KOESTERT HAAR RIMPELS 7 spectrum Zaterdag 5 september 2009 duur niet deformeert. Er is niemand die je thuis corrigeert. Ie moet dus kritisch blijven kijken naar jezelf. Ik ben verre van perfect, ik weet dat ik akelig opvliegend kan zijn. Die felheid ebt zo weer weg, maar mensen schrikken er wel van. Gelukkig heb ik vrienden om me heen die onge zouten kritiek kunnen leveren. Collega's van Tussen Kunst Kitsch zeggen gewoon: 'Nella, nu dimmen, niet overdrijven'. Ik vind het een dooddoener als mensen op kritiek reageren met 'ik ben nu eenmaal zo'. Dat is te makkelijk. Als een eigenschap niet prettig is, doe er dan wat aan. Ik geloof in het lot. Maar je moet ook wat geluk hebben in het leven. Je blijft daar altijd zelf een actieve rol in spelen. Je maakt bepaalde keuzes in je leven en daarbij kies je dus ook voor de ge volgen. Met iedere keuze kleur je je leven ver der in. Ik koos jong voor kinderen en het was een gezamenlijke beslissing van mijn man en mij om uit elkaar te gaan. We waren te vroeg aan een gezin begonnen en dat doodde onze creativiteit. Het betekende wel dat ik jong een alleenstaande moeder werd van drie kinderen. Dat was zwaar. Ik zou het niemand lichthartig aanbevelen. Ik werkte als freelancer voor de om roep en nam alle baantjes aan om het hoofd maar boven water te kunnen houden. Ik heb vaak genoeg met mijn jas aan in de keuken nog snel de maaltijd voor de kinderen bereid. Ook ben ik wel op pantoffels achter de microfoon in de radiostudio gaan zitten. Ik kwam gewoon tijd tekort. Ik herinner me nog dat ik weer eens bij de huisarts belandde met pijn in mijn rug en hij me naar mijn leven vroeg. Ik zag hem ge woon schrikken. 'Maar wie zorgt er dan voor u', vroeg hij. Nou, toen kwamen de tranen. Die machteloosheid heb ik destijds vaak gevoeld. Het besef dat dit nooit meer over zou gaan. Ik had drie kinderen en ik moest door. Toch had ik geen zelfmedelijden, ik had er voor gekozen. Leven gaat nu eenmaal niet zonder hoogtepun ten en diepe dalen. Tenzij je misschien altijd voor middelmatigheid kiest. Hoe dan ook, je blijft altijd zelf verantwoordelijk voor hoe je dingen ondergaat. Verbitterd raken, zie ik als een ernstige vorm van egocentrisme. Toen de kinderen op middelbareschoolleeftijd bij hun vader gingen wonen, zo hadden we dat afgesproken bij de scheiding, was ik helemaal overwerkt. Ik was totaal op, er moest iets radi caal veranderen, een diepe snee gemaakt wor den. Een nieuw jurkje aantrekken, voldeed niet meer. In overleg met de kinderen ben ik naar Italië verhuisd. Daar heb ik tien jaar gewoond. Vroeger, toen ik jonger was, kon ik veel makke lijker mijn beste tijd of slechtste ervaring benoe men. Zoveel waren er nog niet gepasseerd. Nu ik 6i ben, is dat veel lastiger. Ik weet wel dat ik met hart en ziel van mijn vak hou. Ik doe het niet voor niets al dertig jaar. Ik heb nooit de am bitie gehad de nieuwe Sonja Barend of de nieu we Mies te worden. Ik ben een margefiguur, dat weet ik best. Mensen zullen toch sneller den ken 'Nelleke, wie? Wie is dat?' Dat komt mij goed uit. Ik ben dankbaar voor alles wat ik heb kunnen doen, maar aan de roem kan ik nog steeds niet wennen. Ik fantaseer soms al over mijn pensioen. Ik maak er ook grappen over te gen mijn vrienden. Dan ga ik nooit meer naar de kapper, zeg ik, en kleur ik mijn haar niet meer en ga ik zo'n lange, grijze vlecht op mijn rug dragen. Daar trek ik dan van die lange wap- pergewaden bij aan. Niemand zal me meer her kennen. Vrienden waarschuwen me dat het nooit zo zal zijn. In de supermarkt vraagt een caissière ook of ik Nelleke van der Krogt ben. Vandaag even niet, zeg ik dan. Maar ik neem het mensen niet kwalijk hoor, dit hoort ook bij het vak. Als ik presenteer, wil ik immers naast de mensen thuis op de bank ko men zitten. Dat is mijn doel, ik wil ze bereiken en erbij betrekken. En geloof me, het is niet makkelijk om door het grijze scherm heen te ko men." Tussen Kunst Kitsch bestaat in oktober 25 jaar. Dat wordt gevierd met een jubileumuitzending op 28 oktober. reageren? spectrum@wegener.nl Nelleke van der Krogt Nelleke van der Krogt werd geboren op 29 januari 1948 in Middelburg als Pieternella Cornelia van der Schraaf. Ze is gescheiden en heeft drie kinderen, Kim, Tom en Bart en twee kleinkinderen. Ze werkt voor de Avro, pre senteert en maakt daar ra dio- en televisieprogram-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89