niet dat die prijzen langdurig fors zullen dalen." Kriegsman hoopt chemische wetenschap zorgt voor zulke ontwikkelingen, maar die wordt door de milieubeweging slechts bekritiseerd. Die mevrouw van Urgenda laat zich niet voor chemische fabrieken in de Rotter damse haven fotograferen!" Tegenover nostalgie en romantiek plaatst Vink een ouderwets geloof in vooruitgang. „Ik pleit voor het menselijk vernuft. Wetenschap en techniek hebben in het westen de armoede overwonnen en dat kan ook op andere continenten. Veel milieuproblemen zijn al opge lost. Lucht-, water- en bodemver vuiling zijn grotendeels verdwe nen maar daar hoor je bijna nooit iemand over. 'Duurzaamheid' is een hopeloos woord. Ik zou er een Dag van de Chemie of Techniek van maken." dat zijn voorbeeld doet volgen, 'zo dat we met minder energiecentra les toe kunnen bij hetzelfde niveau van comfort. Dat laatste is steeds mijn uitgangspunt geweest, ik wil wel graag mijn koelkast, computer en tv kunnen blijven gebruiken'. De kost gaat voor de baat uit. Voor dat de investering voor zonnepane len en andere voorzieningen is te rugverdiend, ben je een flink aan tal jaren verder. „Dat is precies het zelfde als het verschil in een koop woning ten opzichte van een huur huis. Ook die investering loont zich pas op termijn. Vreemd ge noeg kunnen veel mensen niet zo denken als ze voor de keus staan te investeren in bijvoorbeeld zonne panelen", zegt Kriegsman. De Ootmarsummer is zeer geïnte resseerd in technologische vernieu wingen. Voorlopig staan er echter geen nieuwe maatregelen op het programma voor zijn huis. „De wo ning is al energie-neutraal, ik zie zo gauw niet wat ik nog meer zou moeten doen." Een zogenaamde micro-wkk, een cv-ketel met een stirlingmotor die ook elektriciteit opwekt, hoeft voor hem niet. „Die techniek spreekt me niet aan. Dan ben je toch weer versneld het aard gas aan het opstoken." Wie is het zuinigst, Oost- of West-Knol lendam? Een heuse energiewedl oop moet komend half jaar de bewo ners van dit door de Zaan verdeel de dorp dichter bijeen brengen. „De afstand tussen Oost en West is slechts 20 meter, maar we moeten 8 kilometer omrijden als we elkaar willen zien", zegt Pepik Henne- man uit Oost-Knollendam. Van morgen zitten Oost en West samen aan de ontbijttafel, als aftrap van de Zaanstrijd. Van 1 oktober tot 1 april proberen aan beide oevers vijftien huishoudens hun energie verbruik terug te schroeven. De dorpshelft die de grootste be sparing (gas en elektriciteit) ten op zichte van 2008 haalt, wint de strijd. „De deelnemers zijn alle maal bloedfanatiek", zegt Henne- man. Welke middelen in de strijd worden geworpen, wordt nog ge heim gehouden. Henneman wil wel een tipje van de sluier lichten: „Ik let goed op de verwarming van mijn boerderij. Uit de warmtefo- to's die de brandweer hier overal heeft gemaakt, blijkt dat mijn pand zo lek is als een mandje. Natuurlijk ga ik isoleren, maar dat is echt iets voor op langere termijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11