Spinnen zijn bijna overal te vinden zeeland 25 Manager voor Portaal Vlaanderen Gemeente zoekt jonge klussers gcg Wielwebspinnen, sectorspinnen, huisspinnen, kruisspinnen, renspinnen, en trilspinnen Wandeling door de Strijdersgatpolder Marijkeschool danst voor Jantje Beton Paranormale beurs in de Vlaanderenhal Kerstpakkettenborrel ook voor goede doel EBBB9 PALAZZO 60 jaar ervaring www.juultje.nl zaterdag 5 september 2009 Z Tijdens een 'spinnensafari' in Terneuzen zagen mensen gisteravond in anderhalf uur tijd een keur aan spin nen, die dichtbij huis leven. door René Hoornhoirsft Wetenschappelijk be wijs heeft Nobby Thijs niet. Maar de educatief medewer ker van de Vlaamse natuurbescher mingsorganisatie Natuurpunt denkt dat angst voor spinnen men sen is aangeboren. „Als ik een grote spin zie, schrik ik toch altijd nog even. Direct daarop weet ik dat het niet nodig is en pak ik het dier zo op. Maar die eer ste schrikreactie is waarschijnlijk genetisch bepaald. Alsof de eerste mensen in Afrika wel bang móés ten zijn voor giftige spinnen." Thijs vreest niet dat we intussen weer bang moeten zijn voor spin nen, omdat exoten als de zwarte weduwe in de lage landen inburge ren doordat ze meekomen met fruit- of autotransporten. „De meeste spinnen overleven niet, maar het lijkt me wel een goede ge dachte om in elk Europees land wat antigif van gevaarlijke spinnen in voorraad te hebben", ze hij giste neuzense bibliotheek keek hij met zijn gevolg op gebouwen en in struiken rond de Oostkolk. Op een oppervlak van een paar honderd meter vonden de safarigangers een keur van verschillende spinnen. De meeste hadden ze vaker ge zien, maar niet eerder herkend als wielwebspin, hangmatspin, dool- hofspin, trechterspin, kaardenspin of sectorspin. Al die spinnen heb ben namen die naar de vorm van hun web verwijzen. Er zijn ook spinnen die hun naam aan hun ei gen vorm danken (kogelspin, strekspin) aan hun activiteit (ren- spin, springspin, trilspin) of aan het jaargetijde waarin ze het meest worden gezien (herfstspin). Dat webspinnen op de trillingen in hun web afgaan, wisten veel sa farigangers. Maar dat de webma kers meestal zo goed als blind zijn en dat ren- en springspinnen juist uitstekend kunnen zien met hun acht ogen, was minder bekend. Door de spinnen te vangen in plas tic potjes met een loep op het dek sel konden alle deelnemers de ken merken van de spinnen goed zien. De Terneuzense Priscilla Chapelier (22) raakte haar angst voor spin nen gisteren niet helemaal kwijt. Maar arachnofobie (ziekelijke angst voor spinnen) heeft ze niet. Want ze durft ze nu in elk geval goed te bekijken. „Maar spinnen oppakken doe ik nog niet hoor." ren tegen meer dan twintig men sen, die met hem meegingen op spinnensafari aan de rand van de Terneuzense binnenstad. Thijs wijst mensen op het nut van de spinnen, maar vindt het ook leuk om hen de diversiteit (alleen in ons land al zes- tot zevenhon- der soorten) te laten zien. Gistera vond deed hij dat op uitnodiging van Natuur en Zo. Vanaf het honk van de milieuorganisatie in de Ter- De deelnemers zijn nog niet weg voor hun 'stadssafari' of ze vangen al een wielwebspin, die haar web had gespon nen tegen een raam van de Terneuzense bibliotheek. foto Camile Schelstraete HULST De gemeente Hulst roept jongeren op te komen klussen in het voor malige café Première aan de Hout markt in Hulst. Er komt een jonge rencentrum. Om er een echt cen trum voor jongeren van te maken, lijkt het de gemeente een goed idee dat jeugd zelf de handen uit de mouwen steekt. Het gaat om schilderwerk en de aankleding van het centrum. Aanmelden kan bij jongerenwerker George Bertram (via g.bertram@gemeentehulst.nl of 0114-389384). Het centrum is be doeld voor jongeren van 12 tot en met 22 jaar. CADZAND Onder leiding van een gids van 't Duumpje wordt maandag een wan deling door de landerijen van de Strijdersgatpolder gemaakt. De aan dacht gaat uit naar de geschiedenis van dit bijzondere gebied en de planten, vlinders en vogels. Het ver trek is om 19.00 uur vanaf de par keerplaats van het Erasmusbos 'de Knokkert' in Cadzand. Deelname aan de excursie is gratis en het dra gen van laarzen wordt geadviseerd. Info via 0117-392028. AXEL De leerlingen van de Prinses Marij keschool in Axel doen woensdag 9 september mee aan de Jantje Beton Dance. Op de negende van de ne gende van 2009 verzamelen de kin deren op het schoolplein om om klokslag negen over twaalf te dan sen op het liedje A song for Childeren van oscar Harris. Direct daarna be gint de verkoop van Jantje Be- ton-loten. De helft van de op brengst is voor de school, de ande re helft voor Jantje Beton. SAS VAN GENT In de Vlaanderenhal in Sas van Gent wordt zondag 13 september weer een paranormaal-spirituele beurs gehouden. Naast paragnos ten, mediums, psychometristen en tarotleggers zijn er talrijke verkoop stands met onder andere edelste nen en mineralen, wierook, tarot kaarten, boeken, cd's en boeddha's. Er zijn lezingen over de tarot door Jorine Groen en over Maitreya door Henk Boekhout. De beurs duurt van 10.30 tot 19.00 uur. TERNEUZEN Drankenhandel Kolijn aan de Alva- rezlaan houdt vrijdag 11 september de jaarlijkse kerstpakkettenborrel. Bedrijven en instellingen, die tij dens de presentatie van alle moge lijke soorten pakketten een bestel ling plaatsen, krijgen een korting, die ze aan een goed doel kunnen schenken. Er is gekozen voor een schoolproject in Columbia van pa ter Swinne uit Sint Jansteen. De stoelen en tafels van de school met moeten worden vervangen. DOMBURG Markt Ia 4357 BG Domburg TERNEUZEN - In het kader van de professionalisering van het infor matiecentrum van het Portaal van Vlaanderen in Terneuzen is het Portaal uitgebreid met een betaal de kracht, Judith Dingemanse. De" voormalige bedrijfsleider van Snowbase gaat als manager aan de slag om de vernieuwing te begelei den en het opgewaardeerde Por taal onder de aandacht te brengen van de verschillende doelgroepen. Het nieuwe Portaal van Vlaande ren komt aan de Zeevaartweg u, op een paar honderd meter van de huidige locatie. De opening is voor zien april volgend jaar. Het nieuwe Portaal wordt veel interactiever, met de modernste multimediale middelen. Bezoekers kunnen er di rect ervaren hoe de sluizen van Terneuzen werken en de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone beleven. De provincie, de gemeente Terneuzen en de Europese Unie dragen bij aan de investering in het Portaal. Tel.: 0115 - 686 100 Axel, Hulst, Philippine, Schoondijke, Terneuzen, Vlissingen, Zaamslag, Zuiddorpe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73