41 binnenland Onmin over AOW-advies defensie loopt stroef Politie erkent fout bij ruimen wietplantage 'Werving Niet iedereen Verburg geeft rapport vrij over palingvangst Vaak lange wachttijd voor medische keuring sollicitanten 'zaterdag 5 september 2009 DEN HAAG - Als werkgevers en de vakbeweging gezamenlijk een alter natief bedenken voor het verho gen van de AOW-leeftijd van 65 naar 67 jaar, dan is dat bindend voor de PvdA. Dat zegt fractielei der Mariëtte Hamer van de PvdA in de Tweede Kamer gisteren in een interview met nu.nl. Premier Balkenende zei gisteren na afloop van de ministerraad ech ter dat hij het advies niet bindend vindt: „Ik ben het niet met Hamer eens. Het heeft het karakter van een zwaarwegend advies. Niets meer en niets minder." Werkgevers, vakbonden en des kundige kroonleden in de So ciaal-Economische Raad (SER) hebben de kans gekregen van het kabinet om voor 1 oktober een al ternatief te bedenken voor ingrij pen in de AOW. Tot nu toe heeft de PvdA, net als coalitiegenoten CDA en Christenunie, altijd ge zegd een unaniem advies van de SER te beschouwen als 'zwaarwe gend'. Maar het wordt lastig voor bonden, werkgevers en kroonle den om het eens te worden. Het is vooral de FNV die fel tegen een hogere AOW-leeftijd is, en die om de mogelijkheid van advies heeft gevraagd. Vakbond FNV Bondgenoten heeft al opgeroepen tot actie. Werkgevers en een deel van de kroonleden pleiten juist voor verhoging van de pensioenge rechtigde leeftijd om de kosten van de vergrijzing op te vangen en de overheidsfinanciën op orde te brengen met de crisis. De PvdA heeft weliswaar met rege ringspartners CDA en Christen- Unie besloten in de crisisaanpak dat de AOW-leeftijd naar 67 jaar moet, maar vanuit de achterban van de sociaal-democraten klinkt hier kritiek op. Volgens Hamer is het altijd beter als partijen in 'de polder' het eens zijn, omdat werk gevers en vakbonden met hun CAO-afspraken het beleid bepalen in de bedrijven. Hamer vindt dat een alternatief moet uitgaan van de idee dat de sterkste schouders de zwaarste las ten moeten dragen. LELYSTAD - Politie Flevoland heeft gisteren toegegeven woensdag een fout te hebben gemaakt bij het rui men van een hennepveld bij Lely stad. Daar stonden geen geestver ruimende hennepplanten, maar zogenaamde vezelhennepplanten. Na een tip trof de politie een veld PETER met 47.000 hennepplanten aan en begon vervolgens met de ruiming. Het betrof echter een proefveld van Wageningen Universiteit. Volgens de politie paste het veld naadloos in het patroon van illega le kweekvelden die regelmatig wor den aangetroffen in Flevoland. door Hans Gertsen DEN HAAG - Defensie profiteert on voldoende van de crisis bij het aan trekken van nieuwe rekruten. Door de slechte arbeidsmarkt krijgt de krijgsmacht veel meer sol licitanten. Veel kandidaten haken echter af door de lange wachttij den voor de keuring. De wachttijd kan oplopen tot twaalf weken. De werving bij defensie loopt ho peloos achter de feiten aan, stellen militaire vakbonden en onafhanke lijke personeelsdeskundigen. „Ze zijn niet klantgericht. Ik heb soms de indruk dat ze nog leven in de tijd van de dienstplicht. Kandida ten krijgen het gevoel dat ze een nummer zijn. Veel goede kandida ten haken af', zegt Koos van Leeu wen, een personeelsdeskundige die defensie in hét verleden heeft geadviseerd. Militaire vakbonden roepen al ja ren dat de werving en selectie on der de maat zijn. Volgens AFMP, de grootste vakbond voor militair personeel, is defensie te weinig flexibel om goed in te kunnen spe len op veranderingen op de ar beidsmarkt. „In goede tijden is het altijd moei lijk om aan personeel te komen, terwijl er in slechtere tijden met een wachtlijsten ontstaan omdat er niet genoeg keuringsartsen en psychologen zijn", zegt voorzitter Wim van der Burg. Kandidaten die de keuring met goed gevolg hebben doorlopen, moeten daarna vaak lang wachten voordat ze daadwerkelijk met de militaire opleiding kunnen begin nen. Ook dat moet volgens de bonden veranderen. Een deel van de mil joenen euro's die defensie jaarlijks uitgeeft aan wervingscampagnes en televisiespotjes kan volgens Van der Burg beter worden be steed aan verbetering van de slag vaardigheid van de organisatie. Bij defensie werken ongeveer 60.000 mensen. Wegener NieuwsMedia. De nummer 1 voor werkzoekenden! Ook in het Onderwijs. Bel voor meer informatie Wegener NieuwsMedia Arbeidsmarkt Geschikt of ongeschikt? De vraag die centraal staat in de populaire wervingsspotjes van de fensie, blijkt in dé praktijk niet al tijd gemakkelijk te beantwoorden. „In negen van de tien gevallen zie je als ervaren militair direct of het iets wordt of niet. Maar als iemand waar je het niet in ziet toch sollici teert, hou je dat niet tegen", zegt Ron Groenewegen. „Als ze dan toch door de keuring komen, val- len ze vaak vroeg in de opleiding af, omdat ze het niet aankunnen." De 54-jarige ex-marineman, inmid dels met de vut, hield zich tot twee jaar geleden bezig met wer ving en selectie bij de marine. Vooral bij de marine is de uitval in de beginfase van de zware oplei ding hoog. ,Je begint met een klas van 120 man en na een paar we ken heb je er nog maar 60 over. Door dat soort uitvalpercentages begint de situatie nijpend te wor den in de organisatie." Defensie kampt al jaren met een groeiend personeelstekort. Dankzij de crisis lijkt de trend dit jaar te ke ren. Volgens nog voorlopige cijfers van het ministerie is de uitstroom van zittend personeel zo'n 30 pro cent lager dan vorig jaar en ligt de instroom van nieuw personeel zo'n 20 procent hoger. Sollicitan- De werving van defensie laat te wensen over. In Doorn konden jonge jon- "eoh-U MEKgM DAT MOÜ DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg (LNV) heeft een advies over beperking van de palingvangst naar de Tweede kamer gestuurd, nadat zij bij de Europese Commis sie had aangedrongen op het open baar maken ervan. Palingvissers hebben een kort ge ding tegen Verburg aangespannen om inzage te krijgen in het advies van de biologen aan de Europese Commissie. Het is nog niet duide lijk of de rechtszaak nu van de baan is. Een woordvoerder van de Combinatie van Beroepsvissers zei gisteren dat zijn organisatie ook wil weten hoe het advies tot stand is gekomen. Verburg zegt zich in Brussel sterk gemaakt te hebben voor een alter natief plan van de palingvissers om het vangstverbod te voorko men. Dat voorziet in maatregelen van de vissers om de stand op peil te houden. Volgens het zogeheten Ices-rapport is dit echter onvol doende. Verburg besloot na een gesprek met Europees Commissaris Joe Borg (visserij) tot een vangstver bod van drie maanden. Dat gaat in oktober in. De TWeede Kamer vergadert er vol gende week donderdag over. Dan demonstreren de palingvissers bij het Kamergebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4