De waarheid in een zondags jasje spectrum 8 Groeten uit de hemel Zaterdag 5 september 2009 door Jan Vriend foto Diederik van der Laan/GPD Moet je kijken, die ene foto. Theo Koomen op een po dium. Een microfoon voor zijn mond. Het lijkt erop alsof hij een spannen de wedstrijd verslaat. Al hoefde het niet eens spannend te zijn om hem een enthou siast commentaar te laten leveren. De din gen mooier maken dan ze in werkelijkheid waren, hoorde er voor hem nu eenmaal bij. „De waarheid een zondagse jas aantrek ken", noemde hij zijn aanpak. Het publiek smulde ervan. Want als Theo Koomen op de radio was, gebéurde er wat. Zó wil zijn dochter hem het liefst onthou den. „Als je goed naar d:e foto kijkt, zie je dat hij het naar zijn zin heeft. Die blik zegt alles. Zo van: laat mij maar lekker praten. Of het verhaal dat ik vertel waar is, weet ik niet, maar leuk is het zeker." Netty Langedijk herkent er veel in van zichzelf „Zet mij op een feestje neer en ik praat ook honderduit. Zodra ik merk dat ze aan mijn lippen hangen, kom ik lekker op gang en gooi ik er een schepje boven op. Dan ga ik net zo lang door tot ik de he le boel aan het lachen heb. Wat ik vertel hoeft niet te kloppen, als we maar lol heb ben met elkaar." Netty Langedijk (1965) is de dochter van Theo Koomen en zijn schoonzus Jannie. Met Jannie's oudere zus Riet had hij een kinderloos huwelijk. Jannie was nog geen 20 toen Netty ter wereld kwam. Als onge trouwde moeder had de jongste zus al een groot probleem, als tiener die een relatie met haar zwager-van-de-radio had aange knoopt, had ze misschien nog wel een nóg groter probleem. Aanvankelijk deed tienermoeder Jannie daarom afstand van haar dochter. De eer ste anderhalfjaar groeide Netty op bij een adoptiegezin. Nadat haar moeder terug kwam op haar beslissing, haalde ze Netty naar Wervershoof waar ze een paar jaar bij haar moeder en haar oma woonde. Later verhuisden moeder en dochter naar Am sterdam, waar vader Theo volgens traditie een paar avonden per week bij hen was. „Dan aten we samen en zat hij vaak met me op de bank om te vertellen. Met die verhalen probeerde hij me richting te ge ven in het leven. Ik moest het dus niet wa gen op mijn kamer te blijven, als hij langs kwam. Dan zei hij: 'ik bén er nu, laten we het gezellig maken'. „Met mijn moeder mocht ik ook vaak mee naar de Tour de France. Ik weet nog dat kwam bij dat ze in een artistiek milieu zat, waar de sportwereld van Theo Koomen geen indruk zou maken, dacht ze. „Men sen die met kunst bezig zijn, vinden sport vaak maar niks." Nu is haar houding veranderd. Waar voor heen de schaamte voor haar vaders zwakte regeerde, overheerst nu de trots op wie hij was en wat hij kon. „Ik zie alles nu meer in het licht van de tijd. Nu ik wat ouder ben, weet ik dat er bijna niemand zonder vlekjes door het leven gaat. Het komt ook omdat ik nu besef hoe veel ik op hem lijk." Er is nóg iets dat het begrip voor hem bin nen handbereik bracht: „Als ik me nu af vraag voor wie ik zou kiezen als ik in zijn schoenen stond, weet ik het óók niet." Een paar dagen voor zijn dood zag ze haar vader voor het laatst. „Hij was bij ons in Amsterdam met een nieuwe Mercedes. Die had hij mee voor een proefrit. Samen hebben we er een rondje in gereden. Ik weet nog dat ik tegen hem zei, dat hij die auto moest ko pen, omdat hij me zo veilig leek. Hij heeft hem besteld op de dag waarop hij veronge lukte." Achteraf denkt ze ook wel eens dat zijn overlijden voor hem een bevrijding moet zijn geweest. Een uitweg uit een niet vol te houden situatie. „De keuze die hij zelf nooit durfde te maken, werd nu voor hem gemaakt. Eindelijk rust." Een kwart eeuw na de dood van Theo Koomen komen de twee zussen die om hem streden, nog altijd bij elkaar. Netty noemt het 'wederzijds begrip'. Omdat ze allebei ondervonden hoe ingewikkeld lief de kan zijn. Riet had een nieuwe relatie en Jannie trouwde met een Amerikaan. „Hij heeft precies dezelfde eigenschappen als mijn vader. Ook hij is een gezellige vertel ler en een sfeermaker die veel heeft ge reisd." Soms gaat ze naar zijn graf, in Wervers hoof. Daar hebben ze een nieuwe steen la ten plaatsen. „Eentje met een foto. Want hij vond het altijd leuk herkend te wor den." Dit is de laatste aflevering van de serie. In eer dere afleveringen verschenen portretten van kinderen van onder anderen Toon Hermans, - Annie M.G. Schmidt, Herman Brood, André Hazes, Willem Ruis en Gerrie Knetemann. De reeks wordt gebundeld in een boek dat ko mend najaar verschijnt. reageren? spectrum@wegener.nl hij me daar aan iedereen voorstelde. Zo liet hij me na een etappefinish trots de hand van Joop den Uyl schudden. Door die signalen merkte ik dat ik een gewenst kind was." Voor collega's van de radioheid was het bij de Tour soms een vreemde gewaarwor ding dat Theo Koomen bij het ene hotel 's morgens werd uitgezwaaid door zijn dochter en zijn schoonzus, terwijl hij 's avonds bij het volgende hotel door zijn vrouw werd opgewacht. Want hij maakte nooit een keuze tussen de twee. „Hij kón het niet", zegt Netty. „Hij wilde Riet niet in de steek laten omdat hij bang was dat ze zichzelf dan iets zou aandoen. En mijn moeder en mijn tante wilden hem allebei niet voor zichzelf opeisen." Dat het radiofenomeen zichzelf met die dubbele relatie naast een hectische loop baan een ondraaglijke druk oplegde, wis ten maar weinig mensen. „Later besefte ik pas hoe moeilijk hij het moet hebben ge had steeds heen en weer geslingerd te wor den tussen twee zussen. Achteraf hoorde ik de verhalen over zijn huilbuien, 's avonds laat in buitenlandse hotels. Na zijn werk kwamen die emoties naar bui ten. Door keihard te werken, verdrong hij zijn gevoel." Succes als harnas in een eenza me strijd met emoties. Op zijn 50ste verjaardag nam Theo Koomen een besluit. Bij een verjaardags- lunch in een Amsterdams hotel vertelde hij zijn dochter en haar moeder dat hij met hen verder wilde. „Hij had een huis in Zuid-Frankrijk gekocht waar hij met ons wilde gaan wonen. Los van de druk, los van de familie, los van alles. Hij zou er boe ken en verhalen gaan schrijven en voor zijn omroepwerk in Hilversum zou hij heen en weer vliegen." Het kwam er niet van. „Hij durfde de knoop uiteindelijk niet door te hakken om dat hij zijn vrouw niet wilde teleurstellen. Ook mijn moeder zou er moeite mee heb ben gehad. Want zij kon gewoon niet ge lukkig worden met mijn vader omdat ze wist dat haar zus daaronder zou lijden." Nooit had Netty de behoefte openlijk over haar vader te praten. Ze vond het moeilijk zijn manier van leven te accepteren. Daar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 90