Amsterdam twist over zondag 5 spectrum Drie onontkoombare pillen Marjan Berk f Jl Zaterdag 5 september 2009 Heibel in Amsterdam omdat wethouder Lodewijk Asscher (Economische Zaken) het alle winkeliers wil toestaan op zondag open te zijn. door Rob Rombouts en Bart van Zoelen Advocaat Thomas van Vugt gaat ervan uit dat de rechter een stokje steekt voor de zondagopenstelling van alle winkels in Amsterdam, zo als wethouder Asscher voorstaat. Als win keliers die tegen de koopzondag zijn zich bij hem melden, dan stapt hij naar de rechter. „Wat de gemeente Amsterdam nu doet, is hetzelfde als wat stadsdeel Noord eerder heeft gedaan: willens en wetens te gen de Winkeltijdenwet handelen." Amsterdam-Noord dacht zondagopening van onder meer supermarkt Ciooo op het Buikslotermeerplein toe te kunnen staan door het stadsdeel uit te roepen tot toeris tisch gebied. Winkeliers die tegen de koop zondag waren en Ciooo van concurrentie vervalsing betichtten, stapten naar de rech ter. Die tikte Noord op de vingers omdat het niet om een toeristisch gebied ging. Asscher erkent dat de meeste toeristen naar het centrum en het Museumkwartier komen. Hij wijst echter op de Nieuwen- dammerdijk, het Ajaxmuseum, het Tropen museum, de architectuur van de Amster damse School, Plan Berlage, het Kalfje en de molen van Sloten. „Gezien de toeris tische aantrekkingskracht en de aanwezig heid van toerisme in verschillende delen van de stad, ligt het voor de hand om in heel Amsterdam het toeristische regime in te stellen", stelt Asscher. Van Vugt: „Flauwekul. Ieder dorpje heeft een mooi fietspad of een molen. Dat is iets anders dan een trekpleister als het Anne Frankhuis. Er is maar één toeristisch ge bied in de stad en dat is het centrum." PvdA-Kamerlid Paifiine Smeets wil niet 'af dalen naar straat x of straat y' om te bepa len of het toeristisch gebied betreft. Vol gens haar is de wet hierover duidelijk en staat het de gemeente vrij om dit voor de hele stad te bepalen. Toen de Ciooo in Noord ondanks de uit spraak van de rechter openbleef op zon dag, werd eigenaar Huub Rijper 150.000 euro aan dwangsommen opgelegd, 15.000 euro per keer dat hij op zondag open was. Rijper juicht het voorstel van Asscher toe. „Het is niet uit te leggen dat aan de ene kant van de brug wei koopzondag is en aan de andere niet." Hij verwacht dat het voorstel gevolgen heeft voor de 150.000 eu ro die hij moet betalen. „Een dwangsom kan alleen opgelegd worden als er geen concreet uitzicht op legalisering is." WD'er Werner Toonk trad vorig jaar de cember af als bestuurder van Oud-West omdat de rest van het stadsdeelbestuur te gen verruiming van de winkelopenstelling was. „Achteraf kun je zeggen dat ik voor niets ben opgestapt. Je kunt ook zeggen dat ik de boel in beweging heb gezet." Toonk is er 'helemaal voor' dat Asscher de kwestie grootstedelijk aanpakt. „Je kunt dit soort zaken niet overlaten aan de lokale parlementjes." Ondernemersorganisatie MKB Amsterdam is verguld met het voornemen van As scher, aldus directeur Mark van der Horst. „De wet staat toe dat winkels op zondag open zijn in toeristische gemeenten. Am sterdam is de grootste toeristische plaats van Nederland! MKB-Amsterdam is blij dat ondernemers, als zij dat zelf willen, de toeristen binnenkort mogen bedienen. Bui tenlandse, Nederlandse en Amsterdamse toeristen, hartelijk welkom in Amsterdam! Dat u maar veel moge uitgeven." Asscher verwacht van de koopzondag 'een positief effect op de leefbaarheid, vooral de kwaliteit van leven in de stad voor bewo ners en bezoekers'. Bovendien komt er een eind de oneerlijke concurrentie tussen ondernemers in verschillende stadsdelen weg en zal het volgens Asscher werkgele genheid bevorderen. z achtjes herkauw ik de zomer, die werke lijk buitengewoon was. Meestal heerlijk weer, afgewisseld door geweldige wolk- I breuken en bliksemschichten. Aan na- tuurspektakel geen gebrek. Wel voor alle zeker heid mijn Overijsselse huis in een koperen an- ti-bliksemkooi laten zetten, want ik werd buiten gewoon onrustig van al die afgebrande boerderij en en weg-gefikte stukken natuurgebied. Vorig jaar wist de bliksem me te vinden en sloeg venij nig in de verwarmingsketel, de wasmachine, de printer en de telefoon. Deze zomer namen de kleinkinderen bezit van de tuin. Mijn jongste zoon, vader van mijn jongste twee kleindochters, kocht een plastic zwembadje waarin niet alleen zijn tweejarige dochter maar ook hijzelf en zijn vrouw plonsden en spetterden, rondedansjes deden en lol trapten. "Hoe groot was dat zwembad?" vraagt de lezer zich misschien af Klein. Maar groot genoeg. En toen ze weer te ruggingen naar de stad moest het zwembadje leeg, hetgeen weer goed uitkwam voor de gortdroge tuin. Een ander zoon met zijn twee kinderen, Bel le van vijf en Sebastiaan van dertien smeten em mers en gieters leeg op de dankbare rozenstrui ken, de snakkende hortensia's en de aan uitdro ging lijdende guldenroede. Het leven herneemt zijn normale tempo. Ook de televisie begint met frisse moed aan een nieuw sei zoen. Zojuist een meer dan aangename aflevering van "De wereld draait door" gezien met daarin een gelauwerde aquatisch ecoloog, een van de win naars van de Spinozaprijs, die ons verse hoop in blies voor ongeveer alle problemen die zich kun nen voordoen: van migraine tot kredietcrisis en al les daartussen, mits wij het kantelpunt maar tijdig waarnemen. Op aandringen van Mathijs van Nieuwkerk, uitgerust en vol esprit, legde de weten schapper ons op jeugdjournaal-niveau en aan de hand van een bijna omvallend glas water uit hoe dit alles werkte. Ik vroeg mij af hoe ik er achter kon komen of ik mijn eigen kantelpunt in het ka der van het proberen van mijn vakantievet af te komen al naderde... Naast een oergeestig filmpje van de nieuwe vrou welijke iakhals over het vinden van een nieuwe lo- han voor zangeres Mirjam van Twarres waren daar ook Bert en Ernie. „Nee", zei Wim T. Schip- pers, „ik bén Ernie helemaal niet, ik lijk alleen maar op hem!" Ook het spinnenseizoen is weer aangebroken. Hoewel ik overtuigd ben van het nut van spinnen, schrik ik mij toch steeds weer een ongeluk wan neer ik 's nachts het licht ontsteek voor een sanitai re stop en er twee enorme zwarte achtpoten bo ven mijn hoofd over het plafond rennen. Gelukkig ben ik in staat hun aanwezigheid te vergeten door verder te lezen in het bloedstollende boek van A.F.Th, van der Heijden 'Doodverf, een door hem zelf met schaar en plakband uit zijn grote dikke boeken geëxtraheerde thrillerachtige roman, die mij niet alleen in staat stelt de spinnen te negeren maar met de vingers in de oren te doen of ik ook de knallende donderslagen niet hoor. Naast deze aangenaam dikke pil liggen daar nog onaangeroerd de drie onontkoombare pillen van de Zweedse schrijver Stieg Larsson: 'Mannen die vrouwen haten', 'De vrouw die met vuur speelde' en 'Gerechtigheid'. „Onontkoombaar", roept ieder een, „eenmaal begonnen met lezen kan je niet meer stoppen!" En ik ben nog niet eens begonnen... ,Het is niet uit te leggen dat aan de ene kant van de brug wel koopzondag is en aan de andere niet. foto Ade Johnson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87