io dag van de duurzaamheid Doe vandaag duurzaam, hel N IN...TEXEL ONDERTUSSE De Dag van de Duurzaamheid moet vandaag een bonte uitbarsting van activiteiten wor den die leiden tot een schonere we reld. Alles is wel kom, want snelheid is geboden. Of niet soms? X, woensdag 9 september 2009 op moet zijn. Maar net Kan ten op zichte van benzine tijdelijk de CO, -uitstoot helpen te verminderen, tot er echt duurzame oplossingen zijn zoals betaalbare elektrische au to's op duurzame stroom. We wil len hoe dan ook een vliegwiel in beweging zetten. Niets doen is geen optie." Filosoof en oud-hoofdredacteur laffe Vink van het blad Opinio pu bliceert binnenkort het boek 'Weg met de groene gekte - leve de che mische industrie'. Van de Dag van Duurzaamheid moet hij niets heb ben. „Die mevrouw van Urgenda liet zich laatst voor De Volkskrant fotograferen met een kip op haar arm. Dat toont heel goed de ro- schien helemaal niet. Aardgas bijvoorbeeld, is óók een fossiele brandstof waar je zuinig zulke projecten mooi in een keer worden meegenomen, zo is de ge dachte. De zaak hoeft dan maar één keer op de schop. Het tweede spoor haakt in op het toerisme. Dros: „Mensen nemen zich op vakantie vaak voor hun he le leven een beetje om te gooien, een gevoel dat meestal na een week thuis weer weg is. Wij willen ze Texel als 'oplaadstation voor menselijke energie' aanbieden- We denken dan bijvoorbeeld aan thera peuten, artsen, kunstenaars, bos wachters; mensen die een ander echt op een ander spoor kunnen zetten. Want ook dat is duurzaam leven. We willen 'programma's op maat' gaan maken. Zodat dat 'op laadstation' over pakweg twintig jaar een goede reden kan zijn om naar Texel op vakantie te gaan." Het derde spoor moet van Texel een proeftuin voor allerlei duur zaamheidsinitiatieven maken. Dros hoopt dat met name provin cie en rijk bereid zijn van het ei land een 'regelluwe zone' te ma ken, zodat experimenten niet bij voorbaat op een muur van regels vastlopen. „Texel is klein en over zichtelijk en dus ideaal voor proe ven. Zo zou je elektrische auto's op Texel kunnen testen." bereikbaar (0800-1155) voor men sen met vragen over duurzaam heid. Een initiatief van Milieu Cen traal, SenterNovem, GreenWish en de Nationale Postcode Loterij die de helpdesk betaalt. „Urgentie staat wat ons betreft voorop, vandaar onze naam, een samentrekking van urgente agen da", zegt Sandra van Kampen, na mens Urgenda programma-mana ger van de Dag van de Duurzaam heid. „Natuurlijk hebben we een visie op wat wel en niet duurzaam is, maar het gaat er vooral om dat we geen tijd meer te verliezen heb ben in de strijd tegen de opwar ming en uitputting van de aarde. Dan móet je keuzes durven ma ken waarvan over vijftien jaar blijkt dat ze slechts tijdelijk oplos sing hebben geboden, of mis door Martin Ruesink en Joep Trommelen el of geen windmo lens bou wen; aard gas en bio brandstof- W fen als vervanger van benzine, of juist niet? Discussies over een duurzame wereld dreigen al snel een loopgravengevecht te worden. Op de eenmalige Dag van de Duur zaamheid moeten Nederlanders vandaag allemaal even hun eigen gang gaan en hun interpretatie van maatregelen voor een beter leefmilieu voor het voetlicht breng- en. v Ofider aanvoering van Urgenda, éé'ii actiegroep van wetenschap www.dagvandeduurzaamheid.nu warsdenkers en fris- kijkers' noemen de vijftien leden van de Texel Arena zich. jaar lang bogen ze zich op vèr- van Urgenda over een visie de titel 'Texel geeft Energie', u*c ze vanavond presenteren. Volgens woordvoerder Jacco Dros konden ze aansluiten op het duur zame pad dat de gemeente Texel al jaren bewandelt. Er lopen experi menten met getijdecentrales en om gewassen (zeekraal, rucola, zee kool) te telen op zilte gronden. Er komt hoogstwaarschijnlijk een proef met aardwarmte en in plaats van snoeiafval naar Lelystad te brengen, gaat de gemeente dat op stoken in een kleine energiecentra le voor het nieuwe gemeentehuis, een school en een wijkje. Allereerst denken de 'frisdenkers' aan het eigen energiebedrijf Texel Energie, dat bijvoorbeeld energie kan gaan opwekken met behulp van de dijken, waarop zonnepane len kunnen komen en waar proe ven kunnen worden gehouden met het samenbrengen van zoet en zout water, waar ook stroom mee op te wekken is. Als de dijken door de zeespiegelstijging toch ver hoogd moeten worden, kunnen pers, zakenlui en andere pleitbe zorgers van de urgente agenda voor vernieuwing, ontplooien van daag overal groepen en individuen duurzame initiatieven. Het moet een stimulans voor anderen zijn ook bewuster te gaan leven. Meest opvallend is wellicht de ge zamenlijke aankoop van driedui zend elektrische auto's door orga nisaties en bedrijven als Eneco, TNT en Tendris. Gisteravond had de aanbesteding plaats van dit pro ject, dat elektrisch rijden in Neder land een stap verder moet helpen. Maar het kan ook 'kleiner'. In Arn hem vindt een show van duurza me bedrijfskleding plaats. Op de Amsterdamse Dappermarkt kun nen klanten oude huishoudelijke apparaten inleveren. En de hele dag is er een helpdesk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10