buitenland 19 Netanyahu wil weer bouwen Doden bij protesten door Han-Chinezen Artsen: veel te veel aandacht voor griep Willem-Alexander en Maxima in VS op bezoek bij president Obama Witte Huis publiceert namen bezoekers zaterdag 5 september 2009 JERUZALEM - De Amerikaanse rege ring en de Europese Unie hebben gisteren negatief gereageerd op Is raëlische plannen voor de bouw van honderden nieuwe woningen in bestaande nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Media in Israël meldden eerder dat de Israëlische premier Netanya hu binnen een paar dagen het groene licht geeft. Pas daarna zou hij een bouwstop willen afkondigen in de nederzet tingen, zoals de Amerikaanse rege ring eist. EU-buitenlandcoördina- tor Javier Solana benadrukte in een reactie opnieuw dat Israël alle bouwactiviteiten in de bezette ge bieden moet staken. De Ameri kaanse president Obama liet via een woordvoerder weten dat hij het voornemen van Netanyahu 'betreurt' en dat de bouw van nieu we woningen voor kolonisten 'niet consistent is' met de interna tionale verplichtingen die Israël is aangegaan in het vredesproces. Netanyahu zou Washington vol gens de krant Haaretz een paar we ken geleden op de hoogte hebben gesteld van zijn voornemen. De Amerikanen willen met een bouw stop het vredesproces weer op gang brengen. De Palestijnse leider Abbas noemde het plan 'onaccep tabel'. URUMQl - Door de rellen in Urumqi, in het westen van China, zijn deze week ten minste vijf per sonen omgekomen. Dat hebben Chinese ambtenaren gisteren be kendgemaakt. Zeker een van de do den is een Oeigoer. Voor de tweede dag gingen Han-Chinezen gisteren massaal de straat op. Veiligheidstroepen zet ten traangas in om demonstranten uiteen te drijven, meldde het staatspersbureau Xinhua. Zeker duizend betogers eisten betere vei ligheidsmaatregelen en probeer den een wijk binnen te dringen waar Oeigoeren wonen. De mas saal opgetrommelde oproerpolitie blokkeerde de toegang tot de wijk. De Han-Chinezen vinden dat de overheid te langzaam is met optre den tegen Oeigoeren die achter de dodelijke rellen van 5 juli zouden zitten. Toen kwamen in de stad tweehonderd mensen om, de meesten Han-Chinezen. Ook be schuldigen Han-Chinezen de Oei goeren ervan verantwoordelijk te zijn voor aanvallen met injectie naalden op voorbijgangers. Politiebusjes met luidsprekers pa trouilleerden in de straten. Agen ten riepen demonstranten op naar huis te gaan en de orde te bewa ren. Agenten werden met plastic flessen bekogeld. De autoriteiten hebben 'marsen, demonstraties en massaprotesten' waarvoor geen vergunning is gegeven, verboden. Er heerst paniek in de stad in de provincie Xinjiang sinds de over heid vorige week sms-berichten verstuurde waarin zij waarschuw de voor aanvallen met naalden. Ouders durven hun kinderen niet meer naar school te sturen. Een de monstrant verklaarde tegen de BBC dat 'de lokale autoriteiten on voldoende doen om de Han-men- sen te beschermen'. De betogers ei sen onder meer het aftreden van de leider van de communistische partij in Xinjiang. Er zijn al vele jaren spanningen tussen Oeigoeren en Han-Chine- zen. Maar de onrust in juli was de bloedigste in decennia. De Oeigoe ren, een Turkstalige moslimmin derheid die ooit de meerderheid vormde in de provincie, zeggen te worden gediscrimineerd en achter gesteld door de Han-Chinezen. gens Indiase media hebben meer dan zestig mensen zelfmoord ge pleegd of zijn door shock omgeko men na het overlijden van Reddy, een christen. De zoon van de veron gelukte politicus riep de bevolking op niet zulke extreme stappen te ne men. foto Mahesh Kumar/AP door onze correspondent Henk van den Boom door Hans Jacobs DEN HAAG - Het is de bedoeling dat prins Willem-Alexander en prin ses .Maxima tijdens hun bezoek aan de Verenigde Staten, dat van daag begint, een ontmoeting heb ben met de Amerikaanse presi dent Barack Obama. Tijd en plaats worden pas later bekendgemaakt, zo is gemeld in Den Haag. Willem-Alexander en Maxima moeten de komende dagen Neder land onder de Amerikaanse aan dacht brengen, op het hoogtepunt van de viering van de 400ste ver jaardag van de 'ontdekking' van Manhattan door Henry Hudson. Die zette daar in opdracht van de VOC op 12 september 1609 voet aan wal. Het prinselijk paar, dat wordt ver gezeld door staatssecretaris Frans Timmermans, bezoekt onder meer Albany, de hoofdstad van de staat New York. en de prestigieuze Amerikaanse militaire academie West Point. Ook gaan Wil lem-Alexander en Maxima langs bij de Verenigde Naties en de Ame rikaanse beurs op Wall Street. Op 11 september wonen ze de herden kingsbijeenkomst bij voor de slachtoffers van de aanslagen op de Twin Towers in 2001. Het officiële begin van het bezoek is volgende week dinsdag op het puntje van Manhattan. Burgemees ter Michael Bloomberg van New York en de Amerikaanse minister Hillary Clinton van Buitenlandse Zaken verwelkomen daar hun Ne derlandse gasten. De Hr. Ms. Tromp brengt dan ook een eresa luut aan de Amerikanen. Het verblijf in New York begint met familiebezoek. Willem- Alexander en Maxima zijn met an dere leden van de koninklijke fami lie in Brooklyn voor het huwelijk van Bernardo Guiltermo en Eva Prinz, en de doop van hun doch tertje. Bernardo is de oudste zoon van prinses Christina. BARCELONA - De Mexicaanse griep is in Spanje uitgegroeid tot een 'spookziekte' waarachter belangen schuilen van de farmaceutische in dustrie. Ook politici en vakbon den proberen voordeel te behalen door de griep uit te vergroten. Daarmee verdwijnen andere pro blemen, zoals de economische cri sis, naar de achtergrond. Deze harde beschuldigingen ko men uit de mond van de voorzit- tpr van hpt Sp33nS0 mSCÜSCÏiS COÜ£~ ge, Juan José Rodriguez Sendin. In een reactie stelde de minister van Volksgezondheid: „Misschien zijn we wat aan het overdrijven." Het ministerie bracht in de afgelo pen drie maanden een kleine hon derd communiqués uit over de griep. Daarin werden de meest uit eenlopende scenario's veronder steld. De artsenorganisatie vindt de aandacht die aan 'een normale ziekte als een griep' wordt gege ven, overdreven. „Dit heeft niets meer met het belang van de volks gezondheid te maken." De mening van de artsenorganisa tie krijgt steun van psychologen die in kranten en op de televisie waarschuwen voor een collectieve angstpsychose. Zij wijzen erop dat Spanjaarden na de lange zomer al tijd extra gevoelig zijn voor slechte berichten. Dat hebben onderzoe- Izori -lannprnnnH ivx_x U"5V'-V'~"U- Tot nu toe heeft de Mexicaanse griep in Spanje 23 doden geëist. Vergeleken met de vijfduizend mensen die in de loop van dit jaar overleden als gevolg van een infec tieziekte is dat niet echt verontrus tend, zegt de organisatie van art sen. Willem-Alexander en Maxima brengen binnenkort een bezoek aan Obama. foto Charles Dharapak/AP WASHINGTON - Het Witte Huis gaat voortaan bekendmaken welke bezoekers over de vloer komen bij president Barack Obama. Namen worden alleen geheimge houden als dat noodzakelijk is van wege de nationale veiligheid of als het gaat om zeer gevoelige kwes ties, zoals het bezoek van een kan didaat-rechter voor het hoogge rechtshof Dat meldde Obama gisteren in een verklaring op de website van het Witte Huis (www.whitehou- se.gov). Elke maand gaat de presi dent een online-overzicht publice ren met gegevens over bezoeken van bijvoorbeeld politici en lobyis- ten in de voorgaande 90 tot 120 da gen. Volgens Obama is het 'voor het eerst in de geschiedenis' dat het Witte Huis op deze wijze open heid geeft over zijn bezoekers. Vo rig jaar had Obama tijdens zijn ver kiezingscampagne al gezegd dat hij, indien hij gekozen zou wor den, transparanter te werk zou gaan dan gebruikelijk was tijdens ambtsperiodes van zijn voorgan gers. „Amerikanen hebben het recht om te weten welke stemmen ge hoord worden bij het maken van beleid", aldus Obama in zijn giste ren gepubliceerde verklaring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9