De lange werkdagen van generaal De Kruif spectrum IO Zaterdag 5 september 2009 Hij heeft de leiding over 40.000 militairen, onder wie 25.000 Amerikanen. Uniek voor een Nederlander. Een dag in het spoor van generaal-majoor Mart de Kruif, bevelhebber van de ISAF-troepen in Zuid-Afghanistan. „Ik wil de mannen in de ogen kijken." door Hanneke Keultjes foto's Cynthia Boll/GPD Van een afstandje ziet Now Zad, in de Afghaanse provin cie Helmand, er uit als een welvarende stad. De muren van de honderden huizen zijn zo perfect glad, dat het lijkt alsof ze net door een stukadoor onder handen zijn genomen, in plaats van te zijn bestreken met handenvol modder. Maar de straten tussen deze quala's zijn verlaten.- Sinds 2006 durft geen Afghaanse burger zich meer in de stad te vertonen. Now Zad is een mijnenveld van geïmproviseerde bom men. Dit is taliban-gebied. Op ANP Hill, een heuvel genoemd naar de Afghaanse Nationale Politie die helemaal niet in het gebied aanwezig is, tuurt gene raal Mart de Kruif met zijn verrekijker het stadje in. „Hier is echt nog nooit een Ne derlander geweest." Vandaag brengt De Kruif een bezoek aan Amerikaanse mariniers die de controle over Now Zad proberen terug te winnen. Ze hebben op het mini-kampement, één van de 160 vooruitgeschoven posten in het zuiden van Afghanistan, niet veel tot hun beschikking. Er is geen stromend water, geen elektriciteit, de maaltijd bestaat uit noodrantsoenen en tandenpoetsen en scheren, wat ondanks de Spartaanse om standigheden verplicht blijft, gebeurt bo ven een plastic teiltje met lauw water. Sla pen doen de militairen in de openlucht in geïmproviseerde bedjes, vaak lege munitie- kisten. In de zomer zijn temperaturen van 60 graden niet ongebruikelijk en aan het poederachtige zand, valt niet te ontsnap pen. Toch zijn de mariniers opgetogen. Er zijn een paar wolkjes aan de hemel versche nen, de eerste in maanden. Een teken dat het weer een tikkeltje koeler wordt. Ondanks de moeilijke omstandigheden zijn de Amerikanen in Now Zad vastbera den. Ze proberen de taliban, die via de eni ge bergpas continu Voorraden aanvoeren, uit te hongeren door de toegangsweg af te grendelen. Tot dusver zonder veel succes, erkent sergeant-majoor Ernest Hoopii. „Ze zoeken gewoon een andere weg dwars door de bergen." Weelderige fruitboomgaarden ontnemen het zicht op de rotsachtige heuvels. Al meerdere keren hebben de troepen ge vraagd de bomen af te branden. Maar daar wordt geen gehoor aan gegeven. Begrijpe lijk, oordeelt Hoopii: „Als de bewoners hier ooit terugkomen, moeten ze met de vruchten van die bomen weer een bestaan kunnen opbouwen." De Kruif is onder de indruk van wat hij 'het Stalingrad van Helmand' noemt. De posten van de mariniers, een in de stad, de ander op de heuvel, zijn zwaarbevochten. „Dit is de plek waar Hollywood in de toe komst films over maakt", stelt hij. Het verschil met november 2008, toen De Kruif het bevel over de zuidelijke regio overnam, is groot. Destijds waren er 20.000 manschappen in het gebied, dat 6 provincies beslaat. Nu zijn het er 40.000. Vooral de aanvoer van Amerikaanse mari niers heeft het werk van De Kruif verge makkelijkt. „We hebben meer middelen en kunnen meer doen. Boots on the ground noemen we dat. Nu bereiken we plekken waar we voorheen helemaal niet kwamen. De taliban zijn daar niet blij mee. De inkt vlek (het gebied dat de internationale troe penmacht onder controle heeft, red.) wordt aan alle kanten groter." De operaties van Amerikanen, Canadezen en Britten in Helmand, Kandahar en Farah zijn ook in Uruzgan, de provincie waar de meeste Nederlandse militairen zitten, merkbaar. „Op het moment dat wij de druk begonnen op te voeren, hebben de taliban veel mannen en materieel uit Uruz gan weggehaald. Het capabele leiderschap ging daar als eerste weg. Van die ruimte maakt de Task Force Uruzgan goed ge bruik." Ook in Farah worden langzaam vorderin gen gemaakt. Op een vooruitgeschoven post bij Delaram, dat Amerikaanse mari niers van het Task Force Leatherneck voor een periode van zeven maanden 'thuis' mogen noemen, is de verandering het grootst. „Acht maanden geleden was hier niks", stelt De Kruif Tijdens een werk- lunch hoort de generaal - zonnebril op het hoofd, flesje water in de hand - het laatste nieuws over de drie vooruitgeschoven pos ten in Helmand en Farah die hij bezoekt. De prijs die de Amerikaanse mariniers voor die vooruitgang moeten betalen, is hoog. Aan de muur wordt het logo van het tweede bataljon van het derde US Ma rine Corps geflankeerd door zowel de Amerikaanse als Afghaanse vlag. Promi nent in het midden hangen acht 'dogtags', naamplaatjes"van collega-mariniers die de soms hevige strijd niet hebben overleefd. De Kruif heeft recent nog de herdenkings bijeenkomst van vijf van hen bezocht. „Zo'n ceremonie is erg aangrijpend. Als dat je niks meer doet, dan ga ik me zorgen maken. Ik ben me er altijd van bewust dat ik degene ben die de eindverantwoordelijk heid draagt. Je maakt hier het hele spec trum aan menselijke emoties mee. Laatst wisten militairen op een buitenpost een 5-jarig meisje met tbc te helpen. Dat is dan weer geweldig." De volgende basis die De Kruif aandoet is Golestan. Het is een tripje van twintig mi nuten in een helikopter, over de weg zou het veertien uur zijn - als het voertuig on derweg niet op problemen (bermbom of vuurgevecht) stuit. De weg bestaat slechts op papier, in werkelijkheid is er niets dan zand. Nieuwe rantsoenen en water wor den daardoor meestal door helikopters ge dropt. Gisteren zat er een zeldzame trakta tie bij: een watermeloen. Ook De Kruif -visite is immers ook zeldzaam - krijgt een schijf aangeboden. Het handjevol militairen dat op de post ge legerd is, heeft met granaathulzen en siga rettenpakjes een kaart van het gebied ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92