21 zeeland Ouders betalen mee 'Daar kun je 195 kopieën van maken!' 'Raad moet beslissen of het genoeg is' Ontpoldering zaterdag De schoolkosten die ouders moeten betalen, verschillen sterk per Zeeuwse middelbare school. Soms honderden euro's voor een schooljaar. Ib\ J !<•-! IV'M J11 MM )7C zaterdag 5 september 2009 door Maikel Harte GROTE VERSCHILLEN SCHOOLKOSTEN Het onderwerp voor deze dag werd mij van de week op straat al op licht dwingende toon toegefluisterd: ontpoldering. „Niet weer hè", dacht ik. Ik heb toch al eens eerder geschreven dat ik al die commotie niet begrijp. Als ik om me heen kijk, dan zie ik dat prachtige landbouwgrond wordt opgeofferd voor soms af zichtelijke nieuwbouw, terwijl er zoveel huizen te koop staan en de bevolking krimpt. Land vol wuivend graan wordt in geruild voor industrieterrein, ter wijl elders in dezelfde stad kanto ren leeg staan en loodsen staan te verpauperen. Maar dan hoor je niemand en laten boeren zich ken nelijk wel onteigenen. Hoe kan dat? Bovendien is de Hedwigepolder toch echt niet de eerste polder in Zeeland die wordt omgevormd tot natuurgebied. Waar waren de protesten bij de vorige polders? Ik begrijp het niet. Maar goed, donderdagavond was het debat in de Tweede Kamer over de ontpoldering rechtstreeks op Omroep Zeeland te vólgen en ik ging er maar eens goed voor zit ten. Met enige tegenzin, want te gelijkertijd was op Nederland 2 mijn favoriete quiz Twee voor Twaalf aan de gang, maar het idee dat ik door zo'n debat mijn onbe grip voor deze heisa kwijt zou kunnen raken, deed mij naar Om roep Zeeland schakelen. Mijn onbegrip is echter alleen maar groter geworden. Nu wordt er weer een commissie aan het werk gesteld om een alternatief te bekijken, terwijl de vorige com missie nog maar net klaar is zon der een alternatief te kunnen be denken. En dat allemaal, zo hoor ik even later bij Nova, vanwege het hevige verzet onder de Zeeuw en tegen ontpoldering. Van de circa 350.000 Zeeuwen wa ren er donderdag 92 om te protes teren op het Binnenhof. Is dat he vig? Stop toch met dit geldverslinden de gekonkel, accepteer de ontpol dering, kom je afspraken met Bel gië na en laat het een les zijn voor de volgende keer dat een verdie ping aan de orde komt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 01-18- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4Ó50 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA-14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook. 088-01399 10 PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon ireft u nadere informatie Wie dacht met de invoering van gratis schoolboe ken goedkoop uit te zijn, komt bedrogen uit. De schoolkosten op Zeeuwse middelbare scholen lo pen veelal in de honderden euro's. Dat blijkt uit een vergelijking van de PZC tussen meerdere klassen 2-havo. Ook de besteding van het geld loopt sterk uiteen. Het Pontes Goe- se Lyceum gebruikt de 'bijdrage niet bekostigde schoolkosten' van no euro onder meer voor proef werkpapier, sportdag, schoolkrant, klasseactiviteiten en materialen voor teken- en verzorgingsonder wijs. „Het geld komt direct terug bij de leerlingen", zegt rector Els van Doorn. In totaal bedragen de schoolkosten op het Pontes Goese Lyceum in 2 havo bijna 400 euro. „We proberen onze lessen aantrek kelijk te maken. We huren wel eens een spreker in van de Univer siteit Leiden voor een natuurknn- deles. Die moet wel betaald wor den. Wij staan erom bekend dat er veel buitenschoolse activiteiten ge organiseerd worden. We informe ren ouders van het begin af aan over de kosten, zodat ze zich niet overvallen voelen. Kunnen ze het bedrag niet betalen, dan bieden we een betalingsregeling aan, of ^wijzen ze op de Stichting Leer geld." Die kan armlastige gezinnen financieel bijstaan. Het Scheldemond College (Vlissin- gen) gebruikt de ouderbijdrage on der meer voor activiteiten van de leerlingenvereniging, cameratoe zicht bij fietsenstallingen, absen tencontroleurs en kluishuur. Het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen rekent, behalve de ouderbijdrage, ook administratie kosten, kopieerkosten en licentie kosten voor computerprogram ma's door aan de ouders. „Dat zijn kosten die niet door het Rijk wor den vergoed", zegt rector Titus Frankenmölle. „Bijvoorbeeld alge mene zaken in het open leercen trum, zoals het gebruik van Word en Excel. We moeten ook heel Scholen bellen ouders op als ze het geld niet overmaken. veel kopiëren, bijvoorbeeld voor rapporten en programmaboekjes voor vieringen op school. Onze ouderbijdrage is heel erg laag en we presenteren de kosten transpa rant. Het kan goedkoper, maar dan is er geen internet op school, zijn er geen vieringen en geen culture le evenementen. Dan gaat de jeu van het onderwijs af" In de wet staat dat 'lesmateri aal dat naar vorm en inhoud is gericht op informatieover dracht' gratis moet zijn. Voor woordenboeken, materialen, sport- kleding en agenda's mogen scho len wél een bijdrage vragen. „Scho len hebben de vrijheid om invul ling te geven aan de ouderbijdrage, maar er is altijd toestemming no dig van de medezeggenschaps raad", zegt woordvoerder Menno van Tartwijk van het ministerie van Onderwijs. „Ouders verplich ten tot het betalen van een dergelij ke bijdrage kan niet." Maar in de praktijk oefenen scho len wel druk uit op ouders om de vrijwillige bijdrage te betalen. Scholen bellen ouders als ze het geld niet overmaken. Andere stu ren een rekening en zonodig een betalingsherinnering. Van Doorn: „We kunnen de bijdrage niet af dwingen, maar we stellen hem wel zeer op prijs. Als ouders weige ren te betalen, accepteren we dat. Gelukkig betaalt 99,5 procent de bijdrage wel." Het Calvijn College rekent als eni ge school geen borg voor school boeken. Een bewuste keuze, zegt rector Bert Vogel. „We werken al langer met een boetepot: als leer lingen slordig met hun boeken om gaan, dan betalen ze achteraf een boete. Daar hebben we geen in ningsproblemen mee." Die boete bedraagt 2,50 euro per beschadigd boek of de helft van de nieuwwaar- de, als het boek kwijtraakt. Vogel: „De ouderbijdrage houden we bewust laag, omdat onze leer lingen uit de hele provincie ko men. Veel ouders hebben met be hoorlijke vervoerskosten te ma ken. Daarom betalen we meer uit schoolmiddelen. We gebruiken de ouderbijdrage voor sportdagen, een voetbalkooi op het school plein, de schoolkrant, of een eer ste consult bij de orthopedagoog. Bijna twintig euro aan kopi eerkosten en een bijdrage voor licentiekosten van computerprogramma's? 'Op z'n zachtst gezegd eigenaardig', vindt Peter Verhelst uit Westdorpe, lid van de ouderraad van het Zelden rust-Steelant College. „Daar kun je 195 kopieën van maken! En die kinderen krijgen toch geen eigen Microsoft Office-pakket, mag ik ho pen? Ik ga dit zeker aankaarten in de ouderraad." Ook Marjan Glas uit Zierikzee wil meer duidelijk heid over de ouderbijdrage die ze betaalt aan het Pontes Pieter Zee man. „Scholen moeten geprikkeld worden om zorgvuldig te zijn. Ze ker in tijden van recessie. Als het geld voor honderd procent goed besteed wordt, dan heb ik het er voor over. Excursies kunnen het onderwijsaanbod ten goede ko men, maar je moet kritisch zijn. Kinderen gaan in hun vrije tijd al naar een attractiepark. Zo'n excur sie voegt niet veel toe, vind ik." Francoise Quast uit Kapelle, lid van de ouderraad van het Pontes Goese Lyceum, vindt de ouderbij drage 'niet buitensporig'. „We hoe ven dit jaar geen boeken meer te betalen, dus dat scheelt al. Als die activiteiten het leren interessant houden, dan wil ik daar best iets meer voor betalen. De school zou het bedrag niet innen als het niet nodig was. Maar ik kan me voor stellen dat het niet voor iedereen even makkelijk op te brengen is, zeker als je drie kinderen op de middelbare school hebt." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet besluit pas volgende week, als minister Gerda Verburg is hersteld, hoe het verder moet met de Westerschelde. Verburg werd donderdagavond in het debat over de Westerschelde onwel. „De minister is in het zie kenhuis onderzocht en er zijn geen ernstige dingen aan de hand. Ze is vanochtend naar huis ge gaan, is vanmiddag op-haar minis terie geweest en doet even rustig aan", zei premier Balkenende giste ren tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie. Over het dossier-Westerschelde deelde hij mee dat 'aanleg van nieuwe natuur juridisch relevant kan zijn'. In dat geval zou het gaan om 40 hectare (compensatie). „Of dat voldoende is om tegemoet te komen aan de bezwaren van de Raad van State, is aan de Raad." De Raad van State verwierp in juli de vergunning voor de derde ver dieping van de Schelde, omdat on voldoende bewezen is dat bagge ren de natuur niet verder kapot maakt. Balkenende verbaast zich over be richten dat hij het dossier naar zich toe heeft getrokken. „Ik heb niets naar me toe getrokken. In elk overleg met België komt dit onder werp aan de orde, we hebben er continu overleg over. Inhoudelijk heb ik de rol niet overgenomen van minister Verburg. Zij heeft steeds het woord gevoerd in de mi nisterraad en blijft dat doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2