ii spectrum Zaterdag 5 september 2009 maakt. Stapeltjes stenen moeten de bergen voorstellen. De postcommandant gebruikt de geïmproviseerde maquette om aan de generaal uit te leggen welke vooruitgang is geboekt en op welke plekken het nog 'moeilijk' is. De Kruif zegt jaloers te zijn op de commandant van de post in Golestan. „Die man heeft met niemand te maken, heeft zijn eigen koninkrijkje. Heerlijk." De Kruif (links) wordt op de hoog te gebracht van de situatie rond om Delaram. Generaal Mart de Kruif kijkt uit over het werkterrein van zijn manschappen. Op Kandahar Airfield is het hoofdkwartier gevestigd van De Kruif Hij verruilde zijn huis in Doesburg in novem ber 2008 voor een kamer op de immer groeiende vliegbasis, die inmiddels onder dak biedt aan zo'n 19.000 militairen en bur gerpersoneel. Over twee maanden zit zijn termijn er op. Een gemiddelde dag in het leven van de be velhebber begint vroeg. Om half zeven gaat de wekker af Drie kwartier later, ont bijt al achter de kiezen, zit hij in zijn werk kamer, met op de vloer donkerrode Af ghaanse tapijtjes. Hij hoefde ze niet eens op de plaatselijke bazaar te kopen. Afgha- nen gaven ze aan zijn voorganger cadeau. Bij binnenkomst wordt hij direct gebrieft over de afgelopen vierentwintig uur. Bij grote incidenten 's nachts wordt De Kruif wakker gemaakt. Een half uur later volgt een uitgebreide updateronde, die gevolgd wordt door overleg met de commandant van de ISAF-missie, die de operatie voor heel Afghanistan coördineert, 's Middags probeert de generaal zoveel mogelijk bui ten de poort te zijn. Die bezoeken worden door de manschap pen erg gewaardeerd, verzekert luitenant kolonel Patrick Cashman. Hij noemt het 'great' dat de hoogste generaal in het zui den de moeite neemt hem en zijn mannen te bezoeken. „Het is een aimabele man met wie je makkelijk praat. Ik merk dat hij alles wel weet, maar dat hij het fijn vindt het met eigen ogen te aanschouwen." De Kruif erkent dat zijn tournee langs de vooruitgeschoven posten het karakter heeft van een beleefdheidsbezoek. „Ik heb alles wat ik moet weten al in rapporten ge lezen. Maar ik vind het belangrijk dat ze weten dat ik aandacht heb voor alle militai ren in het zuiden. Ik wil ze in de ogen kij ken. Dan pas zie je hoe de realiteit op de werkvloer is." De generaal probeert vijf dagen in de week op pad te zijn. Sinds het voorjaar heeft hij voortdurend de beschikking over twee Amerikaanse Black Hawk-helikopters die hem overal heen brengen. „Ik hoef maar te kikken en ik kan weg." Tijdens zijn werkbezoe ken wil hij niet alleen horen wat er goed gaat. „Ik wil weten wat beter kan of wat mensen in het gebied nodig hebben. Ik hoef de goed- nieuwsshow niet te halen." De Kruif concludeert na het werkbezoek in Farah en Helmand dat er snel meer op bouwwerkers naar het gebied moeten. Ontwikkeling van de regio moet ervoor zorgen dat de troepen de steun van de be volking houden. Luitenant-kolonel Cash man benadrukt dat de gouverneur van de provincie Helmand, Gulab Mangal, ook veel goed werk doet om steun van de be volking te winnen. „Jullie zijn zo dol op de taliban, houdt hij de inwoners dan voor. Maar bouwen ze scholen? Nee, ze hebben er al tien afgebroken. Bouwen ze zieken huizen? Nee, ze hebben er al vijf in brand gestoken. Leggen ze dan wegen aan? Nee, ook daar steken ze een stokje voor. Zo groeit het besef bij de bevolking dat het niet in hun belang is de taliban te blijven steunen." De Kruif heeft vanuit de helikopter gezien dat er in tegenstelling tot zijn vorige be zoek weer auto's op'de (zand)wegen rij den. „Dat is een goed teken. Verkeer bete kent handel, handel betekent geld, geld be tekent bezit. Dat willen de mensen hou den. Veiligheid zorgt ervoor dat het wordt beschermd." Aan het eind van zijn werkdag, tegen zes sen 's avonds, overlegt De Kruif met alle generaals uit zijn staf Vaak zit hij nog tot diep in de avond in zijn kantoor. Ingewij den zeggen dat er in het hele hoofdkwar tier niemand is die langere dagen maakt dan de generaal zelf Achter zijn bureau spit hij stapels rapporten door, die hem soms met de neus op de realiteit drukken. Want hoewel de situatie in Zuid-Afghanis tan militair gezien is verbeterd, kan De Kruif niet voorkomen dat onschuldige bur gers het slachtoffer worden van de taliban. De generaal pakt een stapeltje paperassen van zijn bureau. Hij zoekt naar een foto, waarop de verwoestingen te zien zijn van een recente aanslag van de taliban op on schuldige burgers in Kandahar Stad. In het midden ligt een lichtroze fopspeen. „Dat beeld zegt alles." reageren? spectrum® wegener.nl Generaal Mart de Kruif. Even tijd voor de lunch. De generaal (voorgrond), op bezoek bij de ISAF-troepen in Helmand. De Kruif (rechts, handen in de zij) overlegt met zijn manschappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93