81 buitenland Tientallen doden bij aanval Afghanistan Michael Jackson bijgezet in gouden kist Karadzic: Pas over tien maanden klaar Irak stuurt agenten naar grens met Syrië Bosbranden gevolg van brandstichting IMF leent Zimbabwe miljoenen euro's België neemt gedetineerde VS op Kanonskogel belandt bij buren in huis Massaal afscheid van populaire premier NAVO Ook burgers zouden slachtoffer zijn zaterdag 5 september 2Ö09 DEN HAAG De van volkerenmoord verdachte Radovan Karadzic heeft gisteren ge zegd dat hij nog ruim tien maan den nodig heeft om zich voor te be reiden op zijn proces. Zijn team moet nog 591.315 pagina's en 5.420 uur aan getuigenverslagen doorne men. De rechters van het Joegosla- vië-tribunaal bepaalden al dat de aanklacht moet worden vereenvou digd om het proces te versnellen. BAGDAD De verhouding tussen Irak en Sy rië verslechtert steeds verder. De Irakese premier Nuri al-Maliki heeft duizenden extra politieagen ten naar de grens met het buur land gestuurd in een poging om de toestroom van jihadstrijders van uit Syrië in te dammen. Volgens Maliki komen negen van de tien ex tremisten die in Irak aanslagen ple gen, uit Syrië. LOS ANGELES De grote bosbranden ten noorden van Los Angeles zijn het gevolg van brandstichting, heeft onder zoek uitgewezen. De dienst bosbe heer heeft dat bekendgemaakt. De dood van twee brandweerlieden, wordt nu beschouwd als doodslag, zei de politie. In totaal is in tien da gen meer dan 56.700 hectare bos verwoest en zijn 64 huizen aan de vlammen ten prooi gevallen. HARARE Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft bijna 320 mil joen euro beschikbaar gesteld aan het failliete Zimbabwe. Het is voor het eerst sinds 2001 dat het IMF Zimbabwe een dergelijk bedrag leent Nu de wereld de nieuwe coa litieregering in het land langzaam accepteert lijkt ook voor het IMF het moment aangebroken Zimbab we weer hulp te bieden. BRUSSEL België neemt op verzoek van de Verenigde Staten een gevangene uit Guantanamo Bay op. Dat heeft de regering in Brussel gisteren be kendgemaakt. De VS wil de militai re gevangenis op Cuba sluiten en is op zoek naar landen die ex-gedeti- neerden willen opnemen die in hun land van herkomst gevaar lo pen. Veel landen in de EU zijn daar huiverig voor. UNIONTOWN Een Amerikaan die replica's bouwt van negentiende-eeuwse vuurwa pens heeft in Pennsylvania per on geluk een kanonskogel bij zijn bu ren naar binnen geschoten. Nie mand raakte gewond. De kogel ket ste af en ging 365 meter verderop door een raam van buren. Daarna vloog de kogel door een muur, waarna het ongeveer een kilo zwa re gevaarte in een kast knalde. Michael Jacksons gouden kist. clendale - Ruim twee maanden na zijn dood is Michael Jackson donderdagavond (plaatselijke tijd) bijgezet in een mausoleum op be graafplaats Forest Lawn in de buurt van Los Angeles. De gouden kist met daarin het lichaam van de King of Pop is niet toegankelijk voor publiek. De plechtigheid begon ruim ander half uur later dan gepland doordat de familie Jackson later arriveerde. De ruim tweehonderd genodigden moesten buiten in de hitte wach ten tot de stoet van 31 auto's onder politiebegeleiding was aangeko men. Onder de genodigden Jacks ons vriendin Elizabeth Taylor, voormalig kindsterretje Macaulay Caulkin en andere beroemdheden. Jacksons kinderen waren kalm tij dens de plechtigheid. De ri-jarige Paris was in tranen toen ze het mausoleum betrad. Samen met haar broers Prince Michael (12) en Prince Michael II (7) legde ze een met juwelen versierde kroon op haar vaders kist. De gouden kist was versierd met witte en paarse bloemen en werd door Michaels vijf broers naar het mausoleum ge dragen. De broers droegen elk een witte glitterhandschoen. Michael Jackson overleed op 25 juni op 50-jarige leeftijd als gevolg van verkeerd medicijngebruik. /--"..A. -> '-r-v IDUPULAPAYA ESTATE - Een man (60) van de Zuid-lndiase deelstaat was erg populair. Tienduizenden be- maakt een foto van de mensen die Andhra Pradesh. Hij kwam woens- langstellenden bewezen 'YSR' eer zijn afgekomen op de begrafenis dag met vier anderen bij een heli- der op de dag de laatste eer in een van premier Y.S. Rajasekhara Reddy kopterongeluk om het leven. Reddy stadion in de stad Hyderabad. Vol- i <m - foto Harrison Funk/The Jackson Family Navo bombardeert door tali- ban gekaapte tankwagens. Er zouden veel burgers ge raakt zijn. Veel slachtoffers zijn moeilijk te indentificeren. Provincie Kunduz is een front lijn geworden. KUNDUZ/BRUSSEL - Secretaris-gene- raal Anders Fogh Rasmussen van de Navo heeft gisteren een diep gaand onderzoek beloofd naar de aanval door vliegtuigen van het bondgenootschap op twee tankwa gens die de radicaalislamitische ta- liban in het noorden van Afghanis tan hadden gekaapt. Volgens de politie en gouverneur Mohammed Omar van de provin cie Kunduz, waar de luchtactie plaatshad, zijn er zeker negentig doden. Anderen spreken over nog meer slachtoffers. De meeste slachtoffers zouden taliban zijn, maar volgens sommige bronnen zijn er ook veel burgers geraakt. Voor de Navo komt de luchtactie op een ongelegen moment. Het At lantisch bondgenootschap had juist aangekondigd de strategie in Afghanistan te willen wijzigen. De Navo wil zich meer toeleggen op de bescherming van de burgers en minder op de jacht op strijders van de taliban. De steun onder de Luchtaanval NAVO Minstens 90 mensen, onder wie 40 burgers, zouden zijn gedood bij een luchtaanval van de NAVO in de buurt van het dorp Omar Khel in de provincie Kunduz. TURKMENISTAN Kunduz AFGHANISTAN Kabul Uruzgan PAKISTAN Afghanen voor de vredesmissie nam de afgelopen jaren af door de vele slachtoffers die bij aanvallen van de buitenlandse militairen vie len. De door het Westen gesteunde president Hamid Karzai noemde het onaanvaardbaar dat burgers het slachtoffer van Navo-acties werden. Daarmee leek hij er voor al op uit iets van zijn populariteit bij de Afghanen terug te winnen. Volgens de Duitse strijdkrachten, die in Kunduz zijn gelegerd, hiel den de taliban bij een nepcontrole- post op de snelweg van de gelijkna mige provinciehoofdstad naar het dorp Angorbagh de twee tankwa gens staande. De brandstof was be stemd voor de buitenlandse troe penmacht ISAF in het Centraal- Aziatische land. Toestellen van de Navo bombar deerden de gekaapte wagens, waar van er een in een rivier was ko men vast te zitten. Volgens gouver neur Omar zijn veel slachtoffers zo verbrand dat ze moeilijk geïdentifi ceerd zullen kunnen worden. On geveer dertig mensen zouden ge wond zijn geraakt. Velen van hen zouden met ernstige brandwon den in een ziekenhuis liggen. Tot voor kort was het in Kunduz relatief rustig, maar de laatste maanden is de provincie een front lijn geworden. De taliban vallen er vooral vanuit Pakistan aan. Hun successen dwingt de westerse be voorrading alternatieve routes te zoeken. Een van die routes loopt via de buurlanden Oezbekistan en Tadzjikistan dwars door Kunduz en de gelijknamige provinciehoofd stad. Een veiligheidsdeskundige voorspelde deze week in Duitse media dat de gevechten in Kunduz zullen toenemen. Hij weersprak daarmee het optimisme van de Duitse minister van Defensie, Franz Josef lung, die de Duitse mis sie in het gebied een groot succes had genoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8