nlm^sea Moskou omarmde 'Oorlogswinter' winnaar Elf films in Delta Shorts Ruiken aan het filmvak ff* 11th international film festival 11-20 September 2009 Vlissingen Yorick van Wageningen (links) en Martijn Lakemeier in Oorlogswinter. Oorlogswinter is gekozen tot de beste literatuurverfilming van het afgelopen seizoen. De PZC en Film by the Sea hebben onlangs het filmpubliek opgeroe pen hun favoriete literatuurverfil ming te kiezen uit de films die tus sen juli 2008 en t juli 2009 in de bioscoop zijn uitgebracht. Een overweldigende meerderheid stem de voor Oorlogswinter. De acteurs, producenten en regisseur Martin Koolhoven zijn zaterdag 19 septem ber in Vlissingen aanwezig om de bijbehorende award in ontvangst te nemen. De film zeifis vrijdag 18 september om 16.00 uur (nog maals) te zien. Ook de nummers twee tot en met zes worden tijdens het festival ver toond. Het zijn: The reader (woens dag 16 september, 16.00 uur), Slum- dog millionaire (donderdag 17 sep tember, 16.00 uur), Disgrace (maan dag 14 september, 16.00 uur), Boy A (dinsdag 15 september, 16.00 uur) en Caos calmo (vrijdag 17 sep tember, 10.00 uur). De inzenders was gevraagd hun keuze te motiveren en maakten daarmee kans op een eigen zaal met de vertoning van hun favorie te film. De winnaars zijn gewor den: Ellen de Rijk (met Caos cal moen Frank van Doeselaar (met Disgrace Film by the Sea biedt met Delta Shorts, de competitie voor kor te films, een podium aan jonge filmmakers. Het vindt plaats op zondag 13 september. Elf films zijn genomineerd: Draaien maar! (Mat thias Hoekman, Middelburg), Thuisfront (Bart luttman, Amster dam), Lone Ranger wint de race (Willem Kort, Amsterdam), Tante Mans (Barbara Raedschelders, Kruibeke), De Snackbar (Ruwan Heggelman, Amersfoort), Flirt (Joji Na, Apeldoorn), Sanne (Gan- pat Berrevoets, Goes), Immutabili ty (Susanne Opstal, Haarlem), De Stem (Benjamin Bouwman, Ou- werkerk), Weer te laat (Ruben Schouw, Middelburg) en Bang voor Bramen (Meivin Rijk, Middel burg). Een vakjury, bestaande uit de actri ces Hannah Verboom en Rifka Lodeizen en acteur Hugo Metsers, bepaalt wie de Delta Young Talent Award krijgt. Daarnaast is de Shoo ting Star Award te winnen (jury: Hans Pos, Dave Schram en Maria Peters) en de Publieksprijs. De ge nomineerde films zijn te zien op www.zeelandnet.nlvideo/bekijk/ videos/van/gi8oS63 In het eerste weekeinde van het festival (zaterdag 12 en zondag 13 september) wordt voor het der de jaar op rij het succesvolle onder deel filmXperience gehouden. Jon geren kunnen dan kennismaken met allerlei aspecten van het film- vak. Er zijn workshops en deelne mers kunnen audities doen, gecast worden en zelfs een rol winnen in een Nederlandse filmproductie. De filmXperience wordt dit jaar ge houden in de zeevaartschool. Op zaterdag zijn er workshops stemmenstudio (met Tanneke Hartzuiker), stunten (met Arno Hazebroek), grime en styling (met Pietertje Schmidt), soap-acteren (met Geert Gijsbers), casting (met Joost J. Njio), art direction (met Jan Rutgers), costume design (met Bho Roosterman) en scenario schrijven (met Baris Azman). Op zondag worden audities gehou den en masterclasses gegeven, om de kennis die de dag ervoor is op gedaan toe te passen. De master classes worden gegeven door Chiem van Houweninge (scenario schrijven), Hugo Metsers (acteren) en Dave Schram en Maria Peters (regie/productie). Voor meer informatie en aanmel den: www.filmbythesea.nl. Een filmfestival op de rand van de Westerschelde. Daar moest vroeg of laat het the ma 'haven' opduiken. Nu, in de elfde editie van Film by the Sea, is het zover. door jan van Damme De Belgische filmma ker Roland Verhavert staat met twee films centraal in het pro grammaonderdeel Harbour lights van het festival. Het gaat om Meeuwen sterven in de haven (1955) en Het Afscheid (1966): twee zwartwit-producties, die het be gin markeren van de naar vol wassenheid groeiende Vlaamse en Nederlandse cinema. Roland Verhavert - Roland op zijn Frans uitgesproken - staat op de Markt van Brugge. Pet op zijn hoofd, anders vindt hij zichzelf met die witte lokken al gauw te verwaaid overkomen. Ja, 82 jaar is hij nu. Jarig op de eerste mei, de Dag van de Arbeid: „Niet dat ik dacht dat het om mijnentwille was, maar er werd altijd groot feest gevierd. En we hadden een vrije dag." Natuurlijk loopt hij er niet mee te koop. Toch, onder ons gezegd: Ver havert is een van de pioniers van de Vlaamse cinema en televisie. Als jongetje raakte hij al gefasci neerd door de oplichtende beel den in het donker. Titels en na men van die vroege jaren heeft hij zo gauw niet paraat. Opeens duikt de Franse regisseur Marcel Carné op, die in 1939 Le jour se léve uit bracht. Met een hoofdrol voor Jean Gabin, een van de vooroorlog se supermannen van het witte doek. „Zo'n film is gewoon een brokstuk filmgeschiedenis. Je kon er op wegdromen, door ontroerd worden. Op het gevaar af dat het lijkt alsof voor mij vroeger alles be ter was, durf ik wel te zeggen: dat maak ik de laatste twintig jaar bijna niet meer mee. Tegenwoor dig moet alles overrompelen. In de films van nu mis ik de nuance, er zitten ook geen momenten van stilte meer in." Verhavert begon als tiener filmre censies te schrijven. Eerst louter voor zichzelf, maar al gauw kon hij in kranten terecht. Tijdens een festival in Knokke in 1953 ontmoet te hij Nic Baldie toen voor de BRT bezig was met het opzetten van de Vlaamse televisie. Of hij zijn kritische visie ook voor de ca mera wilde brengen? Dat kon. Zo werd hij de man van het filmpro gramma Première. Tot 1962, waarna ]o Röpcke dertig jaar lang het stok je van hem overnam. Verhavert was in zijn tijd een be kende Vlaming, die aan veel pro gramma's een bijdrage leverde. Be gin jaren vijftig ontmoette hij de auteur Ivo Michiels, die toen ook filmrecensies schreef Ze ontdek- Roland Verhavert, pionier van de Vlaamse film en tv, op de Markt in Brugge. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 148