zeeland 27 Hoop op geld voor weegbrug Overleg opvang asielzoekers zit vast Si Nooit nii mêê doen mee je goei goed an Gratis waardebepaling voor uw woning? Heemkundekring Sint Philipsland vraagt gemeenteraad om financiële steun X Drinkwater nog zeker drie minuten koken Fietsen langs de zuidkant van Tholen LPV wil veronicaschip naar Vlissingen halen to zaterdag 5 september 2009 0113-227788 www.kuubmakelaars.nl B door Rob Paardekam middelburg - Het overleg tussen de gemeente Middelburg en het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) over de toekomstige opvang van asielzoekers in de ge meente zit muurvast. Het lukt vooralsnog niet om tot overeen stemming te komen over nieuwe plekken voor opvang. In februari 2011 loopt het huidige contract tussen de gemeente en het COA af. Daarin is de opvang van asielzoekers aan de Stromen- weg geregeld. De gemeente wil daarna wel een nieuw contract af sluiten, maar dan wel op haar ma nier: opvang op verschillende, klei nere plekken in de gemeente. Ze wil af van de massale opvang aan de rand van de stad. Het COA staat op zich welwillend tegenover deze opzet, maar stelt daarbij eisen waaraan de gemeen te niet kan voldoen, zegt wethou der Albert de Vries. Vooral de ei sen van het COA op het gebied van veiligheid blijken bij veel door de gemeente geopperde objecten of locaties een obstakel. Het COA zegt daarom nu toch liever grotere locaties te willen, aldus De Vries. Woordvoerder Martijn van de Koolwijk van het COA heeft goede hoop er toch uit te komen. „Het COA heeft echter veel aandacht voor veiligheid, zowel van bewo ners, als van personeel, als van de omgeving." In Goes komt volgend jaar een asielzoekerscentrum naast de Sto omtrein Goes-Borsele. Dat wordt feitelijk een dependance van het AZC in Middelburg. sint philipsland - In haar streven de weegbrug aan de Oostdijk van de ondergang te redden, heeft de heemkundekring van Sint Philips land alle hoop gevestigd op de ge meenteraad. Philippuslandt richtte enkele jaren geleden een speciale commissie op om te voorkomen dat het monu mentje verdwijnt. Eigenaar CZAV wil het best voor een euro aan de heemkundekring verkopen, maar geld voor een broodnodige op knapbeurt is er niet. Een verzoek om financiële steun werd eerder door burgemeester en wethouders van Tholen afgewezen. Het herstel van de historische weegbrug gaat vermoedelijk zo'n twintig- tot vijf entwintigduizend euro kosten. Het onderwerp kwam aan de orde tijdens een bezoek van de gemeen teraad aan het dorp in maart. Veel raadsleden toonden zich positief over het herstelplan. Dat gaf de heemkundekring hoop. Die wil het ijzer smeden nu het heet is en doet in een brief een dringend ver- Violanti Feyem Yell Marina Rinaldi Rene Lezard Kom u zelf maar kijken in onze prachtige winkel Tullo Lange Vorststraat 18 Góes 0113-211935 Tricot Chic www.moniekmode.nl zoek aan de raad. Die zou het colle ge moeten overhalen om toch wat geld beschikbaar te stellen. „Zodat dit stukje historie, dat een beeldbe palend onderdeel van het havenge bied is, voor het nageslacht behou den kan blijven." Het onderwerp wordt maandag be sproken in de commissie ruimte. De vergadering start om 19.30 uur. HULST Het kookadvies voor het drinkwa ter in de gemeente Hulst blijft voorlopig van kracht. Laborato riumonderzoek heeft uitgewezen dat er naar aanleiding van de breuk in de waterleiding eerder deze week een entercoccenbacterie is aangetroffen. Dit is een aanwijzing dat het drinkwater mogelijk be smet is met bacteriën die buikpijn of diarree kunnen veroorzaken. THOLEN Staatsbosbeheer houdt zaterdag 12 september een fietsexcursie langs de mooiste plekjes aan de zuidrand van Tholen. De tocht duurt ruim drie uur en voert langs onder meer de nieuwe natuur in de Schakerloo- polder en de Scherpenissepolder. Bij het praathuisje in de haven van Tholen wordt om 13.30 uur gestart. Vooraf inschrijven is verplicht. Dat kan via 0166-663771. VLISSINGEN De Lokale Partij Vlissingen (LPV) wil het oude zendschip van Radio Veronica naar Vlissingen halen. De Norderney zou een mooie plaats in de Dokhaven op het Scheldeterrein kunnen krijgen, vindt de partij. „Op zich een aardig idee", reageer de wethouder Piet Polderman „Met enige regelmaat komen er ver zoeken binnen om historische schepen daar te laten liggen." door Rinus Willemsen Wille hie wel 'n kêêr vlie gensvlug uut die lan- tèrnpaole kommen!' 'öör ik 'n moeder zeggen, binst a ze schuin nao boven kiekt. Het is maondagaovund net voo de ver- kantie. Me zitten mee z'n vuuven an de maquette te wérken, as t'r 'n joenge moeder nao buuten komt en vlug nao een groepje kinders schiet, 't Is nog vroeg in d'n avond. Êên van de kinders verjaort en 'ouw z'n fêêstje. Nao d'n eten bin nen ze allemao nao buuten gekom- men. Êêst wat praoten en dan be gint 'r êêne te lööpen. 'Ze gaon ze ker tikkertje doen', dienk ik, binst an 'k nao buuten kiek. 'Da's an ders best gevaorlijk 'iere op dat kruuspunt', zegt êên van de man nen die ook an de maquette bezig is. Allicht is dat gevaorlijk, op 'n kruuspunt en tegenwoordig riejen ze 'iere as gekken deur 't durp. Mao zegt t'r 's wat van? Dan bin je de kwaoje Pier. 'n Paor van die kleine gasten steken de straote over. 'n Dun vintje mee wat vlas sig 'aor moe de rest gaon tikken. Mao da's 'n rappen. 'De diejen kan sprinten, zeg,' dienk ik in m'n ei gen, 'da zou 'n goeien ziin voo de voetbal'. In minder dan een paor tellen ei tie de andere gasten getikt en begint 't spil opnieuw. Noe vliegt die wittekop weg. Regt naor 'n lantèèrnpaole die vlak bie 't restaurant staot. In 'n paor tellen is tie 'n meter 'ööge. Wa kan dat vintje klimmen zeg. Soepel slaot ie z'n voetjes om de paole en strekt ie z'n bêêntje. Naor 'n paor sla- ogen gaot 't 'êêlemaol lekker. De paole wör dao dunner en dan kan tie z'n eigen afzetten, 't Is 'n genot om d'r nao te kieken, ook al is 't 'n kwaojoengersstreek. Nog 'n paor slaogen en die zit boven. Bie de lampe. Wudder staon d'r toch even stille van te kieken. Zó vlug en 'andig. Me kieken 's nao mekao- re asof me willen zeggen: 'Da gao nogal ee.' Noe, dat mastklimmen was vroe ger 'n echt volksvermaok. 'n Paole rechtop zetten midden op de Mart en 't fëêste kon beginnen. Den êêne straote tegen den anderen of 't êêne café tegen 't andere. Succes verzekerd. Op iedere kèremesse. 't Volk ströömende uut de polders nao 't durp. Van boven 'iengt 'r nogal 's een stik spek of'n woste. As dan de mast nog wa glad ge- maokt was mee zêêpe, dan was 't natuurlijk nog vee schöönder. 't Gelach en geroep was nie van de lucht. Toen koning Willem II 'n kêê naor Biervliet kwam (die was toen 25 jaor konienk in 1874), liep t'r in de stoet ook een delegaotie mee van de mastklimmers. Goed getrainde joenge gasten, die wel 's even zouen laoten zien 'oe ze in Bier vliet in de mast goengen. Mao... da was niet nöödig, want de ko nienk 'ao nog al vee 'aost en dat onderdêêl wier van 't programma geschrapt. Toen de maojesteit al lange buuten 't durp was, riep t'r êêne: 'Mao wudder èn die mast toch nii voo niks opgezet?' En 't spil kon beginnen. Daö was gêên spek of woste om in de mast te 'an- gen. 'Dan maor 'n tonne bier,' riep de kastelein die op de Mart 'n café 'ao. Dao most ik fleweeke an dien ken toen 'k dien wittekop zó schööne in de lantèèrnpaole zag klimmen. Die zou van de konienk wel 'n medailje gekreegen 'èn. Lanksaom sloor tie nao beneejen toen z'n moeder 'm riep. Kreeg tie 'n preek? Bel nêê. Ze was zelfs 'öövêêrdig op 'm. Ze sloeg d'r èrm om z'n schouwer. Die most het nóóit nii mêê doen mee z'n goei goed an, zei ze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63