Belgische film Nieuw: Cinema Boulevard Festival heeft 3D-primeur Meezingen op herhaling 13 'Wil je wel geloven dat de Meeuwen nog steeds op het programma staan van de filmacademie in Moskou?' Roland Verhavert over zijn eerste film Meeuwen sterven in de haven Senne Rouffaer (links) en Julien Schoenaerts in Het Afscheid. ten bij elkaar de drang om iets nieuws te scheppen, iets wat zou uitstijgen boven de opvoedkundi ge films en documentaires die op dat moment in Antwerpen wer den gemaakt. Verhavert: „Het was een stap, volledig in het ongewis se. We hadden een idee, we wis- ten wie we wilden engageren, we hadden een scenario. Eén ding hadden we niet: geld. Antwerpen had destijds een vrij stevige mid denstand. We hebben 120 onder nemers bezocht, over onze film verteld. Uiteindelijk namen vijf tien geldschieters ons serieus, ze brachten een miljoen Belgische francs (25.000 euro) bij elkaar. Dat was genoeg om te gaan draaien." Zo ontstond Meeuwen sterven in de haven, de eerste Belgische speel film, met een toen nog jonge Julien Schoenaerts en Dora Van der Groen in de hoofdrol. Rik Kuy- pers was de cameraman. Er werd gefilmd tijdens een havenstaking, zodat er indrukwekkende lege ka des op het scherm verschijnen. Het verhaal heeft thrillerachtige kenmerken, met een moord en een achtervolging. „We hadden ho ge ambities", zegt Verhavert, „we schreven ons als eerste Belgische film in voor de competitie van Cannes. Daar kwamen we in con tact met Georges Sadoul, de film paus van Frankrijk. Hij was zeer communistisch geëngageerd. Tot onze verbazing zorgde hij ervoor dat Moskou de film aankocht en volledig gedubd in duizend kopie ën uitbracht. Dat was iets hè. Gro te calicots - met de hand geschil derde billboards, in heel Rusland. Wil je wel geloven dat de Meeu wen nog steeds op het programma staan van de filmacademie in Mos kou? De communisten zagen in de film het verwerpelijke westen, met prostitutie, overspel, moord, re pressie. Dat sprak hen aan." Het duurde elf jaar voor de lande lijke subsidiestromen op gang kwa men. Toen kon Verhavert met op nieuw Schoenaerts en de dan ook populaire Senne Rouffaer - Kapi tein Zeppos - aan de slag met Het Afscheid. Gebaseerd op het gelijkna mige boek dat Ivo Michiels schreef, nadat hij aan Meeuwen had meegewerkt. Verhavert: „Qua sfeer is zijn boek verwant aan de Meeuwen-film. Dus dat zie je ook weer terug in Het Afscheid." Verhavert zou na Het Afscheid nog vijf films maken, die nu allemaal als klassiekers worden beschouwd: Rolande met de Bles (1970), De Lote- ling (1973), Pallieter (1975), Brugge die stille (1981), Boerenpsalm (1989). De eerste drie werden op de Duit se tv vertoond. Nagesynchroni seerd, dat wel. Maar ongetwijfeld met meer kijkers dan in de bios. Het programma Harbour Lights begint za. 12 sept. (14.00 u.) met The storm in my heart en omvat ook: Het afscheid, Anyway the wind blows, E la nave va, En rade, La graine et Ie mulet, Hamnstad, Ha ven roaming through the night, Local hero, Lola, Los lunes el sol, Man of Aran, Meeuwen sterven in de haven, On the wa terfront, Querelle, Rotterdam Classics, Trip van Teetje, The usual suspects, Welcome. Scène uit Small crime, een van de films in het themaprogramma Cinema Boulevard. Een nieuw programma-onder deel bij Film by the Sea: Cine ma Boulevard. Het is vooral be stemd voor festivalgangers die zich willen laten verrassen. Het festival beoogt zijn publiek kennis te laten maken met films die vernieuwend zijn van vorm of afkomstig uit minder bekende filmlanden, zoals zoals Cuba, Iran, Georgië, Griekenland en Cyprus. „Het zijn vaak wat minder ge stroomlijnde films, waar je als kij ker misschien iets meer moeite voor moet doen. Het is vooral be doeld voor de fijnproevers dus", zegt festivaldirecteur Leo Hanne- wijk. In Cinema Boulevard zijn onder meer opgenomen: The other bank van George Ovashvili uit Georgië (ook een van de deelnemers aan de film- en literatuurcompetitie), Small crime van de Griekse regis seur Christos Georgiou, Thomas van de Finse regisseur Miike Soini, About Elly van de Iraanse regisseur Asghar Farhadi, het Cubaanse El cuerno de la abendancia en Eastern plays van Kamen Kalev uit Bulga rije. Een vernieuwende stijl is on der meer te vinden in Bigga than Ben van Suzie Halewood, Easier with practice van Kyle Patrick Alva rez en The exploding girl van Brad ley Rust Gray. Film by the Sea krijgt dit jaar een extra dimensie. Op zater dag 12 september vindt de al lereerste Zeeuwse 3D-voorstelling plaats: de Pixar-computeranima- tie-film Up. De voorstelling in drie dimensies is mogelijk geworden doordat bio scoop CineCity onlangs heeft geïn vesteerd in digitale projectie, zo wel in zaal 1 als in zaal 7. Daardoor kunnen ook 3D-films worden ver toond, waarbij het publiek bij de ingang de bekende speciale brillen krijgt uitgereikt. Up was dit jaar de openingsfilm van het festival in Cannes en be leeft in Vlissingen haar Nederland se première. Regisseur Pete Doctor heeft al verschillende Oscar-nomi naties op zijn naam staan, voor Beste Scenario voor Wall-E (2008) en Toy Story (1995)maar ook voor Beste Animatie voor Monsters Inc. (2001). De Up-première in Vlissingen wordt gevolgd door een grote par ty. De film wordt later in het festi val nog enkele keren vertoond, zo wel in de Engelse versie met onder titeling als de Nederlands gespro ken versie. Vorig jaar was het een van de succesnummers van het festi val: de Meezingbioscoop. Het is bijna vanzelfsprekend dat er nu op nieuw een meezingavond is en wel op woensdag 16 september. Vanaf 19.00 uur draaien er eerst, in vijf zalen, muziekfilms. Het gaat onder meer om de Nederlandse première van Soul Power van jeffrey Levy-Hinte, een documen taire over het muziekfestival in 1974 dat werd gecombineerd met het legendarische boksgevecht tus sen Muhammad Ali en George Fo reman ('The Rumble in the Jungle'), met optredens van James Brown, BB King, Bill Withers, Ce- lia Cruz en vele anderen. De twee andere muziekfilms zijn Young@heart - dé publiekslieveling van 2008 - en de documentaire Stamping ground (1971) van George Sluizer over het Kralingen-festival, met onder anderen Santana, Pink Floyd en Jefferson Airplane. Na de voorstellingen begint om 21.30 uur in het Deltatheater het meezingfestijn, met medewerking van diverse Bekende Nederlan ders. De muziek wordt deze avond ver zorgd door de in Zeeland welbe kende Grandpa Nick Sessieband.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 149