Niemand had de bommen verwacht spectrum Breskens 11 september 1944 Zaterdag 5 september 2009 door Jan van Damme De elfde september 1944. Breskens koestert zich in het zonnetje. De inwoners hebben al enkele dagen vrij. Hun dorp zit zo volgestouwd met Duitse manschappen, dat ze toch geen kant op kunnen. Zeeuws-Vlaanderen wordt in die septem berdagen overspoeld met terugtrekkende Duitse troepen. De geallieerden zijn verrassend snel opgerukt en hebben op 4 september Antwerpen ingenomen. Voor de opgejaagde Duitsers is een oversteek van de Westerschelde de enige ontsnappings mogelijkheid. In heel Zeeuws-Vlaanderen staan de wegen vol met manschappen, wagens en wapens, die vanuit Terneuzen, Hoofdplaat en vooral vanuit Breskens moeten worden overgezet. Grofweg gaat het om 90.000 man, 4500 voertuigen, 4000 paarden, meer dan vijfhonderd kanonnen. Die operatie slaagt. De inlichtingendienst van het Canadese leger noemt de Duitse oversteek van de Westerschelde'een enorme prestatie voor een verslagen en omsingeld leger'. Niet dat de geallieerden geen pogingen hebben ondernomen om de terugtocht te verhinderen. Tussen 11 en 15 september worden er 246 bommenwerpers ingezet om veerhaveninstallaties in Zeeuws- Vlaanderen aan te vallen. Breskens is in deze periode een hoofdstuk apart. Op maandag 11 september verschij nen twee groepen van 36 bommenwerpers van de Royal Air Force boven het vissers- dorp. De ongeveer 3300 inwoners worden volledig verrast. Ze zijn gewend aan luchtactiviteit. De hele oorlog vliegen er'al- toestellen over Breskens, maar die hebben steeds Vlissingen als doelwit. Slechts weinig inwoners hebben hun heil elders gezocht. In 1940, met de Duitsers in aantocht, hadden ze dat wel gedaan. Vervolgens hadden terugtrekkende Franse en Belgische soldaten geroofd en geplunderd. Dat zal ons geen tweede keer overkomen, dachten de meeste Bressiaanders. Sommige ooggetui gen zijn ervan overtuigd dat ervoor de bommen om 15.30 uur vielen, pamfletten met een waarschuwende tekst zijn uitgegooid. Maar niemand heeft echt een papier in handen gehad. De argeloosheid, de zorgeloosheid spat in één grote bommenregen uiteen. Niet alle cijfers zijn gelijkluidend, maar overleven den spreken vandaag de dag over 184 directe dodelijke burgerslachtoffers, en nog eens 34 die de dagen daarna aan hun verwondingen overlijden. Ook tachtig tot honderd Duitse militairen overleven het inferno niet. Tachtig procent van het dorp wordt weggevaagd: meer dan 530 panden verwoest, nog eens.151 beschadigd. Het was zo'n stralende maandag, 11 september 1944. Breskens staat nu te boek als het dorp, dat in Nederland verhoudings gewijs het zwaarst getroffen is door een bombardement. Nu, 65 jaar later, is Breskens het begin van een hele reeks activiteiten ter herinnering aan de bevrijding van Zeeland. Met ingang van aanstaande maandag verschijnt in deze krant een rubriek over de tijd, dat de vrijheid zwaar moest worden bevochten. Westerschelde Verwoesting in Papendrecht, net achter de Scheldekade. foto Zeeuwse Beeldbank Dorpsstraat. foto Zeeuwse Beeldbank Verwoeste bebouwing ii Gespaarde bebouwing Fclix Sinicevvia, ÖónjaÖdljk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 84