binnenland 15 als militair antwoord vragen Wilders In Kenia gepakte mannen weer vrij PIANO'S Nog maar 5 dagen! Jackpot valt gegarandeerd op een heel lot of op een 1/5 lot" Meer gratis sport voor kinderen uit arme gezinnen ACUST1CA Trekking 10 september zaterdag 5 september 2009 ten melden zich massaal aan nu de arbeidsmarkt door de crisis een stuk minder gunstig is. Volgens critici profiteert Defensie daar veel te weinig van, omdat de organisatie niet in staat is het grote aantal sollicitanten in goede ba nen te leiden. Door een gebrek aan keuringsartsen en psycholo gen moeten kandidaten soms maanden wachten voordat ze we ten of ze geschikt worden bevon den. „Dat duurt veel te lang. Veel kandidaten, en vaak de betere, ha ken af en hebben al iets anders ge vonden voordat ze de procedure door zijn", zegt Wim van der Burg. Volgens de voorzitter van de grootste militaire vakbond, AFMP, zitten er ook nadelen aan de grote toestroom van kandidaten. „Je krijgt in tijden van crisis wel meer, maar niet per se betere kandida ten. Veel zwakkere broeders probe ren bij defensie binnen te komen nu de arbeidsmarkt op slot zit." Ook hij denkt dat een deel van die zwakkere broeders toch door de keuring komt, waarna ze veelal tij dens de opleiding alsnog afvallen. „Er wordt, vanwege de grote perso neelstekorten, wel eens een oogje toegeknepen tijdens de keuring. Defensie ontkent dat, maar van on ze leden in de organisatie krijgen we regelmatig geluiden dat ze jon gens in de opleiding krijgen die niet opleidbaar zijn omdat ze de cognitieve vermogens missen. Zonde volgens de vakbondsman, die pleit voor een strengere selec tie aan de poort. Dat doet ook Groenewegen. „Veel jongens ko men recht uit de schoolbanken. Niet iedereen trekt het als ze dan ineens fysiek heel zware oefenin gen moeten doen in de kou en de regen." Een probleem dat volgens hem on dervangen kan worden door kandi daten al voor ze de keuringsproce dure in gaan een dagje te laten meelopen. „Als je ze dan een dag goed in de mangel neemt, haken de zwakkere broeders waarschijn lijk af voordat ze de procedure in gaan." )EN HAAG - Kinderen uit gezinnen net lage inkomens moeten gratis :unnen sporten. In een aantal ge- neenten is dit al mogelijk, maar ils het aan de Landelijke Cliënten aad (LCR) ligt, wordt dit aanbod link uitgebreid. De LCR heeft hier op in een bief aan de Tweede Ka mer aangedrongen, zo liet de raad gisteren weten. De cliëntenraad grijpt terug op een onderzoek dat het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) eerder dit jaar presenteerde. Hieruit blijkt dat ongeveer een half miljoen kin deren tussen de 5 en 18 jaar geen deel uitmaken van sportclubs of meedoen aan culturele activitei- In veel gevallen komt dat omdat er geen geld voor is. DEN HAAG - Het kabinet geeft 'prin cipieel' geen specifiek antwoord op de vraag van PW-fractieleider Geert Wilders wat allochtonen de Nederlandse samenleving kosten. Volgens minister Eberhard van der Laan (Integratie) is het 'voor de meeste beleidsterreinen' niet mo gelijk uit te rekenen wat de staat kwijt is aan deze groep burgers. „Wij zijn als kabinet niet geïnteres seerd in wat een individu kost, dus niet wat een Fries kost, een bejaar de kost, een gehandicapte kost of wat iemand met blauwe ogen kost", aldus Van der Laan in een toelichting. De PW noemt de beantwoording 'een botte belediging' van de Ka mer en de kiezer. Wilders had het kabinet gevraagd om per ministe rie te becijferen wat het rijk aan niet-westerse allochtonen uitgeeft. Zijn vragen riepen veel veront waardiging op. In zijn begeleiden de brief schrijft Van der Laan dat de aanwezigheid in ons land van niet-westerse allochtonen 'zich niet laat reduceren tot een simpele optel- en aftreksom langs de meet lat van de euro'. „Wat er is aan openbare cijfers geven we, keurig gesorteerd. Als hij wil mag hij zelf een rekenmachine pakken." De cijfers die de departementen wel boven water hebben getild, zijn afkomstig uit openbare bron nen zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek. „Wij hebben al les gegeven wat we aan informatie hebben, maar gaan niet verder toe rekenen of schatten", zegt Van der Laan. „Dat is een riskante aangele genheid. Je moet oppassen dat je geen appels met peren vergelijkt." Hij schetst aan de hand van zorg- cijfers dat allochtonen vaker naar de huisarts gaan dan autochtonen. Maar bij het bezoek aan specialis ten is dat juist weer omgekeerd. Blijft dus de vraag wat uiteindelijk duurder is. De PW verwijt Van der Laan 'elitaire arrogantie' en zegt geen genoegen te nemen 'met deze flutantwoorden'. Voor 'n advies op maat Korte Huifakkerstraat 2, Breda - 076 560 24 23 Onderzoek door Nationale Re cherche levert geen nieuw be wijs op. Openbaar Ministerie is in af wachting van meer informatie van Keniaanse autoriteiten. den HAAG - De vier Haagse terreur verdachten die in Kenia zijn opge pakt en aan Nederland zijn overge dragen, komen vrij. Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren be kendgemaakt. Het onderzoek door de Nationale Recherche heeft vol gens het OM geen nieuw bewijs te gen het viertal opgeleverd. De vier mannen van 21 jaar uit Den Haag worden nog wel ver dacht van 'deelname aan een terro ristische organisatie en het voorbe reiden van een terroristisch mis drijf. Ze zouden in Kenia met een truck op weg zijn geweest naar een jiha- distisch trainingskamp. De verdachten werden eind juli door de Keniaanse politie opge pakt bij de grens met Somalië. Ze verklaarden tegenover de politie dat ze als toerist in Afrika waren. De mannen werden kort daarna het land uitgezet en in Nederland officieel aangehouden. Het OM zegt nog in afwachting te zijn van meer informatie van de Keniaanse autoriteiten. In de tus sentijd - mogen de verdachten vrij rondlopen. Het gaat om twee Nederlanders van Marokkaanse afkomst, een van Somalische afkomst en een Marokkaan met een Nederlandse verblijfsvergunning. Staatsloterij ;ens tot de leeftijd van 30 jaar zich vorige week oriënteren op een baan bij defensie. foto Cynthia Boll/GPD •t) Valt de Jackpot op een 1/5 lot (dit zijn ook unieke lotnummers), dan schuift het resterende bedrag door naar de vólgende trekking. Zie wwWiStaatsloterij.nl voor meer informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5